Oslo, Norsko - fotky, cestopis, mapy


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Oslo je hlavní město Norska, má celkem 640 tisíc obyvatel a je tedy jednoznačně největším městem v celém Norsku (hned po něm je Bergen s 250 tisíc obyvateli). Současně je i třetí největší město v celé Skandinávii. Založeno bylo v roce 1048 a již v roce 1299 se stalo hlavním městem. V roce 1624 téměř celé město vyhořeno a muselo být znovu postaveno, ovšem na druhé straně zálivu než stálo původně. V roce 1877 byl název změněn na Kristiania, který si drželo až do roku 1925. V tomto roce se vrátil zpět původní název Oslo. V roce 1952 se zde konaly Zimní olympijské hry.

Oslo je opravdu velice pěkné město, při jeho návštěvě se nám nejvíc líbila radnice, kde se každoročně předává Nobelova cena míru. Rozhodně doporučuji prohlídku radnice, protože vevnitř je vážně úžasná. Ale pozor - otevřeno měla jen do 16 hod. Skvělá atmosféra je i na nábřeží s výhledem na přístav a hrad Akershus (který určitě také navštivte). Dále stojí za návštěvu i královský plác, parlament, opera a další památky v centru města.

Co rozhodně nesmíte vynechat je poloostrov muzeí Bygdoy, převážně pak muzeum lodě Fram, vikingských lodí a lodě Kon-Tiki. Zajímavé je i muzeum norské historie a kultury s dřevěným kostelem a spoustou starých dřevěných domků s trávou na střechách.

Zajímavostí i je skokanský můstek Holmenkollen, z jehož vrcholu je výhled na celé město. Součástí můstku je i malé lyžařské muzeum a simulátor lyžování a skoků na můstku.

Jako poslední bych si dovolil doporučit Frogner a Vigeland park - klidný park kousek od centra, který zdobí 214 originálních soch umělce Gustava Vigelanda a žulový monolit ze 121 lidských postav o celkové výšce 17 metrů.

Oslo je celé podkopané síti silničních tunelů, takže z okraje do centra se dostanete autem velice rychle a pohodlně. My jsme v roce 2011 i v roce 2015 parkovali přímo před radnicí, odkud je asi nejlepší výchozí místo do města. Parkování je však placené a musíte chvilku čekat a hlídat až se uvolní nějaké místo, kterých není moc.


Co navštívit v Oslu

  • nábřeží s přístavem a radnicí
  • radnici
  • hrad Akershus
  • skokanský můstek Holmenkollen
  • královský palác
  • Norský parlament
  • poloostrov muzeí Bygdoy (muzeum lodě Fram, muzeum vikingských lodí, muzeum lodě Kon-Tiki)
  • doporučit Frogner a Vigeland park

Ubytování v Oslu
 

Booking.com

Zájezdy do Osla   Ubytování a hotely v Oslu


Doporučené weby

Na závěr bych si dovolil ještě několik doporučení na zajímavé weby, které využívám. Jedná se o výhodné nebo nejlepší nabídky ubytování, zájezdů, letenek nebo pojištění a jako bonus odkaz na server Booking.com na speciální nabídky ubytování s výraznou slevou - na Bookingu píšou, že jde o tajné nabídky pouze pro zvané, ale bral bych to s rezervou :-)

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!


Další články a fotky


Norsko 2011
Nejsevernější a nejhezší země v Evropě

Lofoty, Norsko
Krásnější příroda se jinde v Eropě těžko najde

Bergen
Staré dřevěné malebné přístavní městečko

Kodaň
Hlavní město Dánska plné života a památek

Laerdalský tunel
Nejdelší silniční tunel na světě s délkou 24,5 km

Öresundský most
Nejdelší most Evropy spojící Dánsko a Švédsko

Švédsko
Velká země plná pohody, roviny a tisíců jezer

Stockholm & Kiruna
Zimní Stockholm a ledový hotel v Kiruně

Vrabci v Norsku
Vrabčí snídaně v chladném letním Norském ránu