Pisa, Itálie fotky, cestopis, mapy, informace

Pisa, ItálieKdyž se řekne Pisa, zřejmě si každý představí šikmou věž. Je pravda, že nebýt šikmé věže, zřejmě by do tohoto hlavního města Toskánska v Itálii rozhodně tolik turistů nejezdilo. Zajímavostí ale je, že původní plán stavitelů v roce 1173 nebylo udělat šikmou věž (nečekaně), ale měla to být nejvyšší věž na světě. Protože se ale hned při stavbě začala naklánět, rozhodli se stavu ukončit a nechat věž výrazně nižší než bylo v původním plánu.

Šikmá věž stojí společně s opravu krásným mramorovým dómem na Piazza dei Miracoli - česky Náměstí zázraků.


Město a šikmá věž Pisa

Historie města

Město má necelých 90 tisíc obyvatel a je položeno jen 10 km od mořského pobřeží. Podle dochovaných údajů bylo město založeno ještě 550 let před ložením Říma - tedy nějakých 1300 let před našim letopočtem. Ve středověku šlo o důležité obchodní centrum, které se stalo hlavním soupeřem Janova a Benátek. Ve 12. století dokonce toto město ovládalo velkou část jižního pobřeží, včetně Korsiky a Sardínie. Zhruba o 200 let později po několika prohraných soubojích se město dostalo pod vládu Florencie. Ústí řeky a přístav se později zavalil bahnem a zcela zmizel a tím zmizela i sláva obchodního a přístavního města. Dnes je Pisa známá převážně jako univerzitní město, kde studenti tvoří skoro polovinu obyvatelstva.

Šikmá věž

Jde o nejznámější památku ve městě. Věž se začala stavět v roce 1173 a měla to být nejvyšší postavená věž na světě. Po prvních třech patrech se ale věž kvůli špatnému podloží začala naklánět. Stavitelé se ale nevzdali a dodělali ještě další 3 patra. V roce 1350 však pochopili, že by stavba nemusela dopadnout dobře a tím svůj projekt ukončili stolicí se zvony.

Kdy věž navštívit? Věž jsme navštívili několikrát, když přijede o prázdninách, během dne je tu úplně plno. Nám se však jednou podařilo dostat k věži už 7 hodin ráno, bylo to super - nikde nikdo a úplný klid. Jeli jsme totiž se Sardinie nočním trajektem, který nás vysadil v přístavu v Livornu o půl sedmé ráno, takže u věže jsme byli výrazně dřív než všichni ostatní. Toto byla asi nejlepší návštěva z všech :-) Mimochodem stejnou "taktiku" jsme udělali i v Polsku v Krakově, kde jsem šli do města taky už před snídaní a bylo to skvělé.


Lístky na věž

Vstupné na věž je sice poměrně drahé, ale rozhodně její návštěvu doporučuji. Je dobré (spíš nutné) si lístky na věž koupit co nejdříve po příchodu, protože jsou vyprodány na několik prohlídek dopředu - můžete pak čekat i několik hodin! Jako první tedy běžte rovnou k pokladně a vůbec se nedívejte na nic kolem! Zajímá vás jen pokladna :-) Pak budete mít dost času na prohlídku okolí.

Lístky na věž si kupte IHNED pro příchodu


Parkování

Parkovat lze téměř ve všech uličkách v okolí šikmé věže. Doporučuji do města dorazit co nejdříve po ránu, protože čím později, tím víc je tam turistů. Při poslední návštěvě v roce 2015 cestou ze Sardinie jsme díky brzkému vylodění z trajektu v Livornu mohli být u šikmé věže okolo 7 hodiny ráno - v tento čas ještě parkovacích míst bylo hodně. Jediným problémem při parkování byla spousta otravných černochů, kteří se nám snažili buď něco prodat a nebo chtěli peníze za hlídání auta. Když jsem zaparkoval, hned u mě jeden z nich byl chtěl peníze a říká "I look, ok" a ukazoval na auto. Asi tím chtěl říct, že nám to auto bude hlídat :-) Takže jsme zase nasedli a přeparkovali za rohem, kde nás neviděl ;-)

Zájezdy do Itálie   Ubytování a hotely v Pise


Ubytování

Booking.com

Jak se dostat do Pisy

Do města Pisa se můžete dostat autem (třeba jako my cestou na Korsiku nebo Sardinii) a nebo si tam můžete zaletět. Pokud se zadaří, dají se letenky z Prahy do Pisy koupit již za 78 Kč! Cena je za jednosměrnou cestu se společností Ryanair odlet z Prahy. Druhá možnost je přímý let z Vídně za cenu 310 Kč.


Letenky Praha → Pisa již od 78 Kč!