Preikestolen, Norsko Vyhlídková plošina Kazatelna 600 metrů nad mořem


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Preikestolen neboli česky Kazatelna je vyhlídkové místo v jižní části Norska. Jde o skálu s rovnou plošinou o rozměrech cca 25x25 metrů, která se tyčí 604 metrů nad hladinou moře ve fjordu Lysefjord. Ke skále se dostanete pěšky z vesnice Vatne, kde je velké parkoviště. Ve vesnici Vatne u jezera Revsvatnet jsou i nějaké kempy, ale počítejte s vysokou cenou ubytování. Z parkoviště se jde po značené cestě a v podstatě není kde zabloudit. Cesta není nijak extra náročná a zabere cca 1-2 hodiny (podle toho jak jdete rychle a jak moc se vyhlížíte a fotíte).

Protože je Preikestolen jedno z nejnavštěvovanějších míst v Norsku je potřeba počítat s tím, že může být vyhlídková plošina úplně plná. My jsme však využili polárního dne a vyrazili až večer. Slunce svítilo i v 19 hodin, bylo pěkně, tak jsme šli. Zpátky na parkovišti jsme byli okolo 23 hodin, ale vůbec to nevadilo, protože světla bylo ještě dost :-) Naopak návštěvníků tam bylo už minimum.

Při návštěvě Kazatelny bych ještě doporučil vyšlápnout si ještě na malý kopec na Kazatelnou, odkud jsou krásné výhledy do okolo Lysefjordu a taky pěkný pohled na Preikestolen.