Budapešť za 2 dny fotky, cestopis, mapy, informace

Budapešť za 2 dnyDo Budapešti jsme jeli autem ke konci října. Ubytování jsme měli předem zajištěno na lodi na Dunaji v botelu, který však byl kousek dál od centra a doprava do města tak byla trošku komplikovanější. Celé 4 dny jsme jezdili městkou hromadnou dopravou, protože to bylo jednodušší než se motat po centru autem a hledat parkování. Toto byl však zajímavý zážitek, protože jsme se okružním autobusem podívali i do "neturistických" míst a viděli tak i jinou tvář Budapešti. Centrum města je krásné i když poměrně málo udržované, pohybuje se v něm celkem hodně žebráků a jiných otravů. Okrajové části jsou na tom ještě hůř a vypadá to tam spíš jako ve výrazně vzdálenějších východních zemích - neopravené domy, prastaré rezavé, počmárané a zničené autobusy a lidi u kterých není poznat jestli jsou bezdomovci nebo ne. Já osobně jsem si myslel, že Maďarsko je na stejné úrovni jako naše země, ale poté co jsme mohli vidět si myslím, že je ještě hodně daleko za námi.

Navštívená místa

Parlament (Országház)

Postaven na přelomu 19. a 20. století, největší budova v Maďarsku, 691 místností, inspirací při stavbě byl částečně i Londýnský parlament. Vstup pro návštěvníky z EU zdarma, jinak 2400 ft. (rok 2013).

Parlament je z venku opravu krásný, ale vevnitř vás doslova uchvátí luxusem a zlatem všude kam se podíváte. Dovnitř se dostanete pouze s průvodcem a je potřeba si předem vyzvednou vstupenky na konkrétní čas. V parlamentu jsou k vidění i korunovační klenoty. S průvodcem projdete několik nádherných sálů i včetně velkého zasedacího sálu.

  Jednoznačně doporučuji prohlídku z venku i zevnitř.    Vstupné pro obyvatele EU je zdarma


Andrássyho třída

Hlavní třída, která vede téměř od Dunaje až po Náměstí hrdinů a Vidám park (zábavní park). Pod celou ulici vede první a nejstarší linka metra, kterým by se rozhodně každý měl svézt. Andrássyho třída by měla být plná luxusních a drahých obchodů, restaurací, kaváren a měla by být centrem Budapešti. Bohužel je celá ulice poměrně hodně zanedbaná, takže dnes už asi není to co bývala dříve.


Metro

V Budapešti je druhé nejstarší metro na světě (hned po Londýně). Jde však o poměrně malé a krátké metro, které vede přímo pod Andrássyho třídou. Určitě doporučuji se metrem projet, protože je v původním stavu i včetně vagónků, které jsou malé a úzké. Všechny zastávky vypadají podobně (a velice pěkně) - jde o kombinaci třeba, bílých a zelených kachliček.

Za návštěvu stojí ale i ostatní linky metra, kde jezdí stejné vozy jako v Praze, jen s tím rozdílem, že jsou ve strašném stavu. Všechny vagóny jsou kompletně rezavé a některé vypadá, že do nich snad musí i pršet (pokud by nejezdily pod zemí).


Náměstí Hrdinů

Uprostřed je 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela, kolonáda, sochy. Konec náměstí přímo navazuje na krásný a velký park, dále pak zábavní park a největší městské lázně.

  Na náměstí je možné dojít pěšky od Dunaje, lepší je však kombinace se starým metrem linky M1 (na mapách žlutě).  


Mosty

Hlavní chloubou Budapešti jsou mosty přes Dunaj. Nejvýznamnější a nejstarší je Řetězový most (Lánchíd) z roku 1839, hled vedle je poměrně moderní Alžbětin (Erzsébet híd) z roku 1903 a kousek za ním je úžasný železný Most Svobody. Významný most je i Markétin most, z kterého je přístup na Markétin ostrov.

  Nejlepší výhled na mosty je buď z hradu nebo Vrchu Gellért.  


Markétin ostrov

Je to velký ostrov přímo uprostřed Dunaje, kousek od centra města a parlamentu. Na ostrově je koupaliště, stadion, zřícenina hradu a spousta dalších atrakcí. Celý ostrov slouží pro zábavu, odpočinek a rekreaci a jde v podstatě o jeden obrovský park.

  Určitě doporučuji, v létě musí být super, ale na podzim je možná ještě lepší.  


Budinský Hrad

Královský palác, který leží na kopci nad městem a je z něj výhled na celou Budapešť. Dostat se na něj dá buď pěšky a nebo historickou zubačkou Sikló, která je hned za Řetězovým mostem (cena 800 ft. na osobu). Na kopci jsou kromě hradu i 3 kostely, muzea, náměstí a spousta malých domků a uliček. Hrad je symbolem Maďarska, od 13. století byl obléhán Turky a Habsburky, třikrát téměř zničen. Dnešní podoba je po 2 sv. válce.

  Z hradu jsou úžasné výhledy na město, proto jeho návštěvu nesmíte vynechat.  


Vrch Gellért

Najdeme ho hned naproti Alžbětina mostu, je na něm vyhlídka a socha Gellérta, biskupa z 11 století a vojenské muzeum. Z vrchu je nádherný výhled na celou Budapešť (Dunaj, parlament, hrad a centrum města). Je to nejvyšší kopec v okolí a dá se na něj dostat buď autobusem a nebo pěšky od lázní Gellért.  


Další památky

  • Bazilika Sv. Štěpána
  • Rybářská bašta - najdete ji kousek od hranu, ve věži je kavárna odkud je krásný výhled na celé město
  • Opera
  • Velká synagoga - 4. největší na světe a největší synagoga v Evropě (pozn. druhá největší je v Plzni)
  • akvárium Tropicarium - leží na okraji města v nákupním centru, skrz akvárium plného ryb vede průhledný skleněný tunel, takže se nahlédnete přímo do "světa" ryb. Podívejte se na fotky z Tropicaria

Letenky z Prahy do Budapešti a zpět se dají sehnat již od 1700 Kč a jste tam cca za hodinu. Autem je to z Prahy 500 km tam a 500 km a každá cesta je na 5 hodin. Letadlo tedy ve výsledku vyjde levněji. Pokud jedete z Brna, pak už je lepší cesta po zemi :-)

TIP: Průvodce Budapeští   TIP:Zájezdy do Budapešti   TIP:Ubytování a hotely v Budapešti