Velká Klajdovka, Brno Procházka do kopce kolem lomu


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Jednoho krásného podzimního dne jsme chtěli jít ven, ale nechtělo se nám jezdit nikam daleko z Brna. A tak jsme se vydali objevovat další krásy lomu Hády a Velké Klajdovky. Hlavní velký lom jsme navštívili už mockrát, v malém zatopeném Růženině lomu jsme také byli a tak jsme zkusili jít jen tak lesem po nějaké cestě do kopce. Najednou se nám ukázal krásný výhled nejen na celý lom, ale také na město.

Cesta byla sice hodně do kopce, ale není nějak zvlášť náročná. Ukáže vám zase další pohledy na Brno a okolí lomu, které stojí za vidění. Zvlášť, když vyjdete počasí tak jako vyšlo nám. Není potřeba jezdit daleko z Brna, stačí si "odskočit" jen do Líšně.


 • Typ trasy: cesta tam a zpět, ale dá se udělat i jako okruh
 • Délka trasy: cca 100 naučné stezky po dřevěném chodníku + zbytek je na vás kde všude lomem projdete
 • Náročnost: nenáročná, ale do kopce
 • Typ cesty: hliněná + dřevěné schody
 • Vhodné pro děti: ano (není tam žádné hřiště ani jiná zábava v okolí)
 • Dostupnost s kočárkem: ne
 • Parkování: ano, buď v zákazu vjezdu u Růženina lomu nebo cca 0,5 km daleko v sídlišti Líšeň, případně u hotelu Velká Klajdovka (potom půjdete opačnou cestou - shora dolů)
 • Umístění: Brno-Líšeň

Jak na Velkou Klajdovku dostat

Autobusem

 1. ze zastávky Podbělová (autobus 55, 78 a 82), odtud po silnici Hády do zákazu vjezdu a dál pěšky z kopce dolů k Růženinu lomu. Odtud se jde po cestě lesem do kopce (viz. mapa níže) a vyjdete až nahoru nad lom Velká Klajdovka. Zpět je lepší už jít kolem hotelu Velká Klajdovka a dolů po chodníku na zastávku.
 2. ze zastávky Velká Klajdovka (jede tam autobus 201 a 202). Cestu pak půjdete v opačném směru - začnete u hotelu Velká Klajdovka a půjdete směrem k lomu. Těsně před bránou do lomu najdete po levé straně pěšinku v křoví podél plotu. Po ní se vydáte dolů viz. mapa níže. Jakmile dojdete na konec cesty (ke vstupu do Růženina lomu), půjdete zpět do kopce po asfaltové silnici. K hotelu Velká Klajdovka už se vracet nemusíte, dojděte raději na zastávku Poděbradova.

Autem

 1. parkování u Růženina lomu, kde je pěkné parkoviště, ale na silnici, která k němu vede je zákaz vjezdu mimo návštěvníky firem, které jsou hned naproti parkoviště. Pravděpodobnost, že dostanete pokutu je malá, ale musíte říct, že jedete do některé z firem (stavebniny, výroba oken a další). Z parkoviště půjdete nahoru do kopce (viz. mapa). Až dojdete k hornímu vstupu do lomu, můžete jít zpět stejnou cestou a nebo obejít celý lom.
 2. parkování u hotelu Velká Klajdovka - trasu pak půjdete opačně než na naší mapě. Parkovat můžete buď na parkovišti za hotelem a nebo podél silnice vedle hotelu. Dál půjdete směrem do lomu, dokud nedojdete k bráně. Před bránou do lomu hledejte po levé straně pěšinku v křoví podél plotu. Po ní se vydáte dolů viz. mapa níže. Jakmile dojdete na konec cesty (ke vstupu do Růženina lomu), půjdete zpět do kopce po asfaltové silnici až zase nahoru k hotelu a nebo můžete jít stejnou cestou jako jste přišli.

Mapa trasy