Krakov, Polsko co navštívit, fotky, informace, ubytování

Krakov, PolskoDo Polského Karkova jsme se vydali v létě 2016. Během celého léta bylo horko a slunce pálilo bez jediné kapky deště, ale v okamžiku kdy, jsme si předem vybrali hotel (přes server Booking.com) se předpověď změnila. Termín ubytování se sice dal ještě přesunout, ale už jsme to nechali být. Počasí bylo nakonec ještě horší než to původně vypadalo :-) Sotva jsme přejeli hranice, začalo pršet a pršelo nám celé 3 dny dovolené, dokud jsme opět nepřejeli hranice do ČR. Co se ale dá dělat, třeba nám další návštěva vyjde líp.

Krakov je údajně nejhezčí a nejnavštěvovanější město v Polsku. Centrum není velké, ale je zde plno památek a zajímavých míst k vidění. My jsme v Krakově byli 3 dny (resp. necelé 2 dny ve městě a jeden celý den v solném dole Wieliczka). Hotel jsme vybrali taky, aby byl jen pár minu pěšky od centra. Hned pro příjezdu a ubytování jsme vyrazili do města. Trošku jsme udělali chybu, že jsme prošli hned celé centrum až k hradu, protože druhý den jsme chtěli na hrad a museli jsme tedy celou cestu absolvovat znovu. Doporučuji si to rozdělit a projít s nejdříve pouze centrum a zvlášť udělat prohlídku hradu. V den odjezdu jsme si pak ráno přivstali a dojeli autem do židovské čtvrti Kazimierz - ta není až tak zajímavá, je tam několik synagog, ale často vypadají jako obyčejné domy. Pokud nemáte čas, prohlédněte si jen centrum s hradem a židovskou čtvrť můžete skoro i vynechat.

Co se mi v Krakově hodně líbilo, byl park kolem celého centra. Kolem starého města byly původně středověké hradby, místo nich je dnes park, který odděluje historické centrum od okolního města. Z jedné strany parku je tedy staré město a z druhé rušná silnice, tramvaj a běžná doprava. Park je opravdu kolem dokola celého středu Krakova.

Další informace o městě a jeho historii si můžete přečíst třeba na Wikipedii, takže je zbytečné se o tom rozepisovat :-)


Navštívená místa

 • Hlavní náměstí (Rynek Glowny) - největší a nejhlavnější náměstí v Krakově, večer to zde hodně žije
 • Dům soukeníků (Sukkienice) - zdobená budova sloužící jako tržiště, stojí uprostřed hlavního náměstí
 • radniční věž (Wieża Ratuszowa)
 • Barbakan - zbytky obranného opevnění ze středověku
 • Kononicza ulice vedoucí od hradu do centra
 • městský park obklopující celé centrum
 • hrad Wawel - leží přímo ve městě, na malém kopečku
 • katedrála na hradě Wawel
 • Dominikánský kostel
 • Františkánský kostel
 • Židovská čtvrť Kazimierz


Ubytování v Krakově

Hotel jsme hledali na webu Booking.com, kde je opravdu široká nabídka ubytování. Naše požadavky byly, že chcete bydlet blízko centra, chceme parkování a snídani. Poměrně hodně se výběr zúžil právě požadavkem na parkování. Plno hotelů totiž vůbec nemá parkoviště a auto musí stát na placených parkovacích místech na ulici. To se však může poměrně hodně prodražit. Hotelů, které mají parkování je poměrně málo a vždy si za parkování účtují poplatek - bylo to ale levnější než parkovací automat na ulici.

Vybrali jsme nakonec perfektní hotel Yarden Aparthotel, byl za rozumnou cenu, měl parkování a snídani, která byla mimochodem nejlepší jakou jsem kde kdy měl. Tento hotel rozhodně doporučuji!! Ceny, termíny a rezervace zde.

Booking.com

hotely a ubytování v Krakově


Parkování

Ve městě je většina míst placených s parkovacím automatem, do starého centra se jezdit nedá. Ideální je pokud máte parkování přímo v hotelu a pak už chodíte jen pěšky.

Letenky od 600 Kč, jízdenky od 200 Kč