Solný důl Wieliczka, Polsko co navštívit, fotky, informace, ubytování

Solný důl Wieliczka, PolskoVyhlášený solný důl leží asi 10 km západně od Krakova a je to podívaná jakou málokde najdete. Důl je hluboký 327 metrů pod zemí, nejdříve se jde hrozně dlouho dolů po dřevěných schodech, potom následuje několik chodeb. V dole je několik větších místností, plno vytesaných soch a na závěr katedrála kompletně vytesaná ze skály a soli.

Podzemní trasa má 3,5 km a je tam poměrně vlhko a trošku dusno - nezapomeňte si vzít něco na pití. Na konci prohlídky je restaurace, odtud se pak na povrch dostanete výtahem.

Důl je velice zajímavý a určitě stojí za návštěvu. Co se mě ale nelíbilo byla organizace - návštěvníku je hrozně moc, skupiny jdou těsně za sebou, takže celou dobu se jde v koloně lidí. Protože potřebují "obsloužit" co nejvíce návštěvníků naráz, je celé tempo prohlídky hodně svižné, bez zastávek a bez chvilky na klidné prohlédnutí nebo vyfocení. V průběhu prohlídky nebyla ani možnost odskočit si na WC, takže běžte raději předem :-)


Vstupenky

Na vstupenky stála poměrně dlouhá fronta. Prohlídky v jednotlivých jazycích mají každá svoje pokladny a svoje fronty. V polštině byla fronta absolutně nejdelší, v angličtině se to dalo vystát a ve španělštině nebo ruštině nikdo u pokladen nestál. Prohlídky v češtině nejsou vůbec.


Parkování

Hned při vjezdu do města Wieliczka je několik placených parkovišť a jejich majitelé se vás snaží hodně nalákat. Dokonce se tak tváří a tak ukazují, jako by se dál ani pokračovat nemohlo a jejich parkoviště byla jediná cesta. Je to přesně naopak - nejlepší je přijet až co nejblíž k dolu a zaparkovat normálně ve městě na parkovacích hodinách.

Letenky od 600 Kč, jízdenky od 200 Kč