Švédsko - fotky, cestopis, mapyDo Švédska jsem se poprvé dostali cestou do Norska, tehdy do byl jen rychlý jednodenní průjezd z Malmö do Osla. Podruhé jsme si však Švédsko užili dostatečně a to cestou na Lofoty. Projeli jsme ho od jihu k severu a navštívili několik zajímavých míst. Ve Švédsku nejsou moc vysoké hory, je zde hodně roviny, hodně jezer, několik národních parků a pár menších měst.

Je zde ještě otázka jestli při cestě do Švédska použít trajekt z Německa nebo ne - v Norsku jsme byli již 2x a vždy jsme jeli po silnici. Jednak můžete navštívit zmíněná města Hamburk a Kodaň, ale také jedete přes úžasný Oresundský most. Cenově a časově je rozdíl mezi silnicí a trajektem poměrně malý, proto jsem jeli silnicí, ať nemusíme spěchat na přesný čas odjezdu lodě.

Navštívená místa

Stockholm, Švédsko

Popis se připravuje - zatím se můžete podívat na fotky ze zimního Stockholmu a ledového hotelu v Kiruně..


Katedrála Uppsala a park Skuleskogen

Ve městě Uppsala je největší katedrála ve Skandinávii z roku 1435, ale popravdě kromě ní toho tady moc není :-) Město je pěkné s řekou a nábřežím. Na jeho návštěvu vám stačí opravdu jen chvilka. Pokud pokračujete dál na sever určitě se zastavte v přírodním parku Skuleskogen a udělejte si v něm nenáročnou túru do soutěsky Slåttdalsskrevan. Z parkoviště se jde značenou cestou po dřevěných chodníčkách, poté mírně do kopce až na krásnou vyhlídku do celého okolí. Zpět se dostanete buď stejnou cestou a nebo okruhem přes pár malých skal.

Cesta v parku je opravdu nenáročná, zabere jedno odpoledne. Délka trasy je 6-8 km.


Vesnička Gammelstad a polární kruh

Po cestě na Lofoty projedete téměř celé Švédsko podél pobřeží. Místo, kde konečně po několika dnech rovné silnice odbočíte do vnitrozemí je jen kousíček od vesničky Gammelstad, která je celá památkou Unesco a rozhodně stojí za návštěvu - všude jsou malinké dřevěné červené domečky a vesnička slouží jako skanzen.

Odtud se vydáte dál na severozápad směr polární kruh a město Kiruna. V této oblasti jsem narazili na několik volně se procházejících sobů po silnici, takže opatrně! Nejezdit rychle a dívat se kolem sebe! Kdo chce naopak sobů vidět co nejvíc, ať nejede po úplně hlavní silnici, ale vezme to nějakou menší :-)

Polární kruh není ve své podstatě až tak zajímavý - je to parkoviště a cedule, u které se však každý musí vyfotit :-)


Kiruna a pak Abisko

Kiruna je malé hornické město na severu Švédska, ve městě je zajímavá radnice, největší dřevěný kostel ve Švédsku a velká hora, z které se těží kvalitní švédská železná ruda. Kousek od Kiruny je známá Laponská brána (je vidět i ze silnice směrem zpět na východ do Švédska) nebo jezero Torneträsk a přírodní park Abisko. V parku je jedna lanovka, která se dá v létě využít jako startovní místo výletů v nekonečné krajině a v zimě k lyžování.

Kiruna není sama o sobě tak zajímavá, je zde hotel a kemp na přespání. Rozhodně zajímavější je Park Abisko s jezerem. Určitě se zde nechte alespoň jeden den na nějakou pěknou procházku či túru.

Můžete podívat také na fotky ze zimního Stockholmu a ledového hotelu v Kiruně.


Navštívená místa na mapě

Na mapě jsou vyznačené všechny navštívené místa, pro zobrazení názvu klidněte na značku na mapě.

Poplatky na silnicích

V roce 2015, kdy jsme ve Švédsku byli jsme nikde nic naplatili. Údajně by měl být zpoplatněn vjezd do Stockholmu, ale platí jen některé dny a zřejmě neplatí pro turisty. Stejná situace byla ještě někde cestou na sever na nějakém mostě, kde opět platili jen místní. Před cestou si raději toto ještě zjistěte.

Švédské koruny

Ve Švédsku jsme byli několik dní cestou na Lofoty a za celou dobu jsme neměli ani jednu Švédskou korunu - někdy by se sice hodily, ale v podstatě vždy to šlo vyřešit kartou.

Jídlo v obchodech

Čím dal jste na sever, tím jsou ceny vyšší - nejlevněji je tedy po cestě v Německu, pak v Dánsku, pak ve Švédsku a nejdráž je v Norsku. Proto je ideální vždy nakoupit zásoby a doplnit i palivo ještě před hranicemi s další zemí :-)

Jak se dostat do Švédska

Ve Švédsku jsme byli již 2x, jednou cestou do Norska, jednou na Lofoty. Vždy jsme jeli autem po silnici bez trajektu.

Proč jsme nejeli trajektem?

  • trajekt je potřeba objednat předem na konkrétní den a čas, tím pádem jste pevně vázaní a buď musíte vyrazit s hodně velkou rezervou a nebo pak jedete ve stresu (pozn. když jsme jeli do Británie, cestou jsme se zdrželi a museli jsme spát v autě někde na cestě v Belgii, naopak cestou zpět jsme zase byli v Doveru brzo a zbytečně jsme čekali)
  • cesta trajektem není o moc rychlejší - sice jeden napřímo, ale pomalu
  • cesta není o tolik levnější
  • celý den na lodi je nuda, celý den v autě taky, ale v autě se dá udělat pár výletů cestou :-)
  • co se dá vidět cestou? Hamburk, Kodaň, Oresundský most, případně Göteborg nebo Stockholm (ten je ale trošku zajížďka a je v hodnější třeba cestou na Lofoty)

Proč jsme neletěli letadlem?

  • pokud sebou máte věci na 2-3 týdny, nemáte šanci se do letadla vejít :-)
  • cena za letenky + půjčení auta v Norsku + nákup všech potravin za kruté ceny možná ve výsledku vyjde dráž než jízda svým autem z domu

Doporučené weby

Na závěr bych si dovolil ještě několik doporučení na zajímavé weby, které využívám. Jedná se o výhodné nebo nejlepší nabídky ubytování, zájezdů, letenek nebo pojištění a jako bonus odkaz na server Booking.com na speciální nabídky ubytování s výraznou slevou - na Bookingu píšou, že jde o tajné nabídky pouze pro zvané, ale bral bych to s rezervou :-)

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Další články a fotky


Stockholm & Kiruna
Zimní Stockholm a ledový hotel v Kiruně

Lofoty, Norsko
Krásnější příroda se jinde v Eropě těžko najde

Norsko 2011
Nejsevernější a nejhezší země v Evropě

Oslo
Hlavní a největší město v Norsku s úžasnou radnicí

Bergen
Staré dřevěné malebné přístavní městečko

Laerdalský tunel
Nejdelší silniční tunel na světě s délkou 24,5 km

Öresundský most
Nejdelší most Evropy spojící Dánsko a Švédsko

Kodaň
Hlavní město Dánska plné života a památek