Londýn 2012 - fotky, cestopis, mapyNávštěva Londýna byla součástí 3 týdenní cesty po Anglii a Skotsku v létě roku 2012. Londýn jsme si nechali až na závěr výletu a ukázalo se to jako dobrá volba. Jednak jsme tam byli jen týden před zahájením Olypijských her, na které už město netrpělivě čekalo, ale současně to byla i parádní tečka za celým velkým výletem po trošku jiné zemi než jsme zvyklí. Londýn je největší město Evropy, jeho síť metra a hromadné dopravy je pro nás zcela šílená (mapa linek metra) a v centru města jsou všude jen taxíky a doubledeckery. Mimochodem na jakékoliv ulici se stačí rozhlédnout a vidíte naráz minimálně 5 autobusů. Pokud se podíváte nad hlavu uvidíte vždy na jasném nebi alespoň 3 letadla. V Londýně to prostě žije. Zajímavostí je i policie na koních a přechody zvlášť pro chodce a pro koně. V Londýně však kromě dopravy najdeme i stovky památek, muzei, mostů, budov, parků a tisíce dalších zajímavostí. Uprostřed města se rozkládá údajně největší městský park na světe Hyde Park.

Londýn jednoznačně stojí za návštěvu, minimum jsou 2 dny, abyste viděli základ, ale i tak se nedá vše důležité stihnout navštívit. Na návštěvu tohoto největšího Evropského města jsme si vyhradili právě ty dva dny, stihli jsme vše co bylo v plánu, ale znamenalo to být na nohou od rána do večera a zcela se zničit.

Doporučuji se taky podívat na samostatné stránky z naší cesty po Anglii a Skotsku, kde najdete několik praktických informací a spoustu map a plánků ke stažení.

Navštívená místa

Westminster a Big Ben

Parlament a Big Ben jsou asi nejznámější stavby Londýna a proto k nim vedla i naše první cesta. Naplánoval jsem to tak, abysme k nim došli z druhé strany Temže a tím pádem se najednou objevily přímo přes řeku naproti nám z pohledu, který je snad na všech pohlednicích z Londýna. Parlament je krásný, veliký a Big Ben to ještě celé vylepšuje.


Buckinghamský palác

Sídlo královny, kde se každý den v 11 hodin koná výměna stráží s hudbou a pochodem z (a do) nedalekých kasáren. Trošku mě zarazilo když královská kapela při výměně hrála skladbu YMCA a ještě víc, když hned po ní následovala znělka z Hvězdných válek. Doma jsem pak zjistil, že královská vojenská kapela hraje každý den něco jiného a do jejich repertoáru patří i sklady od Beatles, U2 a dalších skupin, ale i hudby z filmů jako Piráti z Karibiku, Indiana Jones, James Bond a stovky dalších.

   Otevřeno: 9:30 - 16:30, Střídání stráží každý den v 11:00


Hyde Park

Hyde Park se nachází kousek za Buckinghamským palácem a je to údajně největší park v centru města na světě. Musím říct, že park je opravdu obrovský, když jste v něm připadáte si jako uprostřed přírody a nikoliv uprostřed města. V parku je spousta cest pro pěší, cyklisty i pro koně, lehátka k opalování a uprostřed poměrně velké jezero se spoustou labutí a kačen. Na jezeře se dá projet na lodičce nebo na šlapadle a na Olympiádě 2012 se tam jezdila většina závodů vodních sportů.

   Otevřeno: 5:00 - 0:00


Čínská čtvrť

V čínské čtvrti si opravdu připadáte jako v Číně. Všude jsou čínské vlajky, čínské restaurace, čínské nápisy, čínské stánky se zvláštní zeleninou popsanou čínsky. A číňani jsou taky úplně všude a dokonce i domy vypadá úplně jinak než jsme zvyklý. Čínská čtvrť jsou v podstatě 3 nebo 4 ulice, takže není moc velká a rozhodně je zajímavá.

Některé restaurace nabízí po zaplacení vstupného jíst cokoliv v libovolném množství. Takže pokud máte hlad, můžete se za 4, 6 nebo 10 liber nabouchat co se do vás nejde. Musím říct, že cenovým skupinám restaurací také odpovídá kvalita jídla a vzhled restaurace.


Trafalgar Square

Veliké náměstí kudy zřejmě vedou všechny autobusové linky - při každé jízdě autobusem jsme jeli přes toto náměstí. Náměstí je hodně velké a uprostřed je památný vysoký sloup se sochou lorda Nelsona. V době naší návštěvy bylo na náměstí počítadlo, které odčítalo počet dní a minut do zahájení Olympijských her 2012.


Piccadilly Circus

Velice rušné náměstí, které proslavila kulatá reklamní stěna přes celou budovu. Dříve bylo náměstí údajně plné reklamy, ale poté byla všechna přesunuta jen na jedinou budovu.


Downing Street

Nejznámějším domem je číslo 10 - sídlo britského premiéry. Bohužel celá ulice je pro veřejnost již několik uzavřená kvůli bezpečnostním opatřením. Na začátku i na konci ulice je železná brána z ostrahou a slavný Donwing Street 10 není možné ani vidět.


Hrad Tower

Stojí hned pod mostem Tower Bridge, který ho však svým vzhledem k slávou poměrně zastiňuje. Hrad se nachází těsně nad řekou a hned za ním ční moderní čtvrť plná mrakodrapů. Z pohledu od řeky je hrad velice nenápadný a nevýrazný.


Tower Bridge

Most Tower Bridge je jedna z hlavním dominant Londýna, byl postaven v roce 1894 a jeho stavba trvala 8 let. Most má dvě hlavní věže, které se využívají pro zvedání při průjezdu větších lodí. V jeho blízkosti stojí hrad Tower, podle kterého nese svůj název.


Katedrála svatého Pavla

Stavba pochází ze 17. století na místě první dřevěné katedrály z roku 675. Monumentální věž s kopulí o výšce 108 metrů je vidět z poměrně velké vzdálenosti a při stavbě se její architekti inspirovali bazilikou svatého Petra v Římě. Zajímavostí je, že výška věže je přesně 365 stop - rovná se tedy počtu dní v roce.

  www.stpauls.co.uk


Londýnské oko

Nejlepší atrakce v centru Londýna, z které si můžete prohlédnout úplně celé město. Vyhlídkové kolo bylo postaveno v roce 1999 a s výškou 135 je nejvyšší v celé Evropě (do roku 2006 bylo i nejvyšší na světě). Kolo se nachází na nábřeží řeky Temže naproti parlamentu a Westminsterskému opatství. Jedno otočení kola trvá 30 minut.

Otevřeno: 10:00 - 20:30   Vstupné: 20-30 liber  www.londoneye.com


Autobus Double Decker

Zřejmě nejslavnější autobus světa - londýnský dvoupatrový červený Double Decker. Alespoň krátká cesta tímto autobusem je téměř povinnost při návštěvě Londýna. Dvoupatrové autobusy však jezdí v celé Velké Británii, stejný typ najdete dokonce i v Irsku, ale také v Indii, Makedonii nebo na Srí Lance.


fotoParlament, Big Ben, doubledecker fotoParlament neboli Westminsterský palác fotoWestminsterský palác s letadlem fotoHodiny Big Ben fotoWestminster Abbey fotoAlbert House fotoCihlový dům v centru Londýna fotoBuckinghamský palác - sídlo královny fotoHradní stráž fotoGreen Park fotoPřechod pro koně fotoPřechod pro koně fotoPolicie v Hyde Parku fotoHyde Park fotoUmělé jezero v Hyde Parku fotoUmělé jezero v Hyde Parku fotoRoyal Albert Hall fotoPravý britský autobus zevnitř fotoTrafagalské náměstí se sloupem fotoTrafagalské náměstí fotoTrafagalské náměstí fotoTrafagalské náměstí - odpočet do zahájení Olympiády fotoTrafagalské náměstí fotoPiccadilly Circus fotoProdejna suvenýrů - ty jsou na každém kroku fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoČínská čtvrť fotoPohled na Big Ben fotoTrafagalské náměstí fotoNábřeží a Big Ben v pozadí fotoLondýnské oko, řeka Temže a Parlament fotoParlament a Big Ben fotoStřídání koňské stráže fotoKasárna před střídáním stráží fotoStřídání stráží fotoStřídání stráží fotoStřídání stráží fotoTelefonní budky fotoUlice plná autobusů fotoModerní část Londýna fotoHrad Tower fotoHrad Tower fotoModerní část Londýna a mrakodrap The Shard fotoTower Bridge fotoTower Bridge fotoTower Bridge fotoTower Bridge fotoModerní Londýn a mrakodrap The Shard fotoTower Bridge fotoZasklená ulice fotoMrakodrap The Shard s rozhlednou fotoKatedrála Sv. Pavla fotoKatedrála Sv. Pavla fotoKatedrála Sv. Pavla a typický autobus fotoStanice metra Westminster fotoStanice metra Westminster fotoBig Ben fotoLondýnské oko fotoParlament


Navštívená místa na mapě

Na mapě jsou vyznačené všechny navštívené místa, pro zobrazení názvu klidněte na značku na mapě.Mapy Londýna