Cestování se psem v autě a co k tomu všechno potřebuji?

31.5.2022   3 minuty čtení

Zámek Lednice

Jupí, jedeme se svým čtyřnohým přítelem na dovolenou! Ale cestování se psem v autě není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nestačí si jen sbalit věci, posadit chlupáče na přední sedačky a vyjet. Je zapotřebí zařídit a obstarat několik nezbytností, aby cesta v autě byla pro vás i vašeho pejska bezpečná a v rámci možností co nejvíce komfortní. 

Příprava na cestu se psem v autě

Ještě než se vydáte objet celé Česko autem, musíte zařídit několik věcí. Za prvé zkontrolujte platnost očkovacího průkazu pejska. Nedejbože by mohl v zápalu hry někoho škrábnout či kousnout a byť jen jeden den prošlé očkování proti vzteklině by byl velký problém. Také je vhodné ho před cestou zvykat na novou ubikaci, v které stráví cestu v autě. Klec nebo přepravku pořiďte několik dní před odjezdem, aby si jí pejsek mohl očuchat a postupně si na ní navyknout. A v neposlední řadě se běžte těsně před jízdou s pejskem proběhnout nebo aspoň na menší procházku. Ten pak bude příjemně unavený a nebude mít nutkání dostat se z přepravního boxu ven. 

Jaké jsou možnosti přepravy psa v autě?

Možností, jak cestovat se psem v autě je hned několik. Velmi záleží na velikosti i povaze konkrétního psa a na možnostech vašeho auta. Základní rozdělení přepravy psa v autě je na postroje a bezpečnostní boxy. Pojďme se podívat, jaké výhody a nevýhody mají různé druhy přepravy.

Pes na volno

Rozhodně nikdy nepřepravujte psa na volno, a to ani v kufru auta. Při dopravní nehodě by vás mohl ošklivě poranit nebo vylítnout ven oknem. Hmotnost nezajištěného psa při autonehodě se rovná až 40ti násobku jeho hmotnosti a případné následky autonehody bývají pro lidskou posádku fatální.

Postroje

Tento způsob cestování se psem v autě není příliš bezpečný. Při střetu sice dokáží psa udržet, ovšem hrozí zamotání pejska do pásů postroje nebo poranění případných spolucestujících na zadních sedačkách. Postroje jsou vhodné spíše pro malá plemena psů a pokud je chcete používat, rozhodně se poohlédněte pro postroje s crash testem, které ovšem nejsou zrovna lacinou variantou.

CestoVáček

CestoVáček je látková přepravka, která se umisťuje na zadní sedačky auta. Je prověřený nárazovým testem, který simuluje reálnou nehodu při 50 km rychlosti s 30 kg psem a je konstruován tak, aby udržel psa ve styku s přední stěnou CestoVáčku. Díky tomu plní stejnou funkci jako bezpečnostní pásy u lidí. Je maximální ochranou pejska na cestách, s kterým se můžete na trhu setkat. Jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena a fakt, že pejsek v něm musí ležet opačně, což ne všem vyhovuje. 

Přepravka

Přepravka představuje také jeden z velmi bezpečných způsobu cestování se psem v autě. Na výběr máme z přepravky látkové nebo plastové. Látková přepravka se snadno skládá, je lehká a snadno se s ní manipuluje. Neposkytuje však dostatečnou regulaci vzduchu a při nárazu mohou síťované části přepravky rupnout a pes jimi proletět do prostoru auta. Plastová přepravka je kvalitnější, má větrací okna s mříží a omyvatelné dno a je velmi vhodnou volbou pro přepravu.

Kovová klec

Pokud vydrží váš pes cestovat autem i bez toho, aniž by byl s vámi v neustálém kontaktu, můžete vyzkoušet kovovou klec. Ve správně vybrané kleci má pejsek dostatek prostoru a navíc je optimálně větratelná. Klec se umisťuje do kufru auta a na trhu se můžeme setkat s klecí skládací, na míru auta nebo s klecí deformovatelnou, která patří mezi nejbezpečnější způsob přepravy vůbec. Tato klec se v případě nehody sama zmenší na poloviční šířku, kdy se zároveň sníží i riziko poranění psa. Jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Ochranná bariéra do auta

Pokud se přeci jen rozhodneme nechat pejska volně v zavazadlovém prostoru, určitě bychom měli pořídit alespoň zábranu do auta. Ta nám odděluje kufr od další části auta. pokud bychom měli nehodu, pejsek zůstane v kufru a nebude lítat po celém autě. Jako bariéru můžeme použít k tomu určenou síť, mříž nebo průhlednou plastovou zábranu WalkyAir.

Doplňková výbava

Deky

Deky zachovají vaše auto čisté, bez psích chlupů a zároveň chrání potahy před špínou a poškrábáním. Používají se buď do zavazadlového prostoru nebo na zadní sedačky auta.

Polštář pro psy

Chvíle strávené v přepravce či kleci můžete pejskovi zpříjemnit tím, že na dno umístíte k tomu určený polštář pro psy. Ten zajistí pejskovi dostatečné pohodlí a relaxaci během cesty. Polštář můžeme vyprat na 30° a tím ho udržovat neustále čistý a voňavý.

Miska na vodu

Rozhodně nezapomínejte na misku s vodou! Pes by měl při cestě mít neustálý zdroj tekutin, a to nejen v parném létě.

Hračky

Hračky pro psy zaženou dlouhou chvíli na cestě. Vhodné jsou takové, které pes může okousávat a žvýkat v leže, a přitom vás nebude při řízení rušit jejich pískot. Svému parťákovi uděláte nejen radost, ale také zmírníte stres z jízdy autem.

Šťastnou cestu!

 




Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/data/accounts/b/bonamedia/data/www/janza.cz/clanky/bok.inc on line 75