Popis se zatím připravuje, zatím si můžete prohlédnou fotky z Nízkých Tater.

Navštívená místa

Jánošíkove diery

Diery najdeme kousek od obce Terchová. Skládají se ze 3 částí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery.

Dolné diery: V dolních díerách vede naučná stezka (modrá značka) a uvidíme zde 2 vodopády. Tato spodní část je nejméně náročná i když zde pár lávek už také najdete. Dolné diery končí na rozcestí Podžiar.

Nové diery: Z dolních dier je možné odbočit do Nových dier na rozcestí Ostrvné. Nové diery pak vedou po žluté značce souběžně s Dolními diery a také končí na rozcestí Podžiar jako Dolné diery.

Horné diery: Začátek trasy je z rozcestí Podžiar po modré značce (směr rozcestí Pod Pálenicou). Skrz Diery vede několik žebříků, lávek, mostů a místy se zde i trošku šplná po skalách po řetězech. Diery končí na rozcestí Pod Tanečnicou, okud se pak zpět vrátíte po zelené značce. Horné diery jsou ze všech tří nejnáročnější a nejsou proto doporučené měnším dětem nebo seniorům. Místy jsou zde žebříky nad vodopády vysoké 12-15 metrů a při větších deštích jsou zcela uzavřené (zavřené jsou i v zimě).

Musím říct, že Jánošíkové diery bylo asi to nejlepší, co jsme v Malých Tatrách navštívili.

Délka trasy: 3-6 hod   Parkování: u holteu Diery, obec Terchová


Velký Kriváň

S výškou 1709 m n. m. se jedná o nejvyšší pohoří Malé Fatry. Dostat se na něj dá však velice jednoduše a to lanovou z Vrátné doliny. Z horní stanice lanovky se na vrchol dostanete pěšky za necelou půl hodinku. Z vrcholu pak můžete jít v podstatě na jakoukoliv stranu po hřebeni a vždy budete mít kolem sebe krásné hory a výhledy do okolí. My jsme zvolili cestu zpět k horní stanici lanovky a dál po červené značce až na Poludňový grúň. Odtud pak dolů z kopce zpět k parkovišti lanovky ve Vrátné. Trasa byla dlouhá asi 8 km, celkové stoupání cca 200 m, ale z Poludňového grúňu je to pak docela z kopce dolů.


Městečko Terchová

Terchová je ideální místo pro ubytování v Nízkých Tatrách. Můžete odtud vyrazit do na Velký Rozsutec, do Jánošíkových děr a nebo do vedlejší vesničky Vrátná, odkud jede lanovka na Velký Kriváň. My jsme hledali ubytování právě zde.

I přímo v Terchové je pár zajímavých míst k návštěvě - např. dřevěný betlém, lanový park nebo dominanta celé obce socha Juraje Jánošíka. Tato socha vysloveně "trčí" nad vesnicí, je 7,5 metrů vysoká, postavená byla v roce 1988 a dle mého názoru je opravdu strašná. Je to hrozná plechová, stříbrná věc, která absolutně nezapadá do okolí.


Město Martin

Poměrně moderní město, ale popravdě si moc ani nepomatuju nic co by nás zde až tak moc zaujalo. Najdete zde náměstí, kostel, muzeum, ... atd. tak jako v jiných podobných městech.


Muzeum kysucké dědiny, skanzen Vychylovka

 


Slovenský Orloj v Starej Bystrici

Postaven byl v roce 2009 v obci Stará Bystrica a jde o jeden z nejnovějších orlojů. Hodiny má řízení počítačem, což z něj údajně dělá nejpřesnější orloj na světě. Součástí je i největší dřevěná socha na Slovensku.

Můj názor: přeplácaná divná stavba, která asi vůbec nestojí za návštěvu.


Čičmany


Oravský hrad


Oravská přehrada


Hrad Strečno


Bojnický zámek


CestováníSlovensko