Wagrain, Rakousko v létě s dětmi

Wagrain, Rakousko v létě s dětmiV létě jsme se vydali na 10 dní do městečka Wagrain v Rakousku. Nakonec nám těch 10 dní ani nestačilo a ještě jsme si přidali další dva dny navíc :-) Obec Wagrain najdete uprostřed hor v Salzbursku v okrese Sankt Johann im Pongau. Volba ubytování byla dobrá, protože v okolí je spousta lanovek a lyžařských středisek (sice jsme tam byli v létě, takže nevím jestli je vhodné použití lyžařské středisko) a opravdu ani ta těch 12 dní jsme se nenudili a nebyli na žádném místě dvakrát.

Cesta do Wagrainu byla celkem příjemná, z Brna je to asi 5 hodin jízdy přes Vídeň, Semmering, Liezen a Schladming. Pokud jedete z Prahy opět vám cesta zabere zhruba 5 hodin a pojedete přes České Budějovice, Linec a Salzburg.


Co jsme navštívili

Grafenberg, Wagrain

Na vrchol Grafenberg vyjdete lanovou z města Wagrain. Parkovat můžete na hlavním parkovišti přímo u lanovky. Ráno se zbytečně nezdržujte - my jsme byli na parkovišti okolo 11 hod a už tam bylo celkem plno. Kromě toho čím později vyjedete nahoru, tím méně času tam budete mít.

Z parkoviště jede jedna kabinková lanovka Grafenberg Express, která vás vyveze až nahoru. U horní stanice je krásné jezero s lanovým mostem nebo možnosti přejít jezero přes kameny. U jezera začíná i to kvůli čemu jsme tam jeli - pár kilometrů dlouhá trasa plná atrakcí, her a hřišť :-)

Jen pro zajímavost - celý okruh má asi 3 km, nahoru Grafenberg jsme vyjeli okolo 11:30 a zpět na parkoviště jsme sjeli lanovou až v 17 hod. A to jsme měli jídlo s sebou v batohu a snědli si ho na lavičce - prostě nebyl čas :-)


Zauchensee

Středisko Zauchensee je na konci údolí vedoucího z Altenmarkt im Pongau (z Wagrainu jsme tam jeli necelou půl hodinku mírně do kopce trošku zatáčkama). Na u lanovky parkovišti bylo spousta míst, takže s parkováním nebyl vůbec problém. Nahoru vyjdete sedačkovou lanovou Gamskogelbahn 1. Poté můžete absolvovat dětskou trasu s plněním úkolů, se spoustou prolézaček a atrakcí a s vycvakáváním úkolů kleštičkami. My jsme však ještě před tím vyjeli vláčkem (traktorem s přívěsem) na kopec Gamskogel, odkud je krásný výhled do okolí a je tam i jezero a ideální místo na svačinu :-) Vláček jezdí jen nahoru, takže dolů sejdete pěšky, ale je to kousek.


Geisterberg in Sankt Johann

Areál Geisterberg (my jsme říkali Duší hora) měl být vrcholem celé dovolené. To sice byl, ale bylo tam i nejvíc lidí ze všech námi navštívených míst. Jednak bylo krásné počasí, ale hlavně je to nejvíce oblíbené místo dětských atrakcí.

Na hlavní parkoviště v Sankt Johann im Pongau jsme dorazili těsně před 10 hodinou a bylo úplně plné, museli jsme parkovat o kousek dál. Hned u vstupu do lanovky je první dětské hřiště, ale to si nechce až na cestu domů. Vyjeďte rovnou lanovou Alpendorf nahoru k chatě Obergassalm. Odtud pak musíte pěšky cca 20 minut do kopce na zastávku vláčku, který vás vyveze k horní chatě Buchau-Hütte = ti je začátek výletového dětského okruhu. My jsme však šli nahoru pěšky, protože u vláčku byla šíleně dlouhá fronta a zabralo nám to nějakých 30 minut. Pak už začala trasa plná úkolů, hřišť a zábavy. Zhruba po dalších 3 hodinách a cca 2 km trasy plné zábavy a atrakcí pro děti (proto jsme šli 2 km celé3 hodiny) jsme se dostali na vrchol Aussichtsturm Gernkogel.

S pocitem totálního využití (a vyžití) všech atrakci jsme měli co dělat, abychom v 16:50 stihli jednu z posledních lanovek, která jela v 17 hod dolů.Grantuju, že z Geisterbergu budou vaše děti nadšené ;-) 

Na Geisterbergu si děti opravdu užijí - okruh se jde podle mapy, kde se plní úkoly. Po cestě je několik skluzavek, prolézaček, atrakcí, jezero s převozem a velký dřevěný hrad.


Liechtensteinklamm

Liechtensteinklamm je uzoučká soutěska mezi skalami hned kousek od spodního parkoviště Geisterberg v Sankt Johann im Pongau. Od lanovky se vrátíte kousek do města a pak pojedete údolím kolem řeky Salzach až na obří parkoviště. Nedokážu říct, kolik lidí je na tomto místě přes den, protože my jsme tam byli až okolo 17 hod. Soutěska v létě zavírá až v 19 hod a ty 2 hodiny nám stačily (my jsme to dali za hodinu a půl, ale trošku jsme spěchali). Podle velikosti parkoviště si myslím, že při plném vytížení to tam musí být totálně přecpané návštěvníky - soutězka je poměrně úzká a přepokládám, že se tam musí jít vyloženě v průvodu.

V soutěsce procházíte přímo mezi skalami a pod vámi teče divoký potok. Místy se jde po mostech, po lávkách nebo v tunelech. Úžasné je i spirálově točené schodiště. Pro děti není problém to celé projít, ale s kočárkem to rozhodně nedoporučuju.

Toto místo se mě opravdu líbilo, hrozně mě to připomnělo soutěsku Vintgar ve Slovinsku, ale ta byla taková menší a méně divoká.


Flachau

Ve Flachau jsme vyjeli sedačkovou lanovkou Star-Jet 1, parkovat můžete přímo u spodní stanice lanovky, ale je tam málo míst - lepší je zaparkovat přímo ve městě na Tagesparkplatz a dojít asi 300 metrů pěšky k lanovce.

Když vyjedete na Bergstation Star Jet 1, tak tam vlastně vůbec nic není :-) Buď musíte projít tunelem pro pěší k Talstation StarJet 2 a restauraci Waldgasthof (kde je pěkné malé dětské hřiště). Odtud se můžete vydat na dětskou úkolovou cestu Flori's Erlebnispfad, kde luštíte písmena až nakonec vyluštíte tajenku. Přiznávám dobrovolně - museli jsme několikrát použít Google, protože některé věci jsme netušili a jiným jsme úplně správně nerozuměli :-)

Druhá možnost je vyjet ještě lanovkou Star Jet 2 do půlky kopce a odtud pěšky na horní stanici Bergstation Star Jet 3, odkud je krásný výhled do okolí a pro unavené turisty je zde i restaurace. Cesta pěšky nahoru zabere i těm nejpomalejším 30-40 minut, takže se to dá vydržet a za ten výhled to určitě stojí.


Obertauern

Poměrně malá obec Obertauern leží ve výšce 1740 metrů nad mořem (takže o něco výš než naše nejvyšší hora Sněžka) v průsmyku Radstädter Tauernpass. Přímo z Obertauernu vyjdete kabinovou lanovou do lyžařského areálu. První atrakce pro vaše děti je kuličková dráha - na startu si koupíte v automatu dřevěnou kuličku a tu pak pošlete z kopce dolů po dráze. Je to skvělá zábava, kterou můžete opakovat i několikrát. Od dráhy pak dojdete pár metrů k jezeru, kde si můžete půjčit lodičku nebo šlapadla ve tvaru kačeny, labutě nebo plameňáka. U jezera je i restaurace.

Od jezera jsme vyjeli ještě sedačkovou lanovou do nejvyššího místa tohoto střediska, odkud je krásný výhled na okolní hory a jezero (resp. dvě jezera). Nahoře je několik laviček a je to ideální místo na svačinu :-) Po svačině jsme šli pěšky dolů v menšímu jezeru, kde se můžete projet na voru. Dál jsme pokračovali zpět k hlavnímu velkého jezeru, tam si půjčili plameňákové šlapadlo a projeli se po jezeře. Na závěr jsme jezero obešli a jeli zase lanovkou zpět do Obertauernu.

Obertauern je skvělý,moc se mě tam líbilo a určitě se tam musíme ještě někdy vrátit (v létě i v zimě).


Hochkönig + Arthurhaus

Hochkönigu je spíš menší lyžařské středisko, kam vyjdete lanovou Karbachalm z obce Mühlbach am Hochkönig. V létě (tak jako všude jinde) tam nechybí atrakce pro děti - velká skákací nafukovací boule, klouzačky, prolézačky, … a další atrakce včetně “výletové” pěší trasy. Ta začíná přímo u horní stanice lanovky a záleží jen na vás a vaši zdatnosti, jestli půjdete kousek do kopce a pak lesem s několika prolézačkami pro děti nebo si vyšlápnete ještě k jezeru nebo případně k vysílači na kopci Schneeberg. My jsme zvolili jen tu kratší a méně náročnou “dětskou” trasu zakončenou obědem v chatě Karbachalm.

Arthurhaus

Když už budete v obci Mühlbach doporučuji ještě autem vyjet na prodější pohoří k místu Arthurhaus. Cesta vede přímo z centra města až na parkoviště Parkplatz Arthurhaus na vrcholu. Je tam placené parkovné, které se platí po vjezdu v automatu. Z parkoviště se můžete projít údolím podél skalnatého horského masivu. Když se vydáte cestou Mulmertierweg určitě uvidíte i několik svišťů, kteří tam mají své nory a takovou malou rezervaci.


Radstadt

Města Radstadt leží jen kousek od Wagrainu (kde jsme bydleli) směrem k pohoří Dachstein a městu Schladming. V Radstadtu žije necelých 5 tisíc obyvatel a je ve výšce 850 metrů nad mořem. Hned na okraji města je velké parkoviště, kde můžete nechat auto a malé městečko si projít pěšky. Návštěva zabere jen chvilku, protože se jedná asi o 3 ulice, jedno náměstí a jeden kostel. Město je velice pěkné, když pojedete kolem, určitě se tam podívejte.


Rossbrand

Přímo nad městem Radstadt leží kopec Rossbrand odkud je krásná vyhlídka po okolí s perfektním výhledem na pohoří Dachstein. Až na vrchol je možné vyjet autem, neplatí se žádné mýtné ani parkovné. 

Když vyjedete autem nahoru, je tam velké parkoviště, z kterého je to na vrchol Rossbrandu (1770 m)  už jen kousíček pěšky. Kdo by se chtěl projít víc může pokračovat dál po turistické trase Wanderweg 460 kolem Radstädter Hütte (kde jsme si dali skvělý trhanec (kaiserschmarrn) a vývar). My jsme došli až k nějakému jezírku s otočnou dřevěnou lavičkou a pak po neznačené cestě k turistické cestě Wanderweg 462, po které jsme se vrátili zpět k chatě Radstädter Hütte.


Shuttleberg

Shuttleberg je malé lyžařské středisko jen pár minut autem na jih z města Wagrain. Parkoviště a spodní stanici lanovky najdete v malé obci Kleinarl. Když vyjdete sedačkovou lanovkou Champion Shuttle nahoru, čeká na vás lehký nenáročný výlet po sjezdovce dolů k chatě Lumberjack a pak zpět po lesní cestě k horní stanici lanovky. Na první pohled se to zdá jako nuda, ale pokud máte děti budou nadšené - 6 skluzavek, jeden velký klouzací tunel, chůze po laně a dvě lanová centra v lese.

PS: My jsme se na Shuttleberg museli ještě jednou vrátit před odjezdem domů, je na “poklouzání” :-)


Jezero Jagersee

Na konci údolí jižně z obce Wagrain najdete krásné jezero Jagersee obklopené horami. Zdatní turisté se mohou od jezera vydat do hor na velkou túru, ale nám stačilo jezero obejít :-) Zaparkovali jsme na hlavním parkovišti, na kterém končí i silnice, prošli kolem restaurace s výhledem na jezero a půjčovnou dřevěných lodiček a pokračovali po cestě kolem jezera. Proto jsme měli dost škaredé počasí, jezero jsme jen obešli a zakončili to obědem :-)

K jezeru jsme pak ještě jeli poslední den naší dovolené s tím, že se najíme na krásném místě a pojedeme zpět domů. Bohužel bylo ten den opravdu pěkné teplé počasí a restaurace byla doslova přeplněná, byl tam trošku zmatek a na jídlo jsme čekali hrozně dlouho.

Další fotky a informace

Kategorie: cestováníRakousko