Stockholm v zimě a Ledový hotel Kiruna fotky, cestopis, mapy, informaceStockholm

Město Stockholm asi není potřeba moc představovat - jedná se o hlavní město Švédska, které asi necelý milion obyvatel. Stockholm není ještě úplně na severu, takže počasí zde je sice o něco chladnější než u nás, ale rozdíl není tak velký. Ve městě je spousta kanálů, průplavů, přístavů a dalších volních ploch, proto je někdy přezdíván jako "Benátky severu". Ovšem toto označení údajně nesou i Helsinky ve Finsku a nebo malé město Alesund v Norsku :-) Nejzajímavější místo ve Stockholmu je ostrov Gamla Stan (v překladu Staré město), jedná se skutečně o nejstarší část centra. V této oblasti je hned několik významných a historických budov.

TIP na parkování: zaparkovat se dá v podstatě všude v ulicích, ale v podstatě všude je parkování placené. My jste parkovali přímo u radnice na nábřeží, pak před kostelem přímo v části Gamla Stan a na nábřeží u přístavu (tam bylo míst málo). Kde se však téměř nedá zaparkovat je u muzea lodi Vasa.

TIP pro kempaře: v centru města není vůbec žádný kemping, jediné co jsme našli bylo parkoviště pro karavany. Nejbližší kemp leží až na západním okraji města


Co navštívit ve Stockholmu

  • radnice s vyhlídkovou věží
  • staré město Gamla Stan
  • muzeum lodi Vasa
  • nábřeží s přístavem
  • vyhlídku na město z břehu naproti radnici
  • Královský palác
  • Muzeum Abba
  • Nobelovo muzeum
  • Drottningholmský palác
  • kostely v centru města

Ubytování ve Stockholmu
 

Booking.com

Zájezdy do Stockholmu   Ubytování a hotely ve Stockholmu

Letenky z Prahy do Stockholmu se dají sehnat již od 299 Kč


Ledový hotel v Kiruně

Kiruna je v zimně známá a navštěvovaná hlavně díky stavbě ledového hotelu. Tento hotel je skutečně celý z ledu, staví se každý rok znovu z ledových kvádrů z obrovského jezera přímo za hotelem. Z ledu je úplně vše - stěny, pokoje, postele, židle, dveře, skleničky v barvu, lustry a dokonce i celá kaple. Pro ty co se bojí v hotelu nocovat jsou kolem připravené chatky :-) Komu je tedy zima může utéct do tepla, ten odvážnější zde může opravdu strávit celou noc.

Další informace a rezervace


Kiruna

Kiruna je největší švédské město za polárním kruhem. Ve městě toho kromě zimy moc není - teploty přes den v zimě jsou běžně pod -10°C, v noci pod -20°C. Vzhledem k tomu, že v zimě je zde navíc polární noc, musíme tedy počítat s tím, že přes den je světlo jen 2-4 hodiny a pak už je jen tma a zima. Naštěstí doba, kdy je téměř celý den tma trvá jen pár týdnu v období kolem zimního slunovratu). Výrazně lepší situace je v létě, kdy je naopak polární den a tedy téměř pořád světlo. V noci se udělá jen na chvilku šero, ale tma takto na severu přes léto rozhodně není.

Ve městě najdeme zajímavou radnici, největší dřevěný kostel ve Švédsku a jeden obrovský kopec, kde probíhá těžba železné rudy. Kousek od Kiruny je také známá Laponská brána nebo jezero Torneträsk a přírodní park Abisko.

Aktualizace 2018: Poblíž města je největší důl železné rudy ve Švédsku. Protože se důl stále zvětšuje a současně je hlavním zdrojem pracovních míst ve městě rozhodli se radní už před několika lety část města přesunout. Musí se tak stěhovat několik tisíc lidí (některé zdroje uvádí až 20 tisíc lidí). Celý přesun města zaplatí těžební společnosti. Přesun již začal měl by být hotový po roce 2030. Během přesunu může být poměrně zajímavé toto město navštívit a vidět, jak převáží celé domy na náklaďácích, ale spíš se obávám toho, že bude část města celá rozkopaná a nebude to pro turisty moc atraktivní.

TIP pro kempaře: přímo v Kiruně je velký kemp s hotelem

Zajímavost: ve městě je venkovní bazén, když jsme v Kiruně byli v létě (cestou na Lofoty) bylo ráno okolo 12°C a místní děti už se koupali :-)


Zájezdy do Švédska   Ubytování a hotely v Kiruně

Letenky z Prahy do Kiruny se dají sehnat okolo 4500,- Kč


Doporučené odkazy


Zájezdy do KrakovaInvia.cz

Hotely a ubytování v KrakověBooking.com

Ubytování v soukromíAirbnb.cz

LetenkyKiwi.cz

Počasí KrakovForeca.cz


TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!


Další články a fotky


Švédsko
Velká země plná pohody, roviny a tisíců jezer

Lofoty, Norsko
Krásnější příroda se jinde v Eropě těžko najde

Norsko 2011
Nejsevernější a nejhezší země v Evropě

Oslo
Hlavní a největší město v Norsku s úžasnou radnicí

Bergen
Staré dřevěné malebné přístavní městečko

Kodaň
Hlavní město Dánska plné života a památek

Laerdalský tunel
Nejdelší silniční tunel na světě s délkou 24,5 km

Öresundský most
Nejdelší most Evropy spojící Dánsko a Švédsko