Budapešť, Maďarsko praktické rady a informace (MHD, parkování)



Městská doprava

  • autobusy a metro - první den jsme si koupili "pás" několika jízdenek, druhý a třetí den jsme si již koupili celodenní jízdenku
  • autem - do centra jsem autem jeli jen v neděli, kdy se neplatí parkovné

Doporučuji projížďku starým metrem linky M1 - samotné metro je malinké a hodně nízké a všechny jeho zastávky jsou úžasné! Bohužel bez platné jízdenky se do nich nedá ani podívat, protože u vstupu se musí lístek označit. V metru nejsou na značení automaty, ale u každého vstupu stojí člověk, který cvaká jízdenky ručně :-) Ostatní linky metra nejsou ničím zajímavé, jedině linka M3 je "speciální" v tom, že v ní jezdí staré ruské vozy, které jsou poměrně hodně rezavé.

Mapy veřejné dopravy: Veřejná dopravaVeřejná doprava 2

Jak se dostat do Budapešti

Pokud jedete do Budapešti z východní části naší republiky bude nejrychlejší a nejlevnější vlastní auto nebo vlak. My jsme zvolili auto, ale zpětně jsem pak zjistil, že vlakem by to bylo zřejmě levnější a časově téměř nastejno. Třetí možnost je letecky, letiště není od centra daleko a zpáteční letenky se dají koupit již od 1200 Kč.

Autem je to z Prahy 500 km a cesta zabere cca 5 hodin. Letadlo tedy ve výsledku vyjde v akci i levněji. Přímý let Praha-Budapešť trvá hodinu a cena letenky je již okolo 1200 Kč Pokud jedete z Brna, pak už je lepší cesta po zemi :-)

Letenky do Budapešti

Ubytování

Bydleli jsme na lodi - v botelu Lisa. Hlavní nevýhoda byla, že loď byla sice na Dunaji, ale poměrně daleko od centra. Každý den jsme proto museli autobusem na konečnou metra se šíleným názvem Köbánya Kispest a odtud cca 20 minut metrem. Každý den nám proto minimálně hodinu sebrala cesta do města, ale zase jsme bydleli v klidné lokalitě a ráno u snídaně pozorovali kačeny a veslaře :-)

Botel Lísa vypadá na fotkách velice zajímavě, realita byla trošku slabší. Miniaturní kajuty, kde na konci října byla už i poměrně zima. Zaplacenou jsme měli jen snídani, která nabízela několik druhů salámů, pečiva a pak klasický švédský stůl se vším. Snídaně na lodi s výhledem na rameno Dunaje byla parádní, v létě to musí být ještě výrazně lepší.

 Doporučení: nejlepší je najít si hotel přes server Booking.com, kde máte ceny a veškeré informace.

Booking.com

Průvodce Budapeští   Zájezdy do Budapešti   Ubytování a hotely v Budapešti

Restaurace

Každý den jsme se stavili na oběd nebo večeři do jiné restaurace a vždy si dali jak jinak než pravý Perkelt. Pokaždé byl trošku jinačí. První den jsme vybrali nějakou menší lepší hospůdku v centru na straně Budína, kde jsme poznali jak chutná pravá maďarská paprička.

Pokud se chcete dobře a levně najíst, zkuste najít moderní bufet kousek za Budínským hradem - jídla jsou dobrá, levná, rychlá a přes poledne mají zřejmě každý nabídku akčních meníček. Bohužel netuším jak se podnik jmenoval.

Doporučuji podnik Szeged Vendéglő - skvělé jídlo, příjemná atmosféra a cimbálová muzika.

Při návštěvě Rybářských bašt určitě vyjděte na věž, kde je malá kavárna s posezením vevnitř i venku a skvělým výhledem na celé město.

Ceny a životní úroveň

Obecně se dá říct, že ceny v Maďarsku jsou podobné jako u nás. Budapešť je hlavní a turisticky oblíbené město, takže je trošku dražší něž ostatní města, ale stále je vše srovnatelné jako u nás. Překvapující však je, že i v úplném centrum se potuluje poměrně hodně žebráků. Okraj města (alespoň jižní a východní, kde jsme se pohybovali) je poměrně zanedbaný, domy nejsou opravené, lidé nejsou upravení a mnoho let staré ruské autobusy Ikarus vypadají, že se rozpadnou. Podobně je na tom i metro, které vypadá hodně použitě a na mnoha místech je poměrně hodně rezavé. Dokonce i v centru je více krásných starých domů omlácených než spravených. Ve srovnání s ČR působí Budapešť trošku chudým dojmem.