Lofoty, Norsko fotky, cestopis, mapy, informaceNa Lofoty jsme se chystal už pár let, ale vždy do toho něco vlezlo :-) Konečně až v roce 2015 jsme se rozhoupali a vyrazili na cestu. Sice nám moc nevyšlo počasí i tak je tam příroda nádherná a myslí, že je to jedno z nejzajímavější míst v Evropě. Do této přírodní krásy se můžete dostat buď letecky a půjčit si auto na místě a nebo svým autem. Pokud jedete autem nabízí se hned několik cest. My jsme jeli klasicky přes Německo, Dánsko, celé Švédsko až za polární kruh a přes národní park Abisko. Je však potřeba počítat s tím, že na cestě budete několik dní, ale dá se navštívit několik zajímavých míst (např. Hamburk, Kodaň, Stockholm a národní park Abisko). Na Lofoty pak přijedete z východu a úplně celé si je projedete až na konec. Odtud se pak dá trajektem z městečka Moskenes zpět na pevninu do města Bodo. Cestou zpět dolů na jih můžete navštívit ještě několik parků, město Trondheim, flord Geiranger, Lillehammer a Oslo.

Je zde ještě otázka jestli při cestě do Švédska použít trajekt z Německa nebo ne - v Norsku jsme byli již 2x a vždy jsme jeli po silnici. Jednak můžete navštívit zmíněná města Hamburk a Kodaň, ale také jedete přes úžasný Oresundský most. Cenově a časově je rozdíl mezi silnicí a trajektem poměrně malý, proto jsem jeli silnicí, ať nemusíme spěchat na přesný čas odjezdu lodě.

Navštívená místa na Lofotech

Svolvaer  

Malé dřevěné městečko s přístavem, umístěné přímo pod horami.


Henningsvær 

Další pravé lofotské malebné městečko, které rozhodně stojí za návštěvu. Hned před městem (kousek za mostem) je velké parkoviště, kde necháte své auto a celé město si projdete pěšky. Je poměrně malé, takže z hodinu nemáte co dělat :-) V mém původním plánu jsem měl poznámku "je trošku mimo hlavní cestu a tak se dá vynechat" - dnes bych to však opravil, že by se určitě nemělo vynechat :-)


Kostel Kabelvåg 

Jde o zřejmě největší dřevěný kostel v okolí, které se říká Lofotská katedrála a je umístěn přímo nad vodou. Dají se zde udělat opravdu moc hezké fotky. Před kostelem je poměrně velké parkoviště. Vesnice Kabelvåg má asi tisíc obyvatel a v době Vikingů to byla nejdůležitější vesnice na celých Lofotech.


Unstad  

Pláže, hory, příroda, pohoda - zkrátka vše co Lofoty nabízejí :-)


Haukland beach 

Pláž, kde je možné volně nocovat, kdo chce může se vykoupat v ledové vodě a nebo si vyšlápnout na horu Holandsmelen s vyhlídkou do okolí.


Nusfjord 

Malinké město s kulatým přístavem, plné racků. Toto městečko je jedním z nejkrásnějších, které na Lofotech jsou. Hned na kraji města vás šipky navedou na parkoviště (nájezd je poměrně hodně do kopce). Parkoviště je však hodně malé a bývá dost plné, bohužel jinde se moc parkovat nedá.


Kostel Flakstad

Malí červený dřevěný kostelík, kousek u hlavní silnice.


Ramberg 

Ramberg není až tak úplně hezké město, je v něm i jeden na místní poměry škaredý kemp, který je u přístavu a jeho hodně betonový. Hned vedle města je však nádherná dlouhá písečná pláž, za kterou ční vysoké skalnaté hory.


Fredvang

Opět jako u většiny míst na Lofotech stačí napsat - dřevěné domy, vysoké hory, písečné pláže. Do tohoto města však vede zajímavá silnice s několika mosty.


Kvalvika Beach 

Písečná pláž mezi hory jako z pohádky, navíc se na ní ještě pasou ovce (tedy alespoň, když jsme zde byli my). Na pláž se dostanete asi 2 km přechodem přes nižší hřeben. Auto necháte na malém a poměrně plném parkovišti na hlavní silnici a dál už jdete pěšky. Cesta trvá cca 1-1,5 hodiny. Nevýhoda je, že cestou tam i zpět jdete do kopce, protože musíte překonat hřeben. Naopak výhodou je, že krásně vydíte pláž z vršku. Na pláži se dá i nadivoko kempovat, ale musíte si vše přinést pešky.


Reine 

Jedno z největších a v podstatě hlavních měst v západní části Lofot. Je možné zde podniknout několik výletů lodí a nebo výstup na horu Reinebringen s úchvatným a neopakovatelným výhledem do okolí. Je to přesně ten pohled do vidíte na všech fotkách. Výstup začíná kousíček před městem Reine, auto necháte na parkovišti před městem, pokračujete pěšky kousek podél pobřeží, obejdete tunel a pak už prudce do kopce. Pozor, pokud je po dešti je výšlap hodně náročný, je to hodně do kopce a klouže to. Délka trasy je jen 1 km, ale převýšení 450 m - spočítejte si ten "krpál". My jste se nahoru nakonec nedostali - skály a kopec byly tak prudké a po dešti tak mokré, že jsme to v půlce vzdali a nebyli jsme ten den jediní :-(


A

Poslední město na Lofotech s názvem A. Ve městě je pár domků a velké parkoviště pro túry a výlety do okolí. Kousek před městem A je město Moskeness, kde je kemp a jezdí odtud trajekt zpět na pevninu do města Bodo.


Túry a výšlapy

Všechny plány na výlety, túry a výšlapy jsem plánoval podle webu 68North.com, kde jsou perfektně zpracované túry včetně všech informací, fotek, popisů a hlavně map. Web je sice v angličtině, ale i ti co tímto jazykem nevládnou pochopí, jak je výlet náročný, jak dlouhý a mohou si stáhnout mapy.
Další místa cestou

Cesta na Lofoty je poměrně dlouhá a není toho až tak moc k vidění. My jsme cestu tam jeli přes Švédsko a zpět pak přes Norsko.

Co navštívit ve Švédsku

 • Stockholm
 • Katedrálu v Uppsale
 • park Skuleskogen + soutězku Slåttdalsskrevan
 • vesničku Gammelstad
 • Kirunu
 • park Abisko

Veškeré informace o popisovaných místech najdete na stránce Švédsko autem.


Co navštívit ve středním a jižním Norsku

 • Lillehammer
 • Trolí cesta, trolí stěna
 • Alensund
 • Trondheim
 • Geiranger
 • kostel Lom
 • Ledovec Jostedalsbreen
 • kostel Borgund
 • Bergen
 • Preikestolen
 • Oslo
 • přírodní parky
Veškeré informace o popisovaných místech najdete na stránce Norsko 2011 autem.

Poplatky na silnicích

Poplatky jsou kapitola sama pro sebe. V Norsku mají systém placených úseků, na kterých jsou kamery, které vás automaticky sejmou. Před placeným úsekem jste vždy informovaní značkou a cenou, ale stejně z toho nepochopíte kolik to bude stát. Např. při průjezdu okolo Trondheimu potkáte takových značek asi 10, ale není z toho zcela jasné jestli se vás týkají všechny poplatky a nebo jestli jde pouze o informaci, která se opakuje nebo je pro ty co na městský okruh teprve najíždí.

Platit mýto můžete dvěma způsoby - první možnost je, že se doma zaregistrujete přes internet, kam vložíte SPZ svého auta a číslo platební karty a systém si sám poplatky strhne. Druhý způsob je, poplatky vůbec neřešit, Norové si vše zaznamenají a pak to sečtou a pošlou složenku majiteli vozidla poštou. My jsme využili druhou možnost, tak uvidíme kdy a jestli něco dorazí.

Dříve bylo možné platit poplatky i na vybraných benzinových stanicích, toto je však od roku 2015 zrušeno.

Poznámka 2017: V Norsku jsme naposledy byli v roce 2015, žádné poplatky jsme nikde nezaplatili, protože bylo zrušeno placení hotově na benzinkách a předem jsme se neregistrovali. Nyní je rok 2017 a zatím nám žádné vyúčtování nepřišlo.

Norské koruny

Výměna norských korun před cestou byl celkem problém. Obešel jsem půlku Brna a nakonec jsme vyjížděli na 2 týdenní cestu s hotovostí okolo 800 NK (něco přes 2400 Kč). Obrovská výhoda je v tom, že všude v Norsku je možné platit kartou a na některých místech i Eurem (na Euro bych však raději nespoléhal). Nám se zdála jako nejlepší varianta výběr hotovosti v bankomatech a platba kartou, kterou berou opravdu všude.

Ceny jídla

V Norsku je poměrně draho a nebál bych se napsat, že úplně všechno a všude. Ceny jídla v obchodech jsou podobné cenovkám u nás většinou jen něco málo vyšší. Problém je ale v tom, že Norská koruna vychází zhruba na 3,50 českých korun. Tím pádem je v Norsku v podstatě vše 3,5x dražší než u nás! Na cestu do Norska proto doporučuji vzít co nejvíce vlastního jídla.

Stejně jak drahé je jídlo, tak drahé jsou i pohonné hmoty - nafta se pohybuje někde mezi 38-46 Kč/litr.

Jak se dostat do Norska

Norsko jsme navštívili už dvakrát a vždy jsme volili stejnou cestu - autem po souši. Projeli jsme Německo, Dánsko a Švédsko.

Proč jsme nejeli trajektem?

 • trajekt je potřeba objednat předem na konkrétní den a čas, tím pádem jste pevně vázaní a buď musíte vyrazit s hodně velkou rezervou a nebo pak jedete ve stresu (pozn. když jsme jeli do Británie, cestou jsme se zdrželi a museli jsme spát v autě někde na cestě v Belgii, naopak cestou zpět jsme zase byli v Doveru brzo a zbytečně jsme čekali)
 • cesta trajektem není o moc rychlejší - sice jeden napřímo, ale pomalu
 • cesta není o tolik levnější
 • celý den na lodi je nuda, celý den v autě taky, ale v autě se dá udělat pár výletů cestou :-)
 • co se dá vidět cestou? Hamburk, Kodaň, Oresundský most, případně Göteborg nebo Stockholm (ten je ale trošku zajížďka a je v hodnější třeba cestou na Lofoty)

Proč jsme neletěli letadlem?

 • pokud sebou máte věci na 2-3 týdny, nemáte šanci se do letadla vejít :-)
 • cena za letenky + půjčení auta v Norsku + nákup všech potravin za kruté ceny možná ve výsledku vyjde dráž než jízda svým autem z domu

Ubytování

V průběhu celé naší dovolené jsme spali v kempech. V Norsku je většina kempů velice pěkná, spousta z nich je na pěkných místech v přírodě. Téměř ve všech je i vybavená kuchyňka, případně i prádelna. Sprchy bývají většinou placené, cena je různá a téměř vždy se platilo přímo ve sprše v automatu na drobné. Hodně kempů je vybavených Wifi, ale signál je většinou jen u recepce. Hodně kempů nabízí i chatky. Všude je možné platit kartou.

Druhá možnost je objednat si nějaké hotely nebo penziony, ideálně přes web Booking.com předem přímo kliknutím zde.Ubytování na Lofotech

Lofoty nejsou moc husně obydlené (tak jako téměř všude na severu Norska), ale během léta je zde plno turistů. Díky tomu můžete na Lofotech najít plno hotelů, penzionů, levných ubytování nebo kempů. My jsme sice nocleh vždy našli i bez rezervací předem, ale v hoším počasí se mohou "kempisté" se stany také chtít na noc ohřát a schovat před deštěm a mrazem a pak by mohl být s místem problém.

Akční nabídka hotelů

Booking.com