Londýn za 2 dny fotky, cestopis, mapy, informace

Londýn za 2 dnyNávštěva Londýna byla součástí 3 týdenní cesty po Anglii a Skotsku v létě roku 2012. Londýn jsme si nechali až na závěr výletu a ukázalo se to jako dobrá volba. Jednak jsme tam byli jen týden před zahájením olympijských her, na které už město netrpělivě čekalo, ale současně to byla i parádní tečka za celým velkým výletem po trošku jiné zemi, než jsme zvyklí. Londýn je největší město Evropy, jeho síť metra a hromadné dopravy je pro nás zcela šílená (mapa linek metra) a v centru města jsou všude jen taxíky a doubledeckery. Mimochodem na jakékoliv ulici se stačí rozhlédnout a vidíte naráz minimálně 5 autobusů. Pokud se podíváte nad hlavu, uvidíte vždy na jasném nebi alespoň 3 letadla. V Londýně to prostě žije. Zajímavostí je i policie na koních a přechody zvlášť pro chodce a pro koně. V Londýně však kromě dopravy najdeme i stovky památek, muzei, mostů, budov, parků a tisíce dalších zajímavostí. Uprostřed města se rozkládá údajně největší městský park na světe Hyde Park.

Londýn jednoznačně stojí za návštěvu, ale chce to alespoň 2 dny, abyste viděli základ, ale i tak se nedá vše důležité stihnout navštívit. Na návštěvu tohoto největšího Evropského města jsme si vyhradili právě ty dva dny, stihli jsme vše, co bylo v plánu, ale znamenalo to být na nohou od rána do večera a zcela se zničit.

Doporučuji se taky podívat na samostatné stránky z naší cesty po Anglii a Skotsku, kde najdete několik praktických informací a spoustu map a plánků ke stažení.

Navštívená místa

Westminster, parlament a Big Ben

Parlament (House of Parliament) a Big Ben (Clock Tower) jsou asi nejznámější stavby Londýna, proto k nim vedla i naše první cesta. Naplánoval jsem to tak, abychom k nim došli z druhé strany Temže a tím pádem se najednou objevily přímo přes řeku naproti nám z pohledu, který je snad na všech pohlednicích z Londýna. Parlament je krásný, veliký a Big Ben (Clock Tower) to ještě celé vylepšuje. Nejlepší pohled je z nábřeží přímo naproti přes řeku.

Nejstarší část parlamentu je z 11. století a sloužil tehdy jako sídlo panovníka, který zde však není už od 16. století. Dnešní podoba je z 19. století. V celém komplexu je více než 1000 místností.

Věž Clock Tower se zvonem Big Ben není veřejnosti přístupná. Vstup do celého komplexu je omezen pouze na parlamentní prázdniny.

Zajímavost: Big Ben není věž, ale pouze největší a nejslavnější zvon. Věž se jmenuje Clock Tower. Nevím jak v Londýně, ale u nás ji stejně každý říká Big Ben. A ještě jedna zajímavost - parlament v Londýně posloužil později v roce 1885 jako inspirace pro budovu parlamentu v Budapešti v Maďarsku.


Buckinghamský palác

Sídlo královny, kde se každý den* v 11 hodin koná výměna stráží s hudbou a pochodem vojáků z nedalekých kasáren a zpět. Trošku mě zarazilo, když královská kapela při výměně hrála skladbu YMCA a ještě víc, když hned po ní následovala znělka z Hvězdných válek. Doma jsem pak zjistil, že královská vojenská kapela hraje každý den něco jiného a do jejich repertoáru patří i sklady od Beatles, U2 a dalších skupin. Když máte štěstí, uslyšíte i hudbu z filmů jako např. Piráti z Karibiku, Indiana Jones, James Bond a další.

Prohlídka paláce je možná v létě, v době, kdy je královna ve svém sídle ve Skotsku (srpen-září). Při návštěvě uvidíte 20 místností, prohlídka trvá okolo 2 hodin, cena se vychází na 30 liber.

   Otevřeno: 9:30 - 16:30, Střídání stráží - *každý den v 11:00 (v době od května do června), každý druhý den v 11:00 (zbytek roku)


Hyde Park

Hyde Park se nachází kousek za Buckinghamským palácem a je to údajně největší park v centru města na světě. Musím říct, že park je opravdu obrovský, když jste v něm připadáte si jako uprostřed přírody a nikoliv uprostřed města. V parku je spousta cest pro pěší, cyklisty i pro koně. Najdete tam lehátka k opalování a uprostřed velké jezero se spoustou labutí a kačen. Na jezeře se dá projet na lodičce nebo na šlapadle a na Olympiádě 2012 se tam jezdila většina závodů vodních sportů.

   Otevřeno: 5:00 - 24:00


Čínská čtvrť

V čínské čtvrti si opravdu připadáte jako v Číně. Všude jsou čínské vlajky, čínské restaurace, čínské nápisy, čínské stánky se zvláštní zeleninou popsanou čínsky. A číňani jsou taky úplně všude a dokonce i domy vypadájí úplně jinak než jsme zvyklý. Čínská čtvrť jsou v podstatě 3 nebo 4 ulice, takže není moc velká, ale za to je zajímavá.

Některé restaurace nabízí po zaplacení vstupného jídlo v libovolném množství. Takže pokud máte hlad, můžete se za 4, 6 nebo 10 liber nabouchat co se do vás vejde. Cenovým skupinám restaurací také odpovídá kvalita jídla a vzhled restaurace.

V minulosti byla tato oblast známá nelegálnimi obchody, slumy, přistěhovalci a místní ji vnímali jako nebezpečnou část města. V roce 1934 prošla velkou rekonstrukcí a dnes jde o zajímavé a turisticky oblíbené místo, kde už žádné nebezpečí nehrozí (nebo alespoň nám se zde nezdálo nic podezřelého). Celá čtvrť se nazývá Chinatown a leží v oblasti známé jako Soho, ale nejde o žádný oficiální název nebo území.

Více fotek z Čínské čtvrti


Trafalgar Square

Trafalgar Square je velké náměstí, kudy zřejmě vedou všechny autobusové linky - při každé jízdě autobusem jsme jeli přes toto náměstí. Náměstí je hodně velké a uprostřed je památný vysoký sloup se sochou lorda Nelsona. V době naší návštěvy bylo na náměstí počítadlo, které odčítalo počet dní a minut do zahájení Olympijských her 2012.

Zajímavosti:

Na tomto náměstí je každý rok velký vánoční strom, který od roku 1947 vždy pochází z Norska a daruje ho město Oslo za pomoc během druhé světové války. Strom pochází z lesů v okolí Osla. A aby těch tradic nebylo málo, tak starostra Osla se vždy účastní rozsvícení stromu a naopak starosta Westminsteru nesmí chybět u jeho kácení.

Na náměstí je od roku 2003 zakázáno krmení holubů. Dříve je zde totiž turisté i místní krmili a měli z toho velkou atrakci. Městu se to však nelíbilo a muselo rázně zakročit.


Piccadilly Circus

Velice rušné náměstí, které proslavila kulatá reklamní stěna přes celou budovu. Dříve bylo náměstí údajně plné reklamy, ale poté byla všechna přesunuta jen na jedinou budovu.


Downing Street

Nejznámějším domem je číslo 10 - sídlo britského premiéra. Bohužel celá ulice je pro veřejnost již několik uzavřená kvůli bezpečnostním opatřením. Na začátku i na konci ulice je železná brána s ostrahou a slavný Donwing Street 10 není možné vůbec vidět :-(


Hrad Tower

Stojí hned pod mostem Tower Bridge, který ho však svým vzhledem a slávou poměrně hodně zastiňuje. Hrad se nachází těsně nad řekou a hned za ním ční moderní čtvrť plná mrakodrapů. Z pohledu od řeky je hrad velice nenápadný a nevýrazný.


Tower Bridge

Most Tower Bridge je jedna z hlavním dominant Londýna, byl postaven v roce 1894 a jeho stavba trvala 8 let. Most má dvě hlavní 42 metrů vysoké věže, které se využívají pro zvedání při průjezdu větších lodí. V jeho blízkosti stojí hrad Tower, podle kterého nese svůj název. Údajně přes něj každý den projede 40 tisíc lidí. Most si můžete prohlédnout i zevnitř, součástí návštěvy je i strojovna a procházka po lávce spojující vrcholky obou věží. Z lávky je výhled na celé centrum Londýna. Prohlídka mostu trvá 1,5 hodiny.


Katedrála svatého Pavla

Stavba pochází ze 17. století na místě první dřevěné katedrály z roku 675. Monumentální věž s kopulí o výšce 108 metrů je vidět z poměrně velké vzdálenosti a při stavbě se její architekti inspirovali bazilikou svatého Petra v Římě. Zajímavostí je, že výška věže je přesně 365 stop - rovná se tedy počtu dní v roce.

  www.stpauls.co.uk


Londýnské oko

Nejlepší atrakce v centru Londýna, z které si můžete prohlédnout úplně celé město. Vyhlídkové kolo bylo postaveno v roce 1999 a s výškou 135 je nejvyšší v celé Evropě (do roku 2006 bylo i nejvyšší na světě). Kolo se nachází na nábřeží řeky Temže naproti parlamentu a Westminsterskému opatství. Jedno otočení kola trvá 30 minut.

Otevřeno: 10:00 - 20:30   Vstupné: 20-30 liber  www.londoneye.com


Autobus Double Decker

Zřejmě nejslavnější autobus světa - londýnský dvoupatrový červený Double Decker. Alespoň krátká cesta tímto autobusem je téměř povinnost při návštěvě Londýna. Dvoupatrové autobusy však jezdí v celé Velké Británii, stejný typ najdete dokonce i v Irsku, ale také v Indii, Makedonii nebo na Srí Lance.


Další místa, které jsme chtěli navštívit

V Londýně je ještě plno dalších míst, které stojí za návštěvu a my jsme je vynechali. Buď jsme o nich nevěděli nebo se nám už prostě nevešli do krátkého plánu. V Londýně jsme byli pouze 2 dny a to se opravdu nedá stihnout vše. Déle jsme zůstat nemohli, protože toto město bylo pouze jako malá zastávka na naší 3 týdenní cestě po Anglii a Skotsku.

  • Greenwich - park s nultým poledníkem, s hvězdárnou a výhledem na město.
  • Kensingtonský palác - palác se zahradou.
  • Shakespearovo divadlo
  • The Anchor Bankside - stará cihlová hospoda
  • plavba lodí po Temží
  • lanovka nad Temží