Tišnov, Květnice Krásná procházka na vrchol Květnice


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Na hoře Květnice (nad městem Tišnov) roste hned několik vzácných a chráněných rostlin a žije tam prý až 250 druhů motýlů a desítky plžů a ptáků. Pro nás je však zajímavější naučná stezka, pěkný výlet (výšlap) a výhled na protější kopec Klucanina s rozhlednou, kde jsme také byli.

Hora je vysoká 470 metrů nad mořem a na jejím vrcholu je vyhlídkové místo, přístřešek ideální na svačinu a Velká skála a Malá skála.


  • Typ trasy: tam a zpět
  • Délka trasy: 4 km nebo 7 km (tam i zpět)
  • Náročnost: nenáročná (jen do kopce)
  • Typ cesty: hlíněná, lesní
  • Vhodné pro děti: ano
  • Dostupnost s kočárkem: ne
  • Parkování: ano
  • Umístění: Tišnov

Jak se na Květnici dostat

První možnost - z města:

Na horu se můžete dostat od Muzea města Tišnova z Jungmanovy ulice, následně pak ulicí Pod Květnicí a po naučné stezce Lacinova stezka Květnicí. Po 2 km chůze do kopce s převýšením cca 200 metrů se dostanete na Velkou skálu. Odtud pak můžete na horu Květnice a na Malou skálu. Když navštívíte všechna 3 místa (v pořadí Muzeum, Velká skála, Květnice, Malá skála a zpět k Muzeu) tak ujdete necelých 7 km a zdoláte 300 výškových metrů nahoru a pak zase 300 dolů :-)

Druhá možnost - z ulice Králova:

My jsme, ale zvolili jinou (lehčí) trasu - zaparkovali jsme na parkovišti na konci ulice Králova, odkud vede modrá turistická trasa, po které dojdete nejdříve na Malou skálu. Potom na Květnici a nakonec na Velkou skálu. Odtud se vrátíte zpět na parkoviště buď stejnou cestou nebo to můžete vzít z Velké skály dál směrem do města a pak lesní cestou buď k ulici Králova nebo k ulici Dřínova. Celková trasa měří pak necelé 4 km a soupání je jen 160 výškových metrů, takže nemusíte jít tak moc do kopce.


Co navštívit v okolí

Když už budete v Tišnově, můžete navštívit centrum města a náměstí, rozhlednu Klucanina nebo retro dětské hřiště pod Klucaninou.

Navštívit můžete i Předklášteří s klášterem Porta coeli, rozhlednu Čebínka v Čebíně nebo přírodní památku Malhostovické kopečky.