Krakov + solný důl Wieliczka fotky, informace, ubytováníDo Polského Karkova jsme se vydali v létě 2016. Během celého léta bylo horko a slunce pálilo bez jediné kapky deště, ale v okamžiku kdy jsme si předem vybrali hotel (přes server Booking.com) se předpověď změnila. Termín ubytování se sice dal ještě přesunout, ale už jsme to nechali být. Počasí bylo nakonec ještě horší než to původně vypadalo :-) Sotva jsme přejeli hranice začalo pršet a pršelo nám celé 3 dny dovolené, dokud jsme opět nepřejeli hranice do ČR. Co se ale dá dělat, třeba nám další návštěva vyjde líp.


Krakov

Krakov je údajně nejhezčí a nejnavštěvovanější město v Polsku. Centrum není velké, ale je zde plno památek a zajímavých míst k vidění. My jsme v Krakově byli 3 dny (resp. necelé 2 dny ve městě a jeden celý den v solném dole Wieliczka). Hotel jsme vybrali pár minu pěšky od centra, takže hned pro příjezdu a ubytování jsme vyrazili do města. Trošku jsme udělali chybu, že jsme prošli hned celé centrum až k hradu, protože druhý den jsme chtěli na hrad a museli jsme tedy celou cestu absolvovat znovu. Doporučuji si to rozdělit a projít s nejdříve pouze centrum a zvlášť udělat prohlídku hradu. V den odjezdu jsme si pak ráno přivstali a dojeli autem do židovské čtvrti Kazimierz - ta není až tak zajímavá, je tam několik synagog, ale často vypadají jako obyčejné domy. Pokud nemáte čas, prohlédněte si jen centrum s hradem a židovskou čtvrť můžete skoro i vynechat.

Co se mě v Krakově hodně líbilo byl park kolem celého centra. Kolem starého města byly původně středověké hradby, místo nich je dnes park, který odděluje historické centrum od okolního města. Z jedné strany parku je tedy staré město a z druhé rušná silnice, tramvaj a běžná doprava. Park je opravdu kolem dokola celého středu Krakova.

Další informace o městě a jeho historii si můžete přečíst třeba na Wikipedii, takže je zbytečné se o tom rozepisovat :-)


Navštívená místa

 • Hlavní náměstí (Rynek Glowny) - největší a nejhlavnější náměstí v Krakově, večer to zde hodně žije
 • Dům soukeníků (Sukkienice) - zdobená budova sloužící jako tržiště, stojí uprostřed hlavního náměstí
 • radniční věž (Wieża Ratuszowa)
 • Barbakan - zbytky obranného opevnění ze středověku
 • Kononicza ulice vedoucí od hradu do centra
 • městský park obklopující celé centrum
 • hrad Wawel - leží přímo ve městě, na malém kopečku
 • katedrála na hradě Wawel
 • Dominikánský kostel
 • Františkánský kostel
 • Židovská čtvrť Kazimierz

Ubytování

Hotel jsme hledali na webu Booking.com, kde je opravdu široká nabídka ubytování. Naše požadavky byly, že chcete bydlet blízko centra, chceme parkování a snídani. Poměrně hodně se výběr zúžil právě požadavkem na parkování. Plno hotelů totiž vůbec nemá parkoviště a auto musí stát na placených parkovacích místech na ulici. To se však může poměrně hodně prodražit. Hotelů, které mají parkování je poměrně málo a vždy si za parkování účtují poplatek - bylo to ale levnější než parkovací automat na ulici.

Vybrali jsme nakonec perfektní hotel Yarden Aparthotel, byl za rozumnou cenu, měl parkování a snídani, která byla mimochodem nejlepší jako jsem kde kdy měl. Tento hotel rozhodně doporučuji!! Ceny, termíny a rezervace zde.

hotely a ubytování v Krakově


Parkování

Ve městě je většina míst placených s parkovacím automatem, do starého centra se jezdit nedá. Ideální je pokud máte parkování přímo v hotelu a pak už chodíte jen pěšky.

Letenky od 600 Kč, jízdenky od 200 Kč


Solný důl Wieliczka

Pokud jste v Krakově, tak si rozhodně udělejte čas jeden den navíc na návštěvu solného dolu ve městě Wieliczka. Toto malé město leží asi 10 km západně od Krakova a je to podívaná jakou málokde najdete. Důl je hluboký 327 metrů pod zemí, nejdříve se jde hrozně dlouho dolů po dřevěných schodech, potom následuje několik chodeb. V dole je několik větších místností, několik vytesaných soch a na závěr katedrála vytesaná ze skály a soly. Celá podzemní trasa má 3,5 km a je tam poměrně vlhko a trošku dusno - nezapomeňte si vzít něco na pití. Na konci prohlídky je restaurace, odtud se pak na povrch dostanete výtahem.

Důl je velice zajímavý a určitě stojí za návštěvu. Co se mě ale nelíbilo byla organizace - návštěvníku je hrozně moc, skupiny jdou těsně za sebou, takže celou dobu se jde v koloně lidí. Protože potřebují "obsloužit" co nejvíce návštěvníků naráz, je celé tempo prohlídky hodně svižné, bez zastávek a bez chvilky na klidné prohlédnutí nebo vyfocení. V průběhu prohlídky nebyl ani možnost odskočit si na WC, takže bežte raději předem :-)


Vstupenky

Na vstupenky stála poměrně dlouhá fronta. Prohlídky v jednotlivých jazycích mají každá svoje pokladny a svoje fronty. V polštině byla fronta absolutně nejdelší, v angličtině se to dalo vystát a ve španělštině nebo ruštině nikdo u pokladen nestál. Prohlídky v češtině nejsou vůbec.


Parkování

Hned při vjezdu do města Wieliczka je několik placených parkovišť a jejich majitelé se vás snaží hodně nalákat. Dokonce se tak tváří a tak ukazují, jako by se dál ani pokračovat nemohlo a jejich parkoviště byla jediná cesta. Je to přesně naopak - nejlepší je přijet až co nejblíž k dolu a zaparkovat normálně ve městě na parkovacích hodinách.

Letenky od 600 Kč, jízdenky od 200 KčfotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotoUbytování v Krakově

V Krakově je spousta míst, kde je možné se ubytovat. Plno menších hotelů je i přímo v centru města (nebo pár minut pěšky z centra). Ubytování je určitě potřeba předem rezervovat, protože jde o nejnavštěvovanější město v Polsku, takže hotely bývají poměrně plné. Pokud jedete do Krakova autem, určitě hledejte hotel s vlastním parkovištěm. Sice je vždy většinou placené navíc, ale pořád je cena výrazně nižší než pokud budete parkovat na ulici - v centru se totiž parkovné platí téměř všude.

My jsme po delším hledání a vybírání nakonec zvolili menší hotel Yarden Aparthotel, kde jsme byli velice spokojení. Hotel byl relativně blízko u centra (cca 10 min pěšky) a měl vlastní parkoviště (sice s poměrně úzkým vjezdem). Doporučit musím hlavně snídani, která byla naprosto úžasná (takový výběr jsem nikde jinde zatím neviděl). Snídaně se podává až do 10 nebo 11 hod. Když si ráno přivstanete, můžete si užít téměř prázdné město a na snídani si skočit až později a když se "pořádně naboucháte" už není potřeba ani oběd ;-)

hotel Yarden Aparthotel   hotely a ubytování v Krakově

Hotely a ubytování v Krakově

Booking.com


Letenky do Krakova

Do Krakova se můžete dostat autem, vlakem a nebo letecky. Letecká doprava je určitě nejrychlejší, protože autem pojedete z Brna (tak jako my) asi 3,5 hodiny. Pokud jedete z Prahy, nejkratší cesta vede stejně přes Brno a strávíte tedy na cestě minimálně 5 a půl hodiny. Vlakem je to taky na dlouho a navíc se letenky dají koupit již okolo 600 Kč na osobu.