Chorvatsko fotky, cestopis, mapy, informace

ChorvatskoMyslím si, že neznám nikoho z České republiky, kdo by nebyl alespoň jednou v Chorvatsku. Možná bych se nebál napsat, který by nebyl několikrát v Chorvatsku. Tato přímořská země je zřejmě nejoblíbenější prázdninovou destinací našich krajů již od dob Jugoslávie. Proto je asi zbytečné o této zemi cokoliv psát, protože už ji stejně každý viděl a každí ví co se zde nachází.

Od roku 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie, jeho hlavní město je Záhřeb a celkem má necelých 4,5 milionů obyvatel.

Památky Unesco: Split, Dubrovník, Plitvická jezera, Poreč, Trogir, Šibenik, Stari Grad

Navštívená místa

Plitvická jezera

Jde bezesporu o nejznámější národní park v Chorvatsku, který najdeme mezi městy Karlovac a Zadar. Je to také ideální místo na zastávku a přenocování cestou do Chorvatska ideálně pak na Makarskou riviéru. Ročně jezera navštíví 200 tisíc turistů a v roce 1979 byly zařazeny na seznam Světového dědictví Unesco. Návštěva zabere určitě celý den, projít můžete několik jezer, vodopádů a kaskád buď po cestách nebo po lávkách či dřevěných chodníčcích. Uvidíte spousty krásných vodopádů, průzračně čistou vodu s množstvím ryb, ale můžete se svézt i autobusem nebo lodí. Jako povinnost beru navštívit jeskyni, kde se natáčela hlavní scéna filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Jeskyní je možné po schodech projít na vyhlídku nad jezera, kde jsou asi ty nejúžasnější výhledy na celou oblast. Komu zůstane pořád ještě čas a energie může projít i do vzdálenější míst méně obsazených turisty, ale stále neméně pěkné.

Na jezera si nechte rozhodně celý den, ideální je vyrazit ráno z ČR, přespat někde poblíž, druhý den udělat návštěvu jezer, večer opět přespat a ráno pokračovat dál. V okolí jsou stovky malých apartmánů a ubytování v soukromí za skvělé ceny. Místní jsou velice přátelští - dejte ale pozor, nám hned po příjezdu do ubytování nabízeli místní pálenku, sice za ni nic nechtějí, ale neví kdy přestat dolévat :-) Ideální je si vybrat a rezervovat ubytování předem přes server Booking.com - zde je odkaz na apartmány v okolí jezer.

  Oficiální web parku   mapa tras v parku   ceny vstupného (2014): 180-55 kun (dle sezóny)   zájezdy na Plitvická jezera   Ubytování v okolí jezer


Knin a vnitrozemí

Pokud nepojdete na jih Chorvatska po dálnici, ale vezmete to přes vnitrozemí, čeká vás spousta zajímavých věcí. Cestou můžete stále ještě vidět plno opuštěných a rozstřílených vesnic z války v roce 1995, ale taky velice zajímavou a nehostinnou krajinu -  nekonečné "prérie" jako z Vinnetoua, kamenité hory, kde vůbec nic není a dlouhé silnice bez domů a jakýchkoliv zastávek. Je však potřeba myslet na to, že musíte co nejvíc natankovat, protože pumpy jsou hooodně daleko od sebe :-)

Jediné větší město co je cestou je Knin, kde se můžete na chvilku zastavit a protáhnout malým výšlapem na hrad s výhledem na celé město.


Trogir

Je krásné malé městečko, které leží poblíž Splitu. Centrum města je památkou Unesco. Na návštěvu města vám stačí jedno odpoledne. Dá se spojit i se Splitem a udělat si tak celodenní výlet.

zájezdy do Trogiru   Ubytování v Trogiru


Split

Historické město, jehož centrum je plné památek, starých staveb a jejich zbytků. Celkově je Split poměrně velké město, je v něm tedy hustější doprava a hůř se hledá místo k parkování. Za návštěvu stojí hlavně nábřeží a bývalý Diokleciánuv palác.

zájezdy do Splitu   Ubytování ve Splitu


Omiš

Menší městečko leží přímo u moře, kde ústí mezi skály řeka, která teče až daleko z vnitrozemí. Nad městem je malý hrad s vyhlídkou do okolí a na moře.

zájezdy do Omiše   Ubytování v okolí Omiše


Makarská riviéra

Makarská riviéra je jedno z nejznámějších a taky nejoblíbenějších míst v Chorvatsku. Každý rok sem jezdí tisíce turistů z Česka i celého světa, proto je přímo v městečku Makarská někdy trošku rachot a plno. Kdo vyhledává spousty lidí, velký ruch, noční život, proto toho je Makarská ideálním místem. Ten, kdo si však chce vychutnat krásné moře a vysoké hory přímo nad ním a chce si užít klidnou dovoleno, tomu bych doporučil nějakou menší vesničku v okolí. Možností je opravu hodně, ať zůstanete kdekoliv od Splitu až po hranice s Bosnou a Hercegovinou budete určitě spokojeni, ale nejkrásnější příroda je ale právě v okolí Makarské a národního parku Biokovo.

zájezdy na Makarskou riviéru   Ubytování v okolí Makarské


Vodopády Krka

Národní park a vodopády Krka je atrakce na celý den, je zde spousta možností menších procházek nebo větších výletů. Přímo u vodopádů se dá taky vykoupat. My jsme se zde zastavili cestou domů, přijeli jsme večer, přespali, druhý den šli do parku Krka, večer opět přespali a jeli dál. V okolí parku je spousta soukromých ubytování a hotelů.

Park je sice moc hezký, rozhodně stojí za návštěvu, ale Plitvická jezera jsou ještě výrazně lepší :-)

Ubytování v okolí parku Krka


Šibenik

Město Šibenik patří na seznam památek Unesco, má velice pěkné staré centrum a hrad odkud je vidět na tisíce ostrůvků v jeho okolí.

zájezdy do Šibeniku   Ubytování v Šibeniku


Kvarnerský záliv

Kvarner byste na mapě našli hned pod Istrií. V autě strávíte jen o pár desítek minut více a už se můžete těšit na úplně jiné zážitky. Kvarnerská riviéra, pobřeží Kvarnerského zálivu i Kvarnerské ostrovy vám mohou nabídnout klidná letoviska, úžasné oblázkové i písčité pláže, a dokonce i zátoky, kde budete mít naprosté soukromí.

Článek: Poznejte Kvarner


Ubytování v Chorvatsku

Na webové stránce www.dovolena-ubytovani-chorvatsko.cz najdete jeden z největších katalogů soukromého ubytování v Chorvatsku s více než 5000 nemovitostmi. Webové stránky zahrnují apartmány, pokoje, prázdninové domy a tábory. Poskytují přímý kontakt s turisty a hosty (vlastníky soukromého ubytování), takže návštěvníci neplatí drahé agenturní poplatky. Kromě české verze je k dispozici také dalších 11 trhů včetně Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Francie, Nizozemska, Chorvatska atd.