Anglie autem fotky, cestopis, mapy, informaceDo Velké Británie jsme se vydali v červnu 2012 autem celkem na 3 týdny. Vyráželi jsme z Brna, směr Praha, Ústí nad Labem a dál přes Německo (Drážďany, Kolín, Aachen), poté přes Belgii (Brusel) a do Francie do Dunkerque odkud jsme jeli 2 hodiny trajektem do Anglického Doveru. První zastávka byla katedrála v Canterbury, odkud jsme pokračovali směr Londýn, Cambridge, Sheffield, York, Newcastle, a pak už Skotsko - Edinburgh, Dundee, Aberdeen, Inverness, ostrov Sky, Fort Willliam, Glassgow, Birmingham, Oxford, Londýn a opět přístav Dover). Cestou zpět jsme se ještě stavili v Belgii ve městě Brugge.

Musím říct. že Británie je trošku jiná země nejen tím, že jezdí na opačné straně, že měří v jiných jednotkách a že jsou o hodinu napřed. Spojené království je prostě jiné hlavě typickou architekturou, v každém městě je obrovská katedrála a kolem malé uličky. Anglie je prostě krásná a zajímavá a rozhodně návštěvu doporučuji.

Úmyslně nepíšu nic o Skotsku, protože toto má svoji samostatnou stránku a stejně tak i Londýn jsem musel dát zvlášť. Podívejte se také na mapu naší cesty po Anglii a Skotsku.

Navštívená místa

Canterbury

Jde o první větší město po příjezdu trajektem do britského Doveru. Ve městě je světoznámá katedrála a opactví založené již roku 597, která je velice zachovalá a patří k nejvýznamnější v celé Británii. Staré město kolem katedrály zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco a je plné malých uliček, které jsou tvořeny převážně ze starých cihlových domů.

Co navštívit: katedrálu (otevřeno od 10 hod), staré uličky v centru

 Časově stačí 1-2 hodiny  zobrazit na mapě


Cambridge

Univerzitní a velice pěkné město, ležící na řece Cam po které jezdí malé loďky bez vesel - studenti vozí převážně turisty tak, že se dlouhou tyčí odráží ode dna řeky. Všude kolem řeky se nachází budovy univerzity, až se skoro může zdát, že jiné domy ve městě ani nejsou. Cambridge leží pouze 80 km od Londýna a bylo založeno jako konkurence hlavnímu univerzitnímu městu Oxford. Univerzitu zde založili právě studenti vyhozeni z Oxfordu roku 1291. Oblast v okolí města však byla osídlena již okolo roku 1000 před naším letopočtem.

Co navštívit: kolejní budovy, uličky v centru, most přes řeku Cam, možnost projížďky po řece

Město zabere i celý den - minimálně 2 hodiny  Parkovali jsme zdarma v jedné z bočních uliček  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Lincoln

V malém městečku Lincoln ležící zhruba uprostřed Anglie můžete navštívit další typickou anglickou katedrálu, na kterou navazuje opravdu krásné městečko s hradem. Lincoln rozhodně stojí za návštěvu i kdyby to měla mít malá zajížďka. Toto mělo bylo jedno z nejhezčích, které jsme v Británii navštívili.

Co navštívit: katedrálu, hlavní náměstí, hrad

Návštěva zabere max. 2 hodinky  zobrazit na mapě


York

Ve městě York je opět další velká a známá katedrála, které je současně druhou nejvýznamnější v Británii. Střed města je velice pěkný i když po návštěvě předchozích popsaných míst je opět velice podobné jako to co jsme zatím viděli. Tím ale nechci říct, že by York za návštěvu nestál - naopak York můžu doporučit. Toto historické město má něco okolo 190 tisíc obyvatel.

Co navštívit: katedrálu, náměstí, centrum, věž Clifford’s Tower, masné krámky The Shambles

  Časově stačí 2-3 hodinky  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Holy Island

Na ostrově je hrad, velké parkoviště a asi 3 domky. Ale hlavní zajímavostí je to, že silnice na ostrov je při přílivu kompletně zatopená a při odlivu se na Holy Island dostanete suchou nohou. Toto je hlavní atrakce ostrova a i my jsme na něj jeli jen kvůli této specialitě. Výška vody při přílivu je více než půl metru a je při něm až neuvěřitelně poměrně silný proud, takže rozhodně nedoporučuju zkoušet projít nebo projíždět autem.

Je dobré si zjistit kdy je odliv a příliv, protože někdy můžete čekat i půl dne nebo i déle   zobrazit na mapě

Více fotek z Holy Island


Skotsko

Po návštěvě ostrova Holy Island jsme pokračovali do Skotska, které zde má svoji samostatnou stránku Skotsko 2012. Ve Skotsku jsme strávili zhruba týden a půl naší celkem 3 týdenní dovolné, protože to byl hlavní cíl naší cesty.

Co navštívit: Edingburg, ostrov Sky, zámek Elian Donan Castle, Glamis Castle, Ben Nevis, .... a spousta dalších krásných míst.

fotky a cestopis ze Skotska


Stratford-upon-Avon

Stratford je malé město, které je známé hlavně jako rodiště Williama Shakespeara - což je asi největší jeho lákadlo pro turisty. Musím však říct, že toto město se mě líbilo ze všech co jsme navštívili asi nejvíc. Jeho centrum tvoří krásné historické domy, které se dnes jen tak nevidí. Přesně takto jsem si představoval starou Anglii a ve skutečnosti to možná bylo i ještě hezčí a zajímavější.

Co navštívit: Shakespearův dům, rodný dům, dům jeho matky, dům jeho sestry, staré uličky v centru, kostel

  Počítejte prohlídku minimálně 2-4 hodiny  Parkuje se na centrálním parkovišti, cca 10 minut do centra pěšky     zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Oxford

Čekal jsem, že Oxford bude podobný jako Cambridge, ale bohužel není. Oproti Cambridge je výrazně větší a už je to velkoměsto a nemá takovou atmosféru jako jeho menší a mladší univerzitní rival. Popravdě - příště bych klidně vynechal. Navštívit zde můžete centrum a univerzitní budovy, ale jinak město vypadá podobně jako většina anglických měst. Město má asi 150 tisíc obyvatel, založeno bylo v roce 912 a dříve než byla postavena univerzita sloužilo jako důležité vojenské město.

Co navštívit: univerzitní budovy

Po návštěvě Cambridge a ostatní měst už bylo Oxford asi zbytečné navštěvovat  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Stonehange

Musím přiznat že na Stohehange jsem se opravdu těšil, ale zklamalo mě to. Krom toho, že se platí nehorázné vstupné 7 liber za osobu, to není až taková bomba a navíc se na kameny musíte dívat z dálky, takže nevypadají ani tak velké jak ve skutečnosti jsou. Největší z nich měří 9 metrů a váží 50 tun.

Stohehange mě zklamalo a za dvouhodinovou zajížďku to nestálo   zobrazit na mapě


Londýn

Londýn je na samostatnou stránku. Pokud bych ho měl zhodnotit jedním slovem tak jednoznačně SUPER! Město je plné památek, zajímavostí, taxíků a double deckerů. Z památek nesmíte vynechat Westminster s Big Benem, Hyde Park, Buckingham palace (každý den v 11:30 střídání stráží), Čínská čtvrť, katedrála Sv. Pavla, Tower Bridge a Lonod Bridge. Bohužel za 2 dny jsme další památky a atrakce nestihli. Chtěli jsme jít na Londýnské oko, ale kvůli počasí jsme tuto atrakci vynechali.

Zajímavost: v Londýně se nám měnilo počasí zhruba po 5-ti minutách od silného deště po naprosto jasnou slunečnou oblohu.

Návštěva Londýna je povinností a chce to minimálně 2 dny, jinak neuvidíte ani hlavní ty důležité památky jako Westminster, Buckingham palace a Tower Bridge.

zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí   zájezdy do Londýna

Více fotek a informací z Londýna


Dover

Dover je menší město (řekl bych standardní anglické město jako většina ostatních), mezi zajímavosti patří určitě pevnost nad městem a bílé vápencové útesy všude kolem města a přístavu (White Cliffs). Známé je hlavně tím, že je zde přístav spojující Británii se zbytkem Evropy, ale také zde ústí vlakový Eurotunel.

  zobrazit na mapě


Brugge - Belgie

Kdo se vydá do Británie autem, musí jeho cesta vést přes Belgii, kde rozhodně doporučuji navštívit město Brugge (Bruggy). Krásné staré cihlové domky, všude vodní kanály, zahrádky, posezení, … prostě paráda a rozhodně doporučuji všem.

  Prohlídka zabere cca 3 hodiny   zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


fotoCanterbury - město fotoCanterbury - katedrála fotoCanterbury fotoCanterbury - katedrála fotoCanterbury - město fotoCanterbury - město fotoCanterbury - město fotoCambridge - univerzita fotoCambridge - řeka Cam fotoCambridge - univerzita fotoCambridge - univerzita fotoCambridge - město fotoCambridge - univerzita fotoCambridge - řeka Cam fotoCambridge - město fotoLincoln - náměstí fotoLincoln - ulice fotoLincoln - katedrála fotoYork - katedrála fotoYork - katedrála fotoYork - katedrála fotoYork - centrum fotoYork - věž fotoYork - město fotoHoly Island - při odlivu fotoHoly Island - při odlivu fotoHoly Island - při odlivu fotoHoly Island - při odlivu fotoHoly Island - začíná příliv fotoHoly Island - příliv fotoHoly Island - příliv fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon - dům Williama Shakespeara fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon fotoStratford-upon-Avon - hřbitov fotoStratford-upon-Avon - kostel fotoStratford-upon-Avon - kostel fotoStratford-upon-Avon - kostel fotoOxford - město fotoOxford - univerzita fotoOxford - univerzita fotoOxford - univerzita fotoOxford - město fotoOxford - univerzita fotoOxford - univerzita fotoOxford - univerzita fotoOxford - univerzita fotoStonehange fotoStonehange fotoLondýn - parlament fotoLondýn - parlament fotoLondýn - Green Park fotoLondýn - Hyde Park fotoLondýn - Hyde Park fotoLondýn - Trafalgar square fotoLondýn - Buckingham palace a výměna stráží fotoLondýn - moderní centrum fotoLondýn - hrad Tower a moderní centrum fotoLondýn - moderní centrum fotoLondýn - mrakodrap Shark fotoRoyal Tunbridge Wells fotoRoyal Tunbridge Wells fotoRoyal Tunbridge Wells fotoRoyal Tunbridge WellsMapy ke staženíCeny v obchodech

Ceny jsou v obchodech v podstatě podobné jako u nás. Něco je dražší něco levnější, ale obecně lze říct, že je to podobné. Nakupovali jsme nejčastěji v obchodechLidlTesco, Aldi a Sainsbury's. Musím říct, že ze všech zemí, které jsme zatím projeli bylo v Anglii zřejmě nejlevněji a opravdu jsme si v obchodě koupili co jsme chtěli a nemuseli řešit kolik to stojí.

Do Velké Británie tedy nemusíte vozit zásoby paštik a podobných oblíbených pochutin, vše se tam dá bez problému koupit za podobné ceny jako u nás a navíc bych se nebál říct, že spousta věcí je za srovnatelnou cenu s nesrovnatelnou kvalitou.)

Ve Velké Británii údajně hodně dbají na kvalitní a zdravé složení potravin, tzv. "doba chemická" je tam tedy už definitivně pryč. Všechny výrobky co jsem ochutnali byly skutečně dobré a nepůsobily ošizeným dojmem.

Komu zachutná zázvorové pivo nebo limonáda jako nám, rozhodně si ji nakupte co nejvíc do jde. V levnějších obchodech jako Lidl nebo Aldi koupíte 2 litry za cca 0,80 liber (tedy okolo 30 Kč), u nás mají stejnou značku v Albertu v plechovce 0,3 litry za cenu okolo 35 Kč.

Jídlo v Anglii a Skotsku

Britové a Skoti mají své speciality, které u nás nejsou až tak běžné a nebo nejsou vůbec dostupné. Některé pokrmy se mohou zdát zvláštní, ale musím říct, že co jsme v Británii ochutnali to bylo vynikající. Nejčastěji jsme kupovali pečivo, které se prodává v podstatě jen balené. Všechny housky, chleby, koláče a placky co jsme měli byly opravdu moc dobré a škoda, že takový sortiment není i u nás. Toastový chléb byl také zcela jiný - veliké, hutné a výborné plátky se vůbec nedají s českým toastovým chlebem srovnat. Každý den jsme si také pochutnávali na zázvorovém pivu (Ginger Beer) ať už alko či nealko. Z alkoholických nápojů je moc dobrý i Cider. Co v obchodě překvapí je mléko prodávané po galonech (nikoliv litrech) v plastových kanistrech.

Jízda vlevo

Pokud jedete do Anglie autem jízda vlevo je zřejmě jedna z největších odlišností oproti kontinentální Evropě. Spousta lidí se toho bojí, ale je to zcela bez problémů. První den se na to hodně soustředíte, druhý den už je to lepší, ale já osobně jsem měl zmatek, kde je vlastně levá a kde pravá a odkud auta na křižovatce přijedou. No a třetí den už si zvyknete a je to bez problému. Navíc řidiči v Británii jsou velice slušní a když vidí cizince raději ho pustí.

Podmínkou pro jízdu na druhé straně silnice je nalepení speciálních samolepek na světla, která nejen že zabrání oslnění protijedoucích řidičů, ale změní úhel světla, takže i vy pak vidíte výrazně lépe tam kam máte.

Mapy ke stažení