Doktor z hor, Ellmau Vydali jsme se do Ellmau na místa, kde se natáčí seriál Doktor z horJiž od roku 2008 se v malém rakouském městě Ellmau natáčí oblíbený seriál Doktor z hor popisující příběhy doktora Martina Grubera a jeho rodiny. My jsme se vypravili podívat na hlavní místa, kde se seriál natáčí.

Město Ellmau najdete v rakouských Alpách, kousek na sever (směrem k Německu) od známého lyžařského střediska Kützbiehel. Ordinace doktora Martina Grubera je skutečně ve městě Ellmau a dokonce v domě, který si filmaři vybrali je i jeho ordinace. V domě ve skutečnosti nikdo nebydlí a slouží zřejmě jen k natáčení nebo v prohlídkám pro turisty. Ve městě Ellmau bude v sezóně asi celkem “nátřesk”, protože jsou tam i záchytná parkoviště s nápisy Berg Doctor Parkplazt.

Z těchto velkých parkovišť pak návštěvníky vozí vláček po jednotlivých filmových lokacích. My jsme to však objeli sami svým autem. Kde se tedy Doktor z hor přesně natáčí?


Ellmau - ordinace

Na okraji města Ellmau je doktorova ordinace. Je to dům na kopci nad městem s pěkným výhledem na hory i na samotné Ellmau. Parkovat můžete na velkém parkovišti pod kopcem a dojít kousek pěšky. Je to sice hodně do kopce, ale opravdu kousek.

Nedoporučuji jezdit k domu autem, není tam vůbec místo na zastavení ani na otočení. Je to v zatáčce, v kopci a v úzké ulici. Kolem domu je dřevěný plot a opravdu tam zastavit nejde.


Going am Wilden Kaiser - náměstí

Druhé místo, které se objevuje v každém dílu seriálu je náměstí s kašnou, kostelem a penzionu Zuzany. Toto náměstí však není v Ellmau, ale ve vedlejší vesnici Going am Wilden Kaiser. V seriálu vypadá náměstí přesně stejně jako ve skutečnosti a to od roku 2008 :-) Stejné zelené lavičky, stejný nápis na protějším domě, stejná barva kostela. Je to prostě přesně jako známe z televize.

Náměstí je malinké, je tam opravdu jen kašna, kostel, penzion (který však není ve skutečnosti pro veřejnost) a to je vše. Vůbec nechápu jak tam mohou natáčet, když tam není vůbec místo :-)

Na náměstí je zákaz vjezdu, proto zaparkujte na parkovišti na hlavní silnici a dojděte pár metrů pěšky.


Köpfing - dům Gruberových

Poslední a zásadní místo je Köpfing (Gruberhof). To je dům rodiny Gruberových, kde Martin, Hans, Lilli a jejich babičky žijí a farmaří. Dům je v krásné přírodě s výhledy na protější hory. Ovšem přístup k němu je poměrně složitý. Opět vůbec nechápu, jak tam může celý štáb natáčet.

K domu se dostanete od spodní stanice lanovky Skiwelt Söll, kde je parkoviště nazvané Parkplatz Bergdoktor-Tour. V hotelu Restaurant Hexenalm je i malý obchod se suvenýry ze seriálu. Z parkoviště je to ke Gruberhofu poměrně daleko a dost do kopce. Trasa je dlouhá přes 3 km a zabere určitě 1-2 hodiny. Pokud si chcete udělat pěkný výlet můžete se tam vydat. My jsme se rozhodli, že tam pojedeme autem.

Bohužel autem se k farmě dostat nedá, protože je tam zákaz vjezdu. Můžete se tam ale vydat pěšky od restaurace Alpengasthof Gruberhof, odkud vede cesta v podstatě po rovině lesem.

Protože jsme Gruberhof navštívili v březnu, kdy tam opravdu nikdo nebyl, zkusili jsme dojet autem v vedlejší farmě, kde jsme zaparkovali na poli a šli pěšky jen asi 10 minut. Odkaz na parkovací místo je zde, odkaz na trasu kudy jsme šli zde, ale neručím, že se i vám tam podaří zaparkovat nebo že vás nikdo nevyžene.

Toto seriálové místo je nejhezčí, nejzajímavější, ale nejméně dobře dostupné. K domu Gruberových vede jen úzká silnice, kde se ani nevyhnou dvě auta. Je potřeba na to předem myslet, ale fanouškům tohoto seriálu návštěvu rozhodně doporučuji.


Dětské hriště v Ellmau

V Ellmau je i krásné dětské hřiště Spielplatz Kapellenpark, se spoustou prolézaček a pro rodiče lavičky s výhledy na okolní hory. Na hřišti si můžete zahrát obří šachy, děti se užijí jezírko s vodou, která teče skrz překážky a přes různé hráze. U hriště je i malé parkoviště a WC.

Nad hřištěm můžete navštívit malou kapličku Marienkapelle, ale nám už se do kopce nechtělo :-)


Ubytování v okolí

 

Kategorie: cestováníRakousko