Norsko, Lofoty vlastním autem fotky, cestopis, mapy, informace

Norsko, Lofoty vlastním autemNa Lofoty jsme se chystali už pár let, ale vždy do toho něco vlezlo :-) Konečně až v roce 2015 jsme se rozhoupali a vyrazili na cestu. Sice nám moc nevyšlo počasí, i tak je tam příroda nádherná a myslím, že je to jedno z nejzajímavější míst v Evropě. Za touto přírodní krásou se lze dopravit buď letecky (nabídka letenek) a na místě si půjčit auto nebo absolvovat celou cestu vlastním autem (to už je však trošku velké cestování, které zabere 1-2 týdny navíc oproti letadlu).

Když pojedete autem nabízí se hned několik cest: my jsme jeli přes Německo, Dánsko, celé Švédsko až za polární kruh, dále pak přes národní park Abisko. Z parku Abisko pak už jen rovnou na západ směrem na město Narvik a jste tam.  Je potřeba počítat s tím, že cesta potrvá několik dní, ovšem dá navštívit několik zajímavých míst např. Hamburk, Kodaň, Stockholm a národní park Abisko. Na Lofoty pak přijedete z východu a úplně celé si je projedete po začátku až na konec. Odtud se pak dá trajektem z městečka Moskenes zpět na pevninu do města Bodo. Dál jsme jeli na jih celým Norskem a viděli jsme ještě několik parků, město Trondheim, flord Geiranger, Lillehammer a Oslo.

Otázka je, jestli při cestě do Švédska použít trajekt z Německa nebo ne - v Norsku jsme byli již 2x a vždy jsme jeli po silnici. Jednak můžete navštívit zmíněná města Hamburk a Kodaň, ale také jedete přes úžasný Oresundský most. Cenově a časově je rozdíl mezi silnicí a trajektem poměrně malý, proto jsme jeli po silnicí (krom toho jsme nemuseli spěchat na přesný čas odjezdu lodě).

Navštívená místa na Lofotech

Svolvaer  

Malé dřevěné městečko s přístavem, umístěné přímo pod horami. Ve městě žije necelých 5 tisíc obyvatel, nejtepleji je zde v červenci a to průměrně 11-17°C. Ve městě můžete navštívit Muzeum 2. sv války na Lofotech.


Henningsvær 

Další pravé lofotské malebné městečko, které rozhodně stojí za návštěvu. Hned před městem (kousek za mostem) je velké parkoviště, kde necháte své auto a celé město si projdete pěšky. Je poměrně malé, takže z hodinu nemáte co dělat :-) V mém původním plánu jsem měl poznámku "je trošku mimo hlavní cestu a tak se dá vynechat" - dnes bych to však opravil, že by se určitě nemělo vynechat :-)

Ve městě je jedna zajímavost - fotbalový stadion doslova vytesaný mezi skalami. Pohled na něj si ale užijete výrazně víc z nějaké vyhlídky nebo z letadla.

Co je ještě ve městě: Galleri Lofoten - galerie obrazů s tématem Lofot, Kavi Fac Ory - galerie moderního umění


Kostel Vågan kirke (Kabelvåg) 

Vågan kirke je jeden z největších dřevěných kostelů v Norsku, kterému se říká Lofotská katedrála a je umístěn přímo nad vodou. Kostel byl otevřen v říjnu 1898 místo původního kostelu z roku 1799, který byl už moc malý. Do kostela se vejde až 1200 osob a díky tomu jde o největší dřevěnou stavbu na severu Norska. Pro nás bylo zajímavější, že se zde dají udělat moc pěkné  fotky. Před kostelem je poměrně velké parkoviště.

Vesnice Kabelvåg ležící kousek vedle kostelu má asi tisíc obyvatel a v době Vikingů to byla nejdůležitější vesnice na celých Lofotech, najdete ji cca 6 km od Svolvaeru.


Unstad  

Pláže, hory, příroda, pohoda - zkrátka vše co Lofoty nabízejí :-)


Haukland beach 

Písečná pláž jako z karibiku, kde je možné volně nocovat. Kdo chce může se vykoupat v ledové vodě a nebo si vyšlápnout na horu Holandsmelen s vyhlídkou do okolí. Hora je vysoká 434 metrů, cesta na ni zabere z parkoviště* (umístění parkoviště na mapě) cca hodinu a měří 2,5 km. Z vrcholu je pěkný výhled na okolní hory a pláž Haukland.

*parkoviště si nepřestavujte jako klasické asfaltové parkoviště, kde stojí jedno auto vedle druhého. Jde jen o krátké rozšíření silnice o uježděný štěrkový pruh. Vypadá spíš jen jako odpočívadlo. Taky jsem na první pohled nepoznali, že jde o parkoviště a přejeli to :-) Z tohoto "parkoviště" pak půjdete dál pěšky do kopce po uježděné cestě.

Přespání u pláže: při naši návštěvě bylo přímo na pláži několik stanů, dokonce někdo dělal i ohniště. Úplně u pláže je parkoviště, které bylo večer plné obytňáků. My jsme zaparkovali mezi nimi a taky přespali v autě. Vedle parkoviště je i WC i když nevypadalo moc hezky (raději jsme se skočili vyčúrat do přírody). Nevím jak moc je tam spaní legální, ale lidí tam spalo opravdu dost. Na webu 68north.com, kde jsem se inspiroval při plánovaní dovolené je vyloženě napsáno, že se na této pláži kempovat nesmí.


Nusfjord 

Malinké město s kulatým přístavem, plné racků. Toto městečko je jedním z nejkrásnějších, které na Lofotech jsou. Hned na kraji města vás šipky navedou na parkoviště (nájezd je poměrně hodně do kopce, takže s obytným autem opatrně s osobákem v pohodě). Parkoviště je však hodně malé a bývá dost plné, bohužel jinde se moc parkovat nedá.

Městečko je v podstatě jen přístav a pár domků, takže déle než půl hodiny se zde asi nezdržíte.


Kostel Flakstad

Malý červený dřevěný kostelík, kousek u hlavní silnice. Čekal jsem, že kolem bude nějaká vesnička, ale jsou tam asi 3 domky několik stovek metrů od sebe :-) V okolí kostela jsou krásné písečné pláže a na jedné z nich (Skagsanden beach) se můžete i ubytovat v kempu Skagen Camping, který můžu jen doporučit.

Pláž Skagsanden beach (ukázat na mapě) je orientovaná na západ a když vyjde počasí je zde západ půlnočního slunce opravdovým zážitkem. Případně se můžete vydat i na kousíček vzdálenou pláž Ramgerg beach, která je otočená úplně západně, takže odkud musí být taky moc hezký pohled na slunce, které klesne k mořské hladině a zase se pomalu začne zvedat.


Ramberg 

Ramberg není až tak úplně hezké město, je v něm i jeden na místní poměry celkem škaredý kemp, přístav, fotbalové hřiště a pár domů. Hned vedle města je však nádherná dlouhá písečná pláž, za kterou ční vysoké skalnaté hory. Nejhezčí pohled je ze severního konce pláže směrem na jih (je tam i malé parkoviště pro pár aut).


Fredvang

Opět jako u většiny míst na Lofotech stačí napsat - dřevěné domy, vysoké hory, písečné pláže. Do tohoto města však vede zajímavá silnice s několika mosty.


Kvalvika Beach 

Písečná pláž mezi hory jako z pohádky, navíc se na ní ještě pasou ovce (tedy alespoň, když jsme zde byli my). Na pláž se dostanete asi 2 km přechodem přes nižší hřeben. Auto necháte na malém a poměrně plném parkovišti na hlavní silnici (ukázat na mapě) a dál už jdete pěšky. Na parkoviště se vejde jen cca 10-15 vozidel. Pokud bude parkoviště plné nemá se parkovat podél silnice, protože místní policie prý rozdává pokuty. Cesta trvá cca 1-1,5 hodiny, převýšení je 200 metrů (tedy 200 cestou tam a 200 cestou zpět). Nevýhoda je, že cestou tam i zpět jdete do kopce, protože musíte překonat hřeben. Naopak výhoda je, že krásně vidíte pláž z vršku. Na pláži se dá i nadivoko kempovat, ale musíte si vše přinést pešky.

K pláži vedou ještě další dvě cesty, více na webu http://www.68north.com/outdoors/hiking-kvalvika-beach/


Reine 

Jedno z největších a v podstatě hlavních měst v západní části Lofot. Je možné zde podniknout několik výletů lodí a nebo výstup na horu Reinebringen s úchvatným a neopakovatelným výhledem do okolí. Je to přesně ten pohled do vidíte na všech fotkách. Výstup začíná kousíček před městem Reine, auto necháte na parkovišti před městem, pokračujete pěšky kousek podél pobřeží, obejdete tunel a pak už prudce do kopce. Pozor, pokud je po dešti je výšlap hodně náročný, je to hodně do kopce a klouže to. Délka trasy je jen 1 km, ale převýšení 450 m - spočítejte si ten "krpál". My jste se nahoru nakonec nedostali - skály a kopec byly tak prudké a po dešti tak mokré, že jsme to v půlce vzdali a nebyli jsme ten den jediní :-(


A

Poslední město na Lofotech s názvem A. Ve městě je pár domků a velké parkoviště pro túry a výlety do okolí. Kousek před městem A je město Moskeness, kde je kemp (Moskenes Camping) a jezdí odtud trajekt zpět na pevninu do města Bodo.


Túry a výšlapy

Všechny plány na výlety, túry a výšlapy jsem plánoval podle webu 68North.com, kde jsou perfektně zpracované túry včetně všech informací, fotek, popisů a hlavně map. Web je sice v angličtině, ale i ti co tímto jazykem nevládnou pochopí, jak je výlet náročný, jak dlouhý a mohou si stáhnout mapy.