Budapešť za 2 dny fotky, cestopis, mapy, ubytováníDo Budapešti jsme jeli autem ke konci října. Ubytování jsme měli předem zajištěno na lodi na Dunaji v botelu, který však byl kousek dál od centra a doprava do města tak byla trošku komplikovanější. Celé 4 dny jsme jezdili městkou hromadnou dopravou, protože to bylo jednodušší než se motat po centru autem a hledat parkování. Toto byl však zajímavý zážitek, protože jsme se okružním autobusem podívali i do "neturistických" míst a viděli tak i jinou tvář Budapešti. Centrum města je krásné i když poměrně málo udržované, pohybuje se v něm celkem hodně žebráků a jiných otravů. Okrajové části jsou na tom ještě hůř a vypadá to tam spíš jako ve výrazně vzdálenějších východních zemích - neopravené domy, prastaré rezavé, počmárané a zničené autobusy a lidi u kterých není poznat jestli jsou bezdomovci nebo ne. Já osobně jsem si myslel, že Maďarsko je na stejné úrovni jako naše země, ale poté co jsme mohli vidět si myslím, že je ještě hodně daleko za námi.

Navštívená místa

Parlament (Országház)

Postaven na přelomu 19. a 20. století, největší budova v Maďarsku, 691 místností, inspirací při stavbě byl částečně i Londýnský parlament. Vstup pro návštěvníky z EU zdarma, jinak 2400 ft. (rok 2013).

Parlament je z venku opravu krásný, ale vevnitř vás doslova uchvátí luxusem a zlatem všude kam se podíváte. Dovnitř se dostanete pouze s průvodcem a je potřeba si předem vyzvednou vstupenky na konkrétní čas. V parlamentu jsou k vidění i korunovační klenoty. S průvodcem projdete několik nádherných sálů i včetně velkého zasedacího sálu.

  Jednoznačně doporučuji prohlídku z venku i zevnitř.    Cena: pro obyvatele EU zdarma    


Andrássyho třída

Hlavní třída, která vede téměr od Dunaje až po Náměstí hrdinůa Vidám park (zábavní park). Pod celou ulici vede první a nejstarší linka metra, kterým by se rozhodně každý měl svézt. Andrássyho třída by měla být plná luxusních a drahých obchodů, restaurací, kaváren a měla by být centrem Budapešti. Bohužel je celá ulice poměrně hodně zanedbaná, takže dnes už asi není to co bývala dříve.


Metro

V Budapešti je druhé nejstarší metro na světě (hned po Londýně). Jde však o poměrně malé a krátké metro, které vede přímo pod Andrássyho třídou. Určitě doporučuji se metrem projet, protože je v původním stavu i včetně vagónků, které jsou malé a úzké. Všechny zastávky vypadají podobně (a velice pěkně) - jde o kombinaci třeba, bílých a zelených kachliček.

Za návštěvu stojí ale i ostatní linky metra, kde jezdí stejné vozy jako v Praze, jen s tím rozdílem, že jsou ve strašném stavu. Všechny vagóny jsou kompletně rezavé a některé vypadá, že do nich snad musí i pršet (pokud by nejezdily pod zemí).


Náměstí Hrdinů

Uprostřed je 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela, kolonáda, sochy. Konec náměstí přímo navazuje na krásný a velký park, dále pak zábavní park a největší městské lázně.

  Na náměstí je možné dojít pěšky od Dunaje, lepší je však kombinace se starým metrem linky M1 (na mapách žlutě).  


Mosty

Hlavní chloubou Budapešti jsou mosty přes Dunaj. Nejvýznamnější a nejstarší je Řetězový most (Lánchíd) z roku 1839, hled vedle je poměrně moderní Alžbětin (Erzsébet híd) z roku 1903 a kousek za ním je úžasný železný Most Svobody. Významný most je i Markétin most, z kterého je přístup na Markétin ostrov.

  Nejlepší výhled na mosty je buď z hradu nebo Vrchu Gellért.  


Markétin ostrov

Je to velký ostrov přímo uprostřed Dunaje, kousek od centra města a parlamentu. Na ostrově je koupaliště, stadion, zřícenina hradu a spousta dalších atrakcí. Celý ostrov slouží pro zábavu, odpočinek a rekreaci a jde v podstatě o jeden obrovský park.

  Určitě doporučuji, v létě musí být super, ale na podzim je možná ještě lepší.  


Budinský Hrad

Královský palác, který leží na kopci nad městem a je z něj výhled na celou Budapešť. Dostat se na něj dá buď pěšky a nebo historickou zubačkou Sikló, která je hned za Řetězovým mostem (cena 800 ft. na osobu). Na kopci jsou kromě hradu i 3 kostely, muzea, náměstí a spousta malých domků a uliček. Hrad je symbolem Maďarska, od 13. století byl obléhán Turky a Habskurky, třikrát téměř zničen. Dnešní podoba je po 2 sv. válce.

  Z hradu jsou úžasné výhledy na město, proto jeho návštěvu nesmíte vynechat.  


Vrch Gellért

Najdeme ho hned naproti Alžbětina mostu, je na něm vyhlídka a socha Gellérta, biskupa z 11 století a vojenské muzeum. Z vrchu je nádherný výhled na celou Budapešť (Dunaj, parlament, hrad a centrum města). Je to nejvyšší kopec v okolí a dá se na něj dostat buď autobusem a nebo pěšky od lázní Gellért.  


Další památky

 • Bazilika Sv. Štěpána
 • Rybářská bašta - najdete ji kousek od hranu, ve věži je kavárna odkud je krásný výhled na celé město
 • Opera
 • Velká synagoga - 4. největší na světe a největší synagoga v Evropě (pozn. druhá největší je v Plzni)
 • akvárium Tropicarium - leží na okraji města v nákupním centru, skrz akvárium plnéo ryb vede průhledný skleněný tunel, takže se nahlédnete přímo do "světa" ryb

Letenky z Prahy do Budapešti a zpět se dají sehnat již od 1700 Kč a jste tam cca za hodinu. Autem je to z Prahy 500 km tam a 500 km a každá cesta je na 5 hodin. Letadlo tedy ve výsledku vyjde levněji. Pokud jedete z Brna, pak už je lepší cesta po zemi :-)

TIP: Průvodce Budapeští   TIP:Zájezdy do Budapešti   TIP:Ubytování a hotely v Budapešti


fotoDunaj s řetězovým mostem - Széchenyi Lánchíd fotoNábřeží Dunaje fotoNábřeží Dunaje fotoRybářská bašta fotoDunaj s řetězovým mostem - Széchenyi Lánchíd fotoŘetězový most fotoDunaj s řetězovým mostem - Széchenyi Lánchíd fotoMaďarský parlament - Országház fotoRybářské bašty fotoParlament fotoDunaj, řetězový most a hrad fotoLanovka na hrad fotoParlament s Dunajem (pohled z hradu) fotoBudínský hrad fotoBudínský hrad fotoBudínský hrad fotoBudínský hrad fotoRybářská bašta fotoRybářská bašta fotoRybářská bašta fotoRybářská bašta fotoParlament s Dunají fotoRybářská bašta fotoBudínský hrad fotoPanorama města s Dunajem a parlamentem fotoRezavé metro fotoRezavé metro fotoStaré metro M1 fotoStaré metro M1 fotoStaré metro M1 fotoNáměstí hrdinů fotoZámek v parku Városliget fotoPark Városliget fotoPark Városliget fotoTermální lázně Széchenyi fotoTermální lázně Széchenyi fotoTermální lázně Széchenyi fotoTermální lázně Széchenyi fotoPark Városliget fotoNádraží Nyugati fotoMcDonald's fotoDIvadlo fotoParlament fotoParlament fotoParlament fotoParlament fotoMargitin ostrov fotoMargitin ostrov fotoMargitin ostrov fotoMargitin ostrov fotoMargitin ostrov fotoMost svobody fotoMost svobody fotoSinagoga fotoVrch Gellert fotoPohled na Budapešť fotoParlament fotoPanorama celé Budapešti fotoNákupní centrum fotoCentrum města fotoKostel Sv. Štěpána fotoKostel Sv. Štěpána fotoKostel Sv. Štěpána fotoKostel Sv. Štěpána fotoTržnice Vásárcsarnok fotoAkvárium fotoAkvárium fotoAkvárium fotoAkvárium fotoAkváriumMapy ke stažení

 • Centrum Budapešti - na mapě jsou vyznačené památky a trasa jak nejlépe město projít (obrázek JPG)
 • Centrum Budapešti - mapa, kde jsou hlavní památky jako jednotlivé obrázky + jsou zde vyznačené pěší trasy a nějaké hotely (obrázek JPG)
 • Hromadná doprava - nákres všech linek tramvaje, metra a navazujících vlaků (obrázek JPG)
 • Hromadná doprava - na této mapě jsou tramvaje, metro i autobusy (obrázek JPG)Městská doprava

 • autobusy a metro - první den jsme si koupili "pás" několika jízdenek, druhý a třetí den jsme si již koupili celodenní jízdenku
 • autem - do centra jsem autem jeli jen v neděli, kdy se neplatí parkovné

Doporučuji projížďku starým metrem linky M1 - samotné metro je malinké a hodně nízké a všechny jeho zastávky jsou úžasné! Bohužel bez platné jízdenky se do nich nedá ani podívat, protože u vstupu se musí lístek označit. V metru nejsou na značení automaty, ale u každého vstupu stojí člověk, který cvaká jízdenky ručně :-)

Mapy veřejné dopravy: Veřejná dopravaVeřejná doprava 2

Jak se dostat do Budapešti

Pokud jedete do Budapešti z východní části naší republiky bude nejrychlejší a nejlevnější vlastní auto nebo vlak. My jsme zvolili auto, ale zpětně jsem pak zjistil, že vlakem by to bylo zřejmě levnější a časově téměř nastejno. Třetí možnost je letecky, letiště není od centra daleko a zpáteční letenky se dají koupit již od 1700 Kč.

Autem je to z Prahy 500 km tam a 500 km a každá cesta je na 5 hodin. Letadlo tedy ve výsledku vyjde v akci i levněji. Pokud jedete z Brna, pak už je lepší cesta po zemi :-)

Ubytování

Bydleli jsme na lodi - v botelu Lisa. Hlavní nevýhoda byla, že loď byla sice na Dunaji, ale poměrně daleko od centra. Každý den jsme proto museli autobusem na konečnou metra se šíleným názvem Köbánya Kispest a odtud cca 20 minut metrem. Každý den nám proto minimálně hodinu sebrala cesta do města, ale zase jsme bydleli v klidné lokalitě a ráno u snídaně pozorovali kačeny a veslaře :-)

Botel Lísa vypadá na fotkách velice zajímavě, realita byla trošku slabší. Miniatruní kajuty, kde na konci října byla už i poměrně zima. Zaplacenou jsme měli jen snídani, která nabízela několik druhů salámů, pečiva a pak klasický švédský stůl se vším. Snídaně na lodi s výhledem na rameno Dunaje byla parádní, v létě to musí být ještě výrazně lepší.

 Doporučení: nejlepší je najít si hotel přes server Booking.com, kde máte ceny a veškeré informace.

Booking.com

TIP: Průvodce Budapeští   TIP:Zájezdy do Budapešti   TIP:Ubytování a hotely v Budapešti

Restaurace

Každý den jsme se stavili na oběd nebo večeři do jiné restaurace a vždy si dali jak jinak než pravý Perkelt. Pokaždé byl trošku jinačí. První den jsme vybrali nějakou menší lepší hospůdku v centru na straně Budína, kde jsme poznali jak chutná pravá maďarská paprička.

Pokud se chcete dobře a levně najíst, zkuste najít moderní bufet kousek za Budínským hradem - jídla jsou dobrá, levná, rychlá a přes poledne mají zřejmě každý nabídku akčních meníček. Bohužel netuším jak se podnik jmenoval.

Doporučuji podnik Szeged Vendéglő - skvělé jídlo, příjemná atmosféra a cimbálová muzika.

Při návštěvě Rybářských bašt určitě vyjděte na věž, kde je malá kavárna s posezením vevnitř i venku a skvělým výhledem na celé město.

Ceny a životní úroveň

Obecně se dá říct, že ceny v Maďarsku jsou podobné jako u nás. Budapešť je hlavní a turisticky oblíbené město, takže je trošku dražší něž ostatní města, ale stále je vše srovnatelné jako u nás. Překvapující však je, že i v úplném centrum se potuluje poměrně hodně žebráků. Okraj města (alespoň jižní a východní, kde jsme se pohybovali) je poměrně zanedbaný, domy nejsou opravené, lidé nejsou upravení a mnoho let staré ruské autobusy Ikarus vypadají, že se rozpadnou. Podobně je na tom i metro, které vypadá hodně použitě a na mnoha místech je poměrně hodně rezavé. Dokonce i v centru je více krásných starých domů omlácených než spravených. Ve srovnání s ČR působí Budapešť trošku chudým dojmem.


Booking.com