Anglie autem fotky, cestopis, mapy, informace

Anglie autemDo Velké Británie jsme se vydali v červnu 2012 autem celkem na 3 týdny. Vyráželi jsme z Brna, směr Praha, Ústí nad Labem a dál přes Německo (Drážďany, Kolín, Aachen), poté přes Belgii (Brusel) a do Francie do Dunkerque odkud jsme jeli 2 hodiny trajektem do Anglického Doveru. První zastávka byla katedrála v Canterbury, odkud jsme pokračovali směr Londýn, Cambridge, Sheffield, York, Newcastle, a pak už Skotsko - Edinburgh, Dundee, Aberdeen, Inverness, ostrov Sky, Fort Willliam, Glassgow, Birmingham, Oxford, Londýn a opět přístav Dover). Cestou zpět jsme se ještě stavili v Belgii ve městě Brugge.

Musím říct. že Británie je trošku jiná země nejen tím, že jezdí na opačné straně, že měří v jiných jednotkách a že jsou o hodinu napřed. Spojené království je prostě jiné hlavě typickou architekturou, v každém městě je obrovská katedrála a kolem malé uličky. Anglie je prostě krásná a zajímavá a rozhodně návštěvu doporučuji.

Úmyslně nepíšu nic o Skotsku, protože toto má svoji samostatnou stránku a stejně tak i Londýn jsem musel dát zvlášť. Podívejte se také na mapu naší cesty po Anglii a Skotsku.

Navštívená místa

Canterbury

Jde o první větší město po příjezdu trajektem do britského Doveru. Ve městě je světoznámá katedrála a opatství založené již roku 597, která je velice zachovalá a patří k nejvýznamnější v celé Británii. Staré město kolem katedrály zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco a je plné malých uliček, které jsou tvořeny převážně ze starých cihlových domů.

Parkování a prohlídka města: Parkovali jsme na velkém parkovišti v centru, odtud jsme pak šli pěšky ke katedrále. Vše bylo dobře značené a nebyl problém najít i parkování i katedrálu.

Co navštívit: katedrálu (otevřeno od 10 hod), staré uličky v centru

 Časově stačí 1-2 hodiny  zobrazit na mapě


Cambridge

Univerzitní a velice pěkné město, ležící na řece Cam po které jezdí malé loďky bez vesel - studenti vozí převážně turisty tak, že se dlouhou tyčí odráží ode dna řeky. Všude kolem řeky se nachází budovy univerzity, až se skoro může zdát, že jiné domy ve městě ani nejsou. Cambridge leží pouze 80 km od Londýna a bylo založeno jako konkurence hlavnímu univerzitnímu městu Oxford. Univerzitu zde založili právě studenti vyhozeni z Oxfordu roku 1291. Oblast v okolí města však byla osídlena již okolo roku 1000 před naším letopočtem.

Parkování a vstup do města: podařilo se nám zaparkovat zdarma v jedné z bočních uliček u hlavní silnice Queen's Road označené jako A1134. Přes park Fellows Garden jsme pak po mostě nad řekou Cam přišli přímo mezi univerzity. U budovy s názvem Trinity College je přístaviště lodiček, kde se můžete svézt po řece Cam.

Co navštívit: univerzitní budovy, uličky v centru, most přes řeku Cam, možnost projížďky po řece

Město zabere i celý den - minimálně 2 hodiny  Parkovali jsme zdarma v bočních ulicích  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Lincoln

V malém městečku Lincoln ležící zhruba uprostřed Anglie můžete navštívit další typickou anglickou katedrálu, na kterou navazuje opravdu krásné městečko s hradem. Lincoln rozhodně stojí za návštěvu i kdyby to měla mít malá zajížďka. Toto mělo bylo jedno z nejhezčích, které jsme v Británii navštívili.

Parkování a prohlídka města: Zaparkovali jsme hned vedle katedrály (buď ulice Priory Gate nebo Minster Yard), bránou se pak projde na hlavní náměstí. Z náměstí Castle Hill pak můžete po stejnojmenné ulici až na hrad. Katedrála a náměstí jsou od sebe cca 250 metrů.

Co navštívit: katedrálu, hlavní náměstí, hrad

Návštěva zabere max. 2 hodinky  zobrazit na mapě


York

Ve městě York je opět další velká a známá katedrála, které je současně druhou nejvýznamnější v Británii. Střed města je velice pěkný i když po návštěvě předchozích popsaných míst je opět velice podobné jako to co jsme zatím viděli. Tím ale nechci říct, že by York za návštěvu nestál - naopak York můžu doporučit. Toto historické město má něco okolo 190 tisíc obyvatel.

Parkování a prohlídka města: Auto jsme zaparkovali poměrně blízko centra někde v okolí katedrály. Pěšky jsme si pak prošli staré uličky města a došli až k věži Clifford's Tower, která je pěšky cca 1 km od katedrály přímo skrz městem plným krásných cihlových domů.

Co navštívit: katedrálu, náměstí, centrum, věž Clifford’s Tower, masné krámky The Shambles

  Časově stačí 2-3 hodinky  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Holy Island

Na ostrově je hrad, velké parkoviště a asi 3 domky. Ale hlavní zajímavostí je to, že silnice na ostrov je při přílivu kompletně zatopená a při odlivu se na Holy Island dostanete suchou nohou. Toto je hlavní atrakce ostrova a i my jsme na něj jeli jen kvůli této specialitě. Výška vody při přílivu je více než půl metru a je při něm až neuvěřitelně poměrně silný proud, takže rozhodně nedoporučuju zkoušet projít nebo projíždět autem.

Je dobré si zjistit kdy je odliv a příliv, protože někdy můžete čekat i půl dne nebo i déle   zobrazit na mapě

Více fotek z Holy Island


Skotsko

Po návštěvě ostrova Holy Island jsme pokračovali do Skotska, které zde má svoji samostatnou stránku Skotsko 2012. Ve Skotsku jsme strávili zhruba týden a půl naší celkem 3 týdenní dovolené, protože to byl hlavní cíl naší cesty.

Co navštívit: Edingburg, ostrov Skye, zámek Elian Donan Castle, Glamis Castle, Ben Nevis, .... a spousta dalších krásných míst.

fotky a cestopis ze Skotska


Stratford-upon-Avon

Stratford je malé město, které je známé hlavně jako rodiště Williama Shakespeara - což je asi největší jeho lákadlo pro turisty. Musím však říct, že toto město se mě líbilo ze všech co jsme navštívili asi nejvíc. Jeho centrum tvoří krásné historické domy, které se dnes jen tak nevidí. Přesně takto jsem si představoval starou Anglii a ve skutečnosti to možná bylo i ještě hezčí a zajímavější.

Parkování a prohlídka města: Zaparkovali jsme na velkém centrálním parkovišti Leisure Centre Coach & Lorry Park, odtud je to do centra cca 10 minut pěšky. Z parkoviště se vydáte po hlavní ulici Bridge Foot (A3400) směrem na jih. Dojdete až na kruhový objezd osazený květinami na Bridge Street a to už jste v podstatě v centru, kde najdete vše kvůli čemu jste do Stratfordu přijeli.

Co navštívit: Shakespearův dům, Shakespearův rodný dům, Shakespearovo divadlo, staré uličky v centru, kostel Holy Trinity Church

  Počítejte prohlídku minimálně 2-4 hodiny  Parkuje se na centrálním parkovišti, cca 10 minut do centra pěšky     zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Oxford

Čekal jsem, že Oxford bude podobný jako Cambridge, ale bohužel není. Oproti Cambridge je výrazně větší a už je to velkoměsto a nemá takovou atmosféru jako jeho menší a mladší univerzitní rival. Popravdě - příště bych klidně vynechal. Navštívit zde můžete centrum a univerzitní budovy, ale jinak město vypadá podobně jako většina anglických měst. Město má asi 150 tisíc obyvatel, založeno bylo v roce 912 a dříve než byla postavena univerzita sloužilo jako důležité vojenské město.

Co navštívit: univerzitní budovy

Po návštěvě Cambridge a ostatní měst už bylo Oxford asi zbytečné navštěvovat  zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí


Stonehange

Musím přiznat že na Stonehange jsem se opravdu těšil, ale zklamalo mě to. Krom toho, že se platí nehorázné vstupné 7 liber za osobu, to není až taková bomba a navíc se na kameny musíte dívat z dálky, takže nevypadají ani tak velké jak ve skutečnosti jsou. Největší z nich měří 9 metrů a váží 50 tun.

Stonehange mě zklamalo a za dvouhodinovou zajížďku to nestálo   zobrazit na mapě


Londýn

Londýn je na samostatnou stránku. Pokud bych ho měl zhodnotit jedním slovem tak jednoznačně SUPER! Město je plné památek, zajímavostí, taxíků a double deckerů. Z památek nesmíte vynechat Westminster s Big Benem, Hyde Park, Buckingham palace (každý den v 11:30 střídání stráží), Čínská čtvrť, katedrála Sv. Pavla, Tower Bridge a Lonod Bridge. Bohužel za 2 dny jsme další památky a atrakce nestihli. Chtěli jsme jít na Londýnské oko, ale kvůli počasí jsme tuto atrakci vynechali.

Zajímavost: v Londýně se nám měnilo počasí zhruba po 5-ti minutách od silného deště po naprosto jasnou slunečnou oblohu.

Návštěva Londýna je povinností a chce to minimálně 2 dny, jinak neuvidíte ani hlavní ty důležité památky jako Westminster, Buckingham palace a Tower Bridge.

zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí   zájezdy do Londýna

Více fotek a informací z Londýna


Dover

Dover je menší město (řekl bych standardní anglické město jako většina ostatních), mezi zajímavosti patří určitě pevnost nad městem a bílé vápencové útesy všude kolem města a přístavu (White Cliffs). Známé je hlavně tím, že je zde přístav spojující Británii se zbytkem Evropy, ale také zde ústí vlakový Eurotunel.

  zobrazit na mapě


Brugge - Belgie

Kdo se vydá do Británie autem, musí jeho cesta vést přes Belgii, kde rozhodně doporučuji navštívit město Brugge (Bruggy). Krásné staré cihlové domky, všude vodní kanály, zahrádky, posezení, … prostě paráda a rozhodně doporučuji všem.

  Prohlídka zabere cca 3 hodiny   zobrazit na mapě    hotely a ubytování v okolí