Švédsko praktické rady a informace (jídlo, poplatky, švédské koruny)



Poplatky na silnicích

V roce 2015, kdy jsme ve Švédsku byli jsme nikde nic naplatili. Údajně by měl být zpoplatněn vjezd do Stockholmu, ale platí jen některé dny a zřejmě neplatí pro turisty. Stejná situace byla ještě někde cestou na sever na nějakém mostě, kde opět platili jen místní. Před cestou si raději toto ještě zjistěte.

Švédské koruny

Ve Švédsku jsme byli několik dní cestou na Lofoty a za celou dobu jsme neměli ani jednu Švédskou korunu - někdy by se sice hodily, ale v podstatě vždy to šlo vyřešit kartou.

Jídlo v obchodech

Čím dal jste na sever, tím jsou ceny vyšší - nejlevněji je tedy po cestě v Německu, pak v Dánsku, pak ve Švédsku a nejdráž je v Norsku. Proto je ideální vždy nakoupit zásoby a doplnit i palivo ještě před hranicemi s další zemí :-)

Jak se dostat do Švédska

Ve Švédsku jsme byli již 2x, jednou cestou do Norska, jednou na Lofoty. Vždy jsme jeli autem po silnici bez trajektu.

Proč jsme nejeli trajektem?

  • trajekt je potřeba objednat předem na konkrétní den a čas, tím pádem jste pevně vázaní a buď musíte vyrazit s hodně velkou rezervou a nebo pak jedete ve stresu (pozn. když jsme jeli do Británie, cestou jsme se zdrželi a museli jsme spát v autě někde na cestě v Belgii, naopak cestou zpět jsme zase byli v Doveru brzo a zbytečně jsme čekali)
  • cesta trajektem není o moc rychlejší - sice jeden napřímo, ale pomalu
  • cesta není o tolik levnější
  • celý den na lodi je nuda, celý den v autě taky, ale v autě se dá udělat pár výletů cestou :-)
  • co se dá vidět cestou? Hamburk, Kodaň, Oresundský most, případně Göteborg nebo Stockholm (ten je ale trošku zajížďka a je v hodnější třeba cestou na Lofoty)

Proč jsme neletěli letadlem?

  • pokud sebou máte věci na 2-3 týdny, nemáte šanci se do letadla vejít :-)
  • cena za letenky + půjčení auta v Norsku + nákup všech potravin za kruté ceny možná ve výsledku vyjde dráž než jízda svým autem z domu