Skotsko autem fotky, cestopis, mapy, informaceVýlet do Skotka byl součástí cesty do Anglie a Skotska. Ale tato stránka věnovaná pouze Skotsku, protože by se vše včetně Anglie na jednu stránku určitě nevešlo. Fotky a cestopis z Anglie najdete zde na samostatné stránce zde. Ve Skotsku jsme byli autem a strávili jsme tam zhruba 2 týdny čistého času. Nejdelší dobu jsme byli na ostrově Sky, který byl z celé Velké Británie zřejmě nezajímavější (kromě Londýna). Ostrov původně vznikl sopečnou činností, takže krajina je trošku jiná než jsme zvyklí od nás. Navíc díky velké vlhkosti jsou černé sopečné skály dnes již z velké části celé zelené a to dělá ostrov zajímavý a jedinečný.

Všichni tvrdí, že ve Skotsku pořád prší a že je tam škaredě a je to pravda - pršelo nám každý den, ale rozhodně ne pořád, což dokazují i fotky. Počasí se poměrně rychle střída, takže když se probudíte je krásně, až vstanete je úplně zataženo a prší a než se nasnídáte je zase modré nebe a jasno. Musím říct, že podobné změny počasí jsem nikde jinde nezažil.

Skotsko je velice pěkná země se zajímavou a drsnou historii, ale je to poměrně málo osídlená oblast - zvlášť na severu a na ostrovech. Za návštěvu určitě stojí a určitě bych se tam chtěl někdy znovu vrátit i když to počasí mě trošku odrazuje.

Před cestou jsem četl plno varování ohledně komárů - musím říct, že tam opravu jsou, na některých místech jich bylo hodně a bylo to nepříjemné. Rozhodně nebyli všude a rozhodně nebyli tak agresivní jako se píše na internetu. Zvládli jsme to i bez masek, sítí a speciálních repelentů. Netvrdím, že mě někdy nerozčilovali, ale dalo se to zvládnout.

Prohlédněte si také fotky a cestopis i ze zbytku cesty - z Anglie a z Londýna. Celý výlet do Spojeného království nám zabral 3 týdny a urazili jsme autem asi 7 tisíc kilometrů.  Podívejte se také na mapu naší cesty po Anglii a Skotsku.


Navštívená místa

Merlose Abbey

Samotné město není moc velké, je tam náměstí a pár domků. Zajímavostí je však zřícenina katedrály - byla to první rozbořená katedrála, kterou jsme v Británii viděli a současně naše první navštívené město ve Skotsku a taky místo, kde nás potrápilo pravé skotské počasí.

Návštěvu doporučuji, časově zabere max. hodinu.  Parkovat se dá kdekoliv ve městě.


Rosslyn Chapel

Malá kaple poblíž Edinburghu měla být podle původních plánů několikanásobně větší stavbou, ale nebyla kvůli své náročnosti nikdy dokončena. Vnitřek kaple je celý vytesaný z kamene do nádherných tvarů - jde o zcela unikání umělecké dílo. Na tomto místě se odehrává závěrečná scéna z filmu Šifra mistra Leonarda.

Návštěva zabere maximálně hodinku.   Parkování je přímo před vstupem do kaple.


Edinburgh

Edinburgh je hlavní město Skotska a současně druhé největší město skotské město po Glassgow. V historickém centru je hrad, hlavní třída Royal Mile od hradu ke královskému paláci Holyrood, velký park Princes Street Garden s monumentem. Za návštěvu rozhodně stojí i kopec Calton Hill nebo Holyrood s krásnou vyhlídkou na celé město.

Na návštěvu si nechte určitě celý den.   Parkování je možné přímo ve měste buď placené na ulici nebo v parkovacích domech.

Více informací a fotek z Edinburghu


Falkirk

Malé město, které je známé hlavně svým velkolepým vodním výtahem na propojení dvou řek a tím i dvou důležitých měst Glassgow a Edinburgh. Unikátní vodní výtah využívá Archimedova zákona a přenáší lodě i včetně cestujících do výšky 24 metrů.

Návštěva zabere necelou hodinku, výtah se otáčí vždy když jede loď což může chvilku trvat.  U výtahu je obrovské parkoviště.


Stirling

Kdysi hlavní a nejvýznamnější město Skotka, říkalo se, že kdo ovládal Stirling ovládal celé Skotsko. Dnes je zde památní Williama Wallace s rozhlednou, ale jinak jde o zcela obyčejné město.


St Andrew

Poměrně malé univerzitní městečko, ale o co menší o to hezčí. Na konci města nad útesem je zřícenina katedrály. Krásný pohled je na město od moře, konkrétně z mola.Ve městě je i univerzita, kde studoval princ William.

Návštěvu doporučuji, časově stačí 2-3 hodinky.   Parkovali jsme hned u zbořené katedrály ve městě.


Glamis Castle

Údajně nejstrašidelnější zámek v Británii, kde žije hned několik různých duchů. Spíš bych ale řekl, že je jeden z nejhezčích. Zámek opravdu stojí za vidění, kolem něj je obrovský park a zahrada.

Délka prohlídky záleží podle trasy, parky a zahrada zaberou 1-2 hodiny.   Parkování zdarma přímo v areálu hradu.


Dunnottar Castle

Je to podle mě trošku přehlížená zřícenina hradu, není ani moc v průvodcích, ale přitom je to opravdu památka v krásné přírodě, která stojí za návštěvu. Zřícenina hradu, moře, zelené útesy na všechny strany - no prostě paráda.

Jednoznačně doporučuji, časově to zvládnete za hodinu, ale procházet se po útesech nebo pobřeží můžete celý den.

Chůze k hradu zabere cca 10 minut, celkově si udělejte prostor alespoň 2 hodiny na hrad a okolí.   Parkování kousek pěšky od hradu.Balmoral Castle

Skotské letní sídlo královské rodiny, kde každý rok v létě pobývá britská královna Alžběta II. V době kdy je královna v Londýně je zámek přístupný veřejnosti, ovšem prohlídky jsou hodně omezené jen na pár místností. Od brány celého areálu je to k hradu poměrně daleko, doporučuji se svézt "vláčkem". Údajně by měl zámek soužit jako úkryt pro královskou rodinu v případě války.

V hradě a zahradách se dá být i půl dne, počítejte minimálně 2-3 hodiny.   Parkování před areálem hradu, k samotnému hradu vás dovezou.


Inverness

Poměrně velké město, né však až tak zajímavé. Kousek za městem je vojenská pevnost Fort George, kolem které jsou pláže označované jako nejlepší místo pro pozorování delfínů v Evropě. Delfíni prý připlavou když je příliv a v něm si hrají a skáčou. My jsme na ně při přílivu čekali 3 hodiny na pláži v dešti, ale neviděli jsme ani jednoho.


Loch Ness

V podstatě jde o obyčejné jezero ničím až tak zajímavé. Možné nás nezaujalo i tím, že byla mlha a pršelo. Na břehu je zřícenina hradu a kolem se dají dělat drobnější túry, ale myslím, že ve Skotsku jsou zajímavější místa na návštěvu.


Glen Affric

Jedná se o oblast ve středním Skotsku, kde můžeme najít původní skotské stromy. Tato oblast názvem, ale i vzhledem skutečně připomíná africkou džungli.


Isle of Skye

Tento ostrov je opravdu perlou celého Skotska. Unikátní je tím, že je původně vytvořen sopečnou činností, ale za mnoho let působením eroze se jeho povrch mírně změnil a kvůli opravdu vysoké vlhkosti je ostrov téměř celý zelený. Jedná se o nejzajímavější místo Skotska a současně nejkrásnější. Na ostrově jsme nakonec zůstali celý týden.

Co navštívit na ostrově:

 • skálu Old Man of Storr
 • vodopád padající do moře Kilt Rock / Mealt Falls
 • hrad Dunvegan Castle + vyjížďka lodí na tuleně
 • maják Neist Point

Eilean Donan Castle

O tomto hradu se říká, že je nejvíce foceným hradem ve Skotsku a natáčelo se na něm i několik filmů. Hrad leží uprostřed hor na ostrově a s pevninou je spojen pouze úzkým dlouhým mostem. Při hezkém počasí a přílivu vypadá hrad opravdu pohádkově, ale my jsme na něj moc štěstí neměli.


Fort William + Ben Nevis

V samotném městě není až tolik zajímavých věcí, ale turisté sem jezdí kvůli nejvyšší hoře Británie - Ben Nevis. Jeho výška je “pouze” 1344 m nad mořem, ale cesta na něj začíná z nadmořské výšky zhruba 70-80 metrů, takže túra je opravdu hodně do kopce a opravdu hodně se mě nechtělo šlapat až nahoru. Vyšli jsme do půlky, ale i tak to bohatě stačilo.

Výstup na nejvyšší horu zabere téměř celý den.   Parkoviště jsme našli u turistické cesty.


Glen Coe

Pěkné úzké údolí. Bohužel nám to trošku pokazilo počasí, ale v Glen Coe je typická skotská příroda co vidíme ve filmech. Údolí je pěkně, široké podle průvodce místy jen několik stovek metrů a plné turistů.fotoMerlose - náměstí fotoKatedrála Merlose Abbey fotoEdinburgh - hrad fotoEdinburgh - hrad fotoEdinburgh - staré centrum fotoEdinburgh - Prinezniny zahrady fotoEdinburgh fotoEdinburgh - staré centrum fotoEdinburgh - Prinezniny zahrady fotoEdinburgh - Královská míle fotoEdinburgh - Královská míle fotoEdinburgh - Holyrood fotoEdinburgh - telefonní budky fotoEdinburgh - Královská míle fotoEdinburgh - Holyrood fotoEdinburgh - Holyrood fotoEdinburgh - dudák fotoForth Bridge fotoFalkirk wheel fotoStirling - Wallace Monument fotoStirling - město fotoSt. Andrew - katedrála fotoSt. Andrew - katedrála fotoSt. Andrew - pobřeží fotoSt. Andrew - pohled od moře fotoSt. Andrew - univerzita fotoHighland cattle fotoGlamis Castle fotoDunnottar Castle fotoDunnottar Castle fotoDunnottar Castle fotoDunnottar Castle fotoDunnottar Castle fotoBraemar - telefonní budka fotoBalmoral Castle - letní sídlo královny fotoBalmoral Castle - letní sídlo královny fotoCairngorms park fotoCairngorms park fotoCairngorms park fotoCairngorms park fotoInverness - pláž na pozorvání delfínů fotoGlen Affric fotoGlen Affric fotoCesta na ostrov Sky fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - Old Man of Storr fotoIsle of Sky - vodopád do moře Kilt Rock fotoIsle of Sky - vodopád do moře Kilt Rock fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky - typická silnice fotoIsle of Sky - typická silnice fotoIsle of Sky - typická silnice fotoIsle of Sky - pohled na ostatní ostrovy fotoIsle of Sky - skanzen fotoIsle of Sky - skanzen fotoIsle of Sky - benzínka fotoIsle of Sky - Dunvegan Castle fotoIsle of Sky - Dunvegan Castle fotoIsle of Sky - maják Neist Point fotoIsle of Sky - maják Neist Point fotoIsle of Sky - maják Neist Point fotoIsle of Sky - maják Neist Point fotoIsle of Sky - maják Neist Point fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky fotoKráva na Isle of Sky fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky - jezero Loch Coruisk fotoIsle of Sky - jezero Loch Coruisk fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky - pohoří Egol fotoIsle of Sky - pohoří Cuillin fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky - Portree fotoIsle of Sky - Portree fotoIsle of Sky - Portree fotoIsle of Sky - Portree fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky - most Sligachan bridge fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky fotoIsle of Sky fotoEilean Donan Castle fotoEilean Donan Castle fotoEilean Donan Castle foto fotocesta do For William fotoBen Nevis - nejvyšší hora Británie fotoBen Nevis - nejvyšší hora Británie fotoGlenfinnan Monument fotoGlenfinnan Viaduct fotoGlenfinnan Viaduct fotoGlenfinnan Monument fotoGlen coe fotoGlen coe fotoGlen coe fotoGlen coe - dudák fotoLoch LomondMapy ke staženíMidges - pakomáři ve Skotsku

Všude psali, že ve Skotsku jsou Midges (česky pakomáři). Musím říct, že na spoustě míst tito otravní komáři byli, ale rozhodně se neplnili dramatické scénáře o tom, že jich jsou miliony jsou všude a nedá se jich zbavit. Není to taková hrůza, zvládli jsme to bez repelentů, sítí a dalších pomůcek. Pár štípanců jsme sice utrpěli, ale dalo se to zvládnout.

 • výskyt: sever, západ, ostrov Skye; při větru míň než 6 mph a nebo vlhkosti pod 60-75%
 • největší aktivita: při západu slunce a ráno, ve stínu
 • co proti nim: síťky, světlé oblečení, vítr, místní repelenty (Avon Skin So Soft, Life Systems, Smidge, Jungle formula), slunce

Údajně mají hlavní sídliště na Ostrově Skye - tam jsme byli téměř týden v podstatě jsme problém neměli. Možná to bylo i díky velmi dobrému počasí. Komáři nás nejvíce obtěžovali poblíž oblasti Loch Lomond.

Ubytování

I přes často nepříznivé počasí jsme nocovali vždy jen v kempech ve stanu. V podstatě jsme skoro každý den trošku zmokli, ale dalo se to zvládnout. Asi 2x nás večer obtěžovali známí skotští komáři Midges, ale nebyli tak hrozní jak se o nich píše na internetu.

Navštívené kempy:

 • Edinburgh Caravan Club Site - moc pěkný kemp na klidném místě kousek od Edinburghu. Určitě mohu doporučit.
 • Braemar caravan park - menší klidný kemp v přírodě, dobře vybavený přímo uprostřed Skotska poblíž hradu Ballmoral.
 • Culloden Moor Caravan Club Site - kemp kousek od města Inverness
 • Torvaig Caravan & Camp Site - jeden z mála kempů na ostrově Isle of Sky. Menší, trošku v kopci, ale pěkný.
 • Glen Nevis Holidays - velký, ale pěkný a vybavený kemp u města Fort William. Ideální místo pro výstup na horu Ben Nevis.

Umístění kempů najdete na mapě níže.

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Ceny v obchodech

Ceny jsou v obchodech v podstatě podobné jako u nás. Něco je dražší něco levnější, ale obecně lze říct, že je to podobné. Nakupovali jsme nejčastěji v obchodech LidlTesco, Aldi a Sainsbury's. Musím říct, že ze všech zemí, které jsme zatím projeli bylo v Anglii zřejmě nejlevněji a opravdu jsme si v obchodě koupili co jsme chtěli a nemuseli řešit kolik to stojí.

Do Velké Británie tedy nemusíte vozit zásoby paštik a podobných oblíbených pochutin, vše se tam dá bez problému koupit za podobné ceny jako u nás a navíc bych se nebál říct, že spousta věcí je za srovnatelnou cenu s nesrovnatelnou kvalitou.)

Ve Velké Británii údajně hodně dbají na kvalitní a zdravé složení potravin, tzv. "doba chemická" je tam tedy už definitivně pryč. Všechny výrobky co jsem ochutnali byly skutečně dobré a nepůsobily ošizeným dojmem.

Komu zachutná zázvorové pivo nebo limonáda jako nám, rozhodně si ji nakupte co nejvíc do jde. V levnějších obchodech jako Lidl nebo Aldi koupíte 2 litry za cca 0,80 liber (tedy okolo 30 Kč), u nás mají stejnou značku v Albertu v plechovce 0,3 litry za cenu okolo 35 Kč.

Jídlo v Anglii a Skotsku

Britové a Skoti mají své speciality, které u nás nejsou až tak běžné a nebo nejsou vůbec dostupné. Některé pokrmy se mohou zdát zvláštní, ale musím říct, že co jsme v Británii ochutnali to bylo vynikající. Nejčastěji jsme kupovali pečivo, které se prodává v podstatě jen balené. Všechny housky, chleby, koláče a placky co jsme měli byly opravdu moc dobré a škoda, že takový sortiment není i u nás. Toastový chléb byl také zcela jiný - veliké, hutné a výborné plátky se vůbec nedají s českým toastovým chlebem srovnat. Každý den jsme si také pochutnávali na zázvorovém pivu (Ginger Beer) ať už alko či nealko. Z alkoholických nápojů je moc dobrý i Cider. Co v obchodě překvapí je mléko prodávané po galonech (nikoliv litrech) v plastových kanistrech.

Jízda vlevo

Pokud jedete do Anglie autem jízda vlevo je zřejmě jedna z největších odlišností oproti kontinentální Evropě. Spousta lidí se toho bojí, ale je to zcela bez problémů. První den se na to hodně soustředíte, druhý den už je to lepší, ale já osobně jsem měl zmatek, kde je vlastně levá a kde pravá a odkud auta na křižovatce přijedou. No a třetí den už si zvyknete a je to bez problému. Navíc řidiči v Británii jsou velice slušní a když vidí cizince raději ho pustí.

Podmínkou pro jízdu na druhé straně silnice je nalepení speciálních samolepek na světla, která nejen že zabrání oslnění protijedoucích řidičů, ale změní úhel světla, takže i vy pak vidíte výrazně lépe tam kam máte.

Mapy ke staženíUbytování - Skotsko

Booking.com

Ubytování - ostrov Skye

Booking.com