Švédsko fotky, cestopis, mapy, informace

ŠvédskoDo Švédska jsem se poprvé dostali cestou do Norska, tehdy do byl jen rychlý jednodenní průjezd z Malmö do Osla. Podruhé jsme si však Švédsko užili dostatečně a to cestou na Lofoty. Projeli jsme ho od jihu k severu a navštívili několik zajímavých míst. Ve Švédsku nejsou moc vysoké hory, je zde hodně roviny, hodně jezer, několik národních parků a pár menších měst.

Je zde ještě otázka jestli při cestě do Švédska použít trajekt z Německa nebo ne - v Norsku jsme byli již 2x a vždy jsme jeli po silnici. Jednak můžete navštívit zmíněná města Hamburk a Kodaň, ale také jedete přes úžasný Oresundský most. Cenově a časově je rozdíl mezi silnicí a trajektem poměrně malý, proto jsem jeli silnicí, ať nemusíme spěchat na přesný čas odjezdu lodě.

Navštívená místa

Stockholm, Švédsko

Stockholm je hlavní a největší město Švédska. Pokud to jen trošku půjde, určitě ho zařaďte do svého programu, protože stojí za vidění. Ve městě je plno památek a zajímavých míst, na které si udělejte čas určitě celý den a nebo klidně i dva dny. Veškeré informace co navštívit, kde parkovat a kde se ubytovat najdete na samostatné stránce ze zimního Stockholmu a ledového hotelu v Kiruně.

Více informací o Stockholmu


Katedrála Uppsala

Ve městě Uppsala je největší katedrála ve Skandinávii z roku 1435, ale popravdě kromě ní toho tady moc není :-) Město je pěkné, prohlédnout si můžete kromě katedrály ještě nábřeží. Na jeho návštěvu vám stačí opravdu jen chvilka. Pokud pokračujete dál na sever určitě se zastavte i v přírodním parku Skuleskogen. Výška věže katedrály je 118 metrů, jedná se o 20. nejvyšší věž katedrály v Evropě.

Ve městě je možné zaparkovat na placeném parkovišti mezi nábřežím a katedrálou, odkud se dostanete na obě tyto místa.


park Skuleskogen

V parku Skuleskogen si můžete udělat nenáročnou túru do soutěsky Slåttdalsskrevan. Z parkoviště se jde značenou cestou po dřevěných chodníčkách, poté mírně do kopce až na krásnou vyhlídku do celého okolí. Zpět se dostanete buď stejnou cestou a nebo okruhem přes pár malých skal. Tento park je ideální zastávka na protažení a odpočinek cestou na sever Švédska nebo Norska.

Cesta v parku je opravdu nenáročná, zabere jedno odpoledne. Délka trasy je 6-8 km.


Vesnička Gammelstad

Po cestě na Lofoty projedete téměř celé Švédsko podél pobřeží. Místo, kde konečně po několika dnech rovné silnice odbočíte do vnitrozemí je jen kousíček od vesničky Gammelstad, která je celá památkou Unesco a rozhodně stojí za návštěvu - všude jsou malinké dřevěné červené domečky a vesnička slouží jako skanzen.

Odtud se vydáte dál na severozápad směr polární kruh a město Kiruna. V této oblasti jsem narazili na několik volně se procházejících sobů po silnici, takže opatrně! Nejezdit rychle a dívat se kolem sebe! Kdo chce naopak sobů vidět co nejvíc, ať nejede po úplně hlavní silnici, ale vezme to nějakou menší :-)


polární kruh

Polární kruh není ve své podstatě až tak zajímavý - je to parkoviště a cedule, u které se však každý musí vyfotit :-) Polární kruh se dá překonat na více místech, my jsme zvolili silnici, která není až tak frekventovaná a na samotném polárním kruhu není v podstatě víc než cedule. Kdo však pojede silnicí více ve vnitrozemí, ten bude mít na polárním kruhu ještě restauraci a obchod se suvenýry ;-)


Kiruna

Kiruna je malé hornické město na severu Švédska, ve městě je zajímavá radnice, největší dřevěný kostel ve Švédsku a velká hora, z které se těží kvalitní švédská železná ruda. Kousek od Kiruny je známá Laponská brána a národní pakr Abisko.

Samotné město Kiruna máte prohlídnuté během malé chvilky. Dá se zde ubytovat v hotelu a nebo v kempu, který v okolí není moc (my jsme dokonce jiný než přímo na kraji města nenašli). V tomto městě je však jedna z velkých atrakcí v zimě a to Ledový hotel, který je skutečně celý postaven z ledu i včetně nábytku a veškerého vybavení. Hned vedle hotelu stojí i ledová kaplička. Fotky z hotelu najdete na stránce Zimní Stockholm a ledový hotel v Kiruně.

Více informací o Kiruně


park Abisko

Kousek od Kiruny je známá Laponská brána (je vidět i ze silnice směrem zpět na východ do Švédska) nebo jezero Torneträsk a přírodní park Abisko. V parku je jedna lanovka, která se dá v létě využít jako startovní místo výletů v nekonečné krajině a v zimě k lyžování.

Nám bohužel celý den dost silně pršelo, takže z nějakých výletů nebo výšlapů nic nebylo, ale rozhodně bychom se sem chtěli ještě jednou vrátit a "prochodit" si to pořádně. Určitě si na tento park nechte alespoň jeden den na nějakou pěknou procházku či túru, ale myslím si, že by se zde dalo být klidně i několik dní.