Čínská čtvrť v Londýně Čínská čtvrť (Chinatown) a Soho v centru Lodnýna


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Na naší cestě po Anglii a Skotsku jsme také na závěr navštívili hlavní město Londýn. V Londýně jsme samozřejmě obešli všechny známé (dalo by se říct i povinné) atrakce a památky, mezi které patří Westminster s parlamentem a hodinovou věží se zvonem Big Ben, Hyde Park, Buckinghamský palác, Tower Bridge a zkrátka vše, kam jde 99% všech turistů. Já jsem se ale těšil ještě na jedno zajímavé místo - Čínskou čtvrť a Soho, kde to s troškou fantazie opravdu vypadá jako v Asii  :-)

Hned u vstupu je velká typická čínská brána z roku 1985, ulice jsou plné čínských restaurací a všude jsou vlajky, balónky a výzdoba, která není pro Anglii nebo i Evropu typická. Většina lidí v této čtvrti jsou turisté a místní Číňani. Nápisy na domech a restauracích jsou také čínsky a dokonce i oficiální cedule s názvy ulic jsou psané anglicky a čínsky.


Kde Chinatown leží

Čínskou čtvrť a Soho najdeme přímo v centru Londýna. Čtvrť leží jen 5 minut pěšky od náměstí Trafalgar Square a asi 15 minut chůze od Buckinghamského paláce.


Historie Čínské čtvrti

Nejdříve na konci 19. stoleí v centru Londýna vznikla jedna ulice, kde byly čínské obchody. Postupně se však komunika pocházející hlavně z Hong Kongu začala rozšiřovat. Ve 20. století byla tato oblast nechvalně známa přistěhovalci, opiovými doupaty, prostitutkami, kriminalitou a prostě se tam vůbec nehodilo chodit. V roce 1934 prošla většina domů rekonstrukcí, ale za 2. světové války byla většina domů opět zničená. Po válce se opět domy obnovily a začaly zde vznikat čínské restaurace a obast se začala označovat jako Chinatown.


Proč Čínskou čtvrť navštívit

Pokud budete mít v Londýně hodinu navíc, určitě Čínskou čtvrť doporučuju navšívit. Je to velice zajímavé místo, které v Česku, ale myslím si, že ani v kontinentální Evropě nikde nenajdete. Ale také je plné lidí a turistů. Je zajímavé vidět jinou kulturu, která funguje v centru klasického britského města. Další důvodem mohou být i pravé čínské restaurace. V některých mají speciální akce, kdy zaplatíte pevný poplatek u vstupu a pak už můžete jíst co se do vás vejde :-)


Ubytování v Čínské čtvrti

Booking.com