Severní Itálie a Toskánsko - fotky, cestopis, mapy


fotoPadova - kanál Piovego fotoPadova - náměstí fotoPadova fotoPadova - náměstí Prato della Valle fotoPadova - Bazilika sv. Antonína fotoPadova - náměstí Prato della Valle fotoMuzeum Ferrari Maranello fotoMuzeum Ferrari Maranello fotoMuzeum Ferrari Maranello fotoMuzeum Ferrari Maranello fotoSan Marino fotoSan Marino - lanovka fotoSan Marino - Palazzo Pubblico fotoSan Marino fotoSan Marino - Basilica di San Marino fotoSan Marino - hrad fotoSan Marino - hrad fotoSan Marino - hrad fotoSan Marino - hrad La Cesta fotoSan Marino - hrad La Cesta fotoSan Marino fotoSan Marino fotoSan Marino fotoSan Marino fotoSan Marino


Náš téměř dvou týdenní výlet po Severní Itálii zahrnoval návštěvu tří regionů - Veneto, Emilia-Romagna a Toskánsko s úchvatnou Florencii a šikmou věží v Pise. Dovolenou jsme zakončili v oblasti Cinque Terre a u jezera Lago di Garda. Viděli jsme plno zajímavých míst a pokud se nechcete vydat zbytečně daleko a přitom vidět kus světa, je tento okruh severní Itálii přímo ideální. Užili jsme si vše co Itálie nabízí - masové písečné pláže na severu, ale i malinké krásné zátoky na západním pobřeží, malé vesničky i velká města s paláci a katedrálami.

Navštívená místa

Padova

Středně velké město s asi 250 tisíc obyvateli. Mezi hlavní památky patří Bazilika sv. Antonína z roku 1238, kanál na náměstí Prato della Valle, barokní dóm a spousta malých uliček v centru. V Padově se odehrává děj Shakespearova díla Zkrocení zlé ženy. Padova je také zapsána na světovém dědictví Unesco.

Parkovat je možné na náměstí u baziliky sv. Antonína.


Bologna

Opět další klasické italské město s bohatou historii spoustou náměstí, paláců a větších či menších kostelů. Ve městě je poměrně velký provoz lidí i aut. Ze všech navštívených měst a míst na našem výletě po střední Itálii mě toto město zaujalo asi nejméně.


Museum Ferrari

Ráj pro milovníky těchto rychlých italských aut. V muzeu si můžete prohlédnout historické automobily, ale také slavné závodní speciály a nebo nejmodernější kousky. Součástí prohlídky je i síň slávy formule 1 včetně vystavených helem nejslavnějších závodníků. V muzeu se dá být i půl dne. Pro zájemce je připravená i možnost svezení v těchto superautech, ovšem také za odpovídající dost vysoké ceny.

Museum Ferrari najdete přímo u továrny a zkušební dráhy ve městě Maranello. Parkoviště je přímo před muzeem.


San Marino

V Itálii jsou dvě samostatné republiky - Vatikán a San Marino. V podstatě by se dalo říct, že San Marino je jeden kopec se dvěma hrady a věží. Tato země má pouze 32 tisíc obyvatel. Do hlavního centra se dostanete buď po silnici autem a poté kousek pěšky a nebo lanovkou. Je dobré vyrazit ráno, ať máte dobré místo na parkování a nemusíte chodit moc daleko do kopce pěšky. Ve městě je spousta malinkých uliček a tisíce obchůdků.

Prohlédnout si můžete během několika hodin zřejmě vše co je zde k vidění - hrad Guaita, hrad La Cesta, basiliku San Marino, náměstí Palazzo Pubblico. Najdete zde i několik muzeí (starých aut, zbraní, voskových figurín nebo akvárium).


Urbino

Městu vévodí obrovský cihlový Dóm s palácem, který končí na hlavním náměstí zajímavým kostelem. Zajímavý je v tom, že přední štít je bílý, ale zbytek je cihlový stejně jako celý palác. Vévodský palác je zcela jasně dominantou celého města současně hlavním turistickým cílem a opravdu i kvůli němu návštěva města stojí.

Parkovat můžete buď pod palácem, kde je však plno aut a autobusů a nebo kdekoliv na parkovišti v centru.


Arezzo

Je jedno z nejbohatších měst celého Toskánska, díky zlatnické výrobě. V městě můžete navštívit katedrálu, několik kostelů, zbytky římského divadla a zajímavé šikmé náměstí. Na tomto náměstí najdete plno velice pěkných starých budov a každoročně se zde pořádá plno akcí včetně historických bitev a soutěží.


Florencie

Florencie byla vždy hlavním centrem kultury a umění v Itálii, její historické centrum má rozhodně co nabídnout a proto je také zapsáno na Seznamu světového dědictví Unesco. Město se nachází mezi několika kopci, její centrum leží u řeky Arno. Má asi 380 tisíc obyvatel a bylo založeno roku 59 před naším letopočtem. Její název je odvozen od italského slova Florentia - tedy kvetoucí a myslím si, že název opravu sedí.

Ve městě je toho k vidění opravu hodně, určitě si vyčleňte minimálně celý den. Přesné informace co navštívit, kde to najít a spoustu dalších fotek si prohlédněte v samostatné fotogalerii, kde najdete vše o tomto krásném městě.

Doporučuji: Samostatná fotogalerie a cestopis z Florencie   kemp přímo ve městě Camping Michelangelo


Pisa

Italské město Pisa, zná asi téměř každý díky šikmé věži. Věž se začala stavěn v roce 1173 a hned po stavbě se začala naklánět. Původní záměr stavitelů byl udělat nejvyšší věž na světě a tímto město proslavit. Sice je jim nepovedlo udělat věž nejvyšší, ale sláva se díky naklonění dostavila hojná. Věž ročně navštíví statisíce turistů, všechny zajímá jen věž a zbytek města jakoby ani neexistoval.

Prohlédněte si samostatnou fotogalerii včetně popisů a rad.


Portovenere

Toto město můžete navštívit v úchvatné oblasti Cinqu Terre plné malých barevných městeček, průzračné vody a vysokých skal. Portovenere je největší město této oblasti a krom pláže, přístavu, několika restaurací a barevných domků zde můžete podniknout výlet lodí nebo navštívit malý kostelík San Pietro na skále nad mořem.

V tomto městě je opravdu velký problém s parkování a to ve dne i v pozdních večerních hodinách. Městem vede pouze jediná jednosměrná silnice, takže pokud minete parkovací místo, musíte objet celé město znovu s nulovou šancí, že bude místo opět volné. Portovenere je jediným městem v této oblasti, kam je vůbec vjezd automobilů povolen.


Cinque Terre

Jedná se o oblast 5-ti malých vesniček na severozápadním pobřeží Itálie. Oblast se nachází mezi městy La Spezia a přístavem Janov. Všechny vesničky vypadají podobně - úzké barevné domky, které vedou ze skal do až moře. Od roku 1999 je tento národní park zařazen do seznamu světového dědictví Unesco. Toto místo nabízí krásné výhledy na barevné domy nad mořem. Jediná nevýhod je, že se do měst nedostanete autem. Vždy musíte parkovat na odchytných parkovištích přes městem, ale zase díky tomu není problém s parkováním.

Prohlédněte si samostatnou fotogalerii včetně rad a popisů jednotlivých měst.

Ubytování

V průběhu naší cesty jsme spali pouze v kempech, některé byly lepší některé horší. Obecně se dá říct, že úroveň je o něco nižší než třeba v Anglii nebo Norsku. Kempů je v Itálii poměrně hodně, takže s jejich hledáním nebudete mít určitě problém. Jediné na co je potřeba si dát pozor je oblasti Cinque Terre, kde jsme narazili pouze na pár kempů až okolo měst Levanto nebo Moneglia. Pokud se vydáte do Florencie, nejlepší je navštívit kemp Michelangelo na kopci přímo nad městem. Výhoda je, že nemusíte hledat parkování v centru, protože přímo z kempu jste ve městě za pár minut.

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Ceny v obchodech

Ceny v obchodech jsou v Itálii o něco málo vyšší než u nás, ale rozdíl není až tak dramatický. V restauracích je to už trošku horší, ale opět nejsou ceny takové, že by se nedalo nic dobrého koupit.

Dálnice a pohonné hmoty

Na silnicích je finanční situace horší než v obchodech. Všechny dálnice jsou placené od kilometru a delší jízda se tam může poměrně dost prodražit. Co se týče cen pohonných hmot, ty jsou v Itálii dražší než v okolních zemích, takže doporučuji co nejvíce natankovat v Rakousku. Zajímavé je, že ceny u čerpacích stanic jsou nejnižší ve větších městech, na dálnicích je to jak kdy a naopak nejvyšší jsou v malých městech a vesničkách. Skoro bych řekl, že ve městě, kde je přístav je palivo zřejmě dovážené lodí a proto stojí nejméně. V malé vesničce, kde je malý prodej a složitější doprava paliva je nejdražší.

Doprava autem

V Itálii je provoz a doprava trošku divočejší než u nás. Musíte počítat s tím, že řidiči moc nedodržují předpisy a malé skútry jezdí úplně všude, všemi směry a ze všech stran. Správný Ital musí mít odřené nebo obouchané auto minimálně ze dvou stran (např. ve Florencii byl celkem problém najít auto bez nějakých šrámů). Je tedy potřeba se dobře dívat a počítat se vším. Italové rádi s často předjíždějí i na místech, kde to není dovoleno nebo kde byste si rozhodně podobné manévry netroufli. Většinou se moc nepoužívají blinkry a často někdo vyjede z vedlejší silnice a přednosti neřeší - prostě jede a ostatní uhnout a nějak se poskládají. Stejně tak ve větších městech se moc neřeší počet pruhů na silnici - auta se nějak vejdou a nějak to vždy vyjde.

Navštívená místa na mapě

Na mapě jsou vyznačené všechny navštívené místa, pro zobrazení názvu klidněte na značku na mapě.

Doporučené weby

Na závěr bych si dovolil ještě několik doporučení na zajímavé weby, které využívám. Jedná se o výhodné nebo nejlepší nabídky ubytování, zájezdů, letenek nebo pojištění a jako bonus odkaz na server Booking.com na speciální nabídky ubytování s výraznou slevou - na Bookingu píšou, že jde o tajné nabídky pouze pro zvané, ale bral bych to s rezervou :-)

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Další články a fotky


Cinque Terre
Krásné moře, velké skály a malinké vesničky

Florencie
Město kultury a umění, které musíte navštívit

Pisa
Nejznámnější a šikmá věž na světě

Sardinie 2014
Průzračné moře, bělostné pláže

Korsika 2012
Malý ostrov s velkým přírodním bohatstvím

Jižní Francie 2011
Provence to je moře, hory, koupání vše na jednom místě
← zpět na všechny galerie