Polární den v Norsku

21.6.2021   3 minuty čtení

Dnes je zrovna nejdelší den a nejkratší noc. Sedím doma a přemýšlím nad tím, jak to teď zrovna vypadá v Norsku na Lofotech, kde mají právě polární den a slunce jim vůbec nezapadne. Jasně, je to tam super, protože polární den je prostě parání. Je to věc, na kterou jsme při naši první cestě do Norska byli docela zvědaví. Je to přesně 10 let a do teď si živě pomatuju jak jsme přijeli večer do kempu kousek za Lillehammerem a pořád jsme se dívali na hodinky kolik je a jaké je světlo. Zdá se mě, že Norové se polárnímu dni poměrně dobře přizpůsobili a snaží se ho využít na maximum. Není tedy problém přijet ve 22 hodin do kempu a ještě se ubytovat, v klidu postavit stan a udělat si večeři. Nikdo nikam nespěchá a vše je v pohodě a v klidu.

Polární den - světlo v kempu
Světlo v kempu přesně ve 23:54 hodin
(foceno při 3 týdenní cestě do Norska u města Lillehammer - náš první polární den, kdy bylo v noci krásně vidět)

Jak moc je světlo

Čím víc jste na sever tím, je světlo větší, ale hodně záleží i na tom, kdy se za polárním dnem vypravíte. Nejdelší den je samozřejmě 21.6. a slunce vůbec nezapadne. My jsme do Norska jeli vždy až během července a už jsme dobu, kdy slunce vůbec nezapadá nestihli. Stejně i tak bylo v noci světla tolik, že jsme nepotřebovali vůbec baterky. Když to srovnám s Českou republikou, tak o půlnoci na severu Norska je světlo asi jako u nás v červnu kolo 21 nebo 21:30 hodin.

Polární den - světlo ve městě Alesund
Světlo ve městě Alesund ve 23:31 hodin

Polární den - světlo v kempu
Světlo ve městě Alesund v 0:26 hodin

Jak se dá polárního dne využít

My jsme nejvíc využili toho, že se opravdu na spoustě míst dá ubytovat klidně i v 10 večer. Dokonce jednou jsme si dali i půlnoční výlet - resp. vyrazili jsme na výlet mezi 21 a 22 hodinou a vrátili jsme se po půlnoci a bylo to super. Žádný spěch, žádný stres že "zatmíte".

Polární den - světlo na Lofotech
Noc na Lofotech jednu minutu po půlnoci

Polární den - východ slunce na Lofotech
Východ slunce na Lofotech, foceno ve 2:30 hodin - nechápu, jak jsme ráno mohli vůbec vstát :-)

A jak to vypadá, když se západ slunce vydaří

Když najdete skvělé místo na spaní v kempu přímo na pláži a ještě zjistíte, že výhled ze stanu je přímo na západ tak je to to nejlepší co vás může na Lofotech potkat. Je zbytečné se o tom dál rozepisovat, místo toho vkládám pár fotek. Vše je foceno v čase od půl dvanácté v noci do půlnoci. Pak už jsme té krásy měli dost a šli jsme spát :-)

Polární den - západ slunce na Lofotech
Západ slunce na pláži na Lofotech skrz trávu.

Polární den - západ slunce na Lofotech
Západ slunce na pláži na Lofotech. Všichni stáli na malé skále a fotili západ slunce a tak mě napadlo vyfotit fotografy a západ slunce :-)

Polární den - západ slunce na Lofotech
Západ slunce na pláži na Lofotech. Všimněte si kolik je tam těch kamenů.
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky