Korsika autem fotky, cestopis, mapy, informaceNa Korsiku jsme se vydali na konci léta v roce 2012. Naše cesta vedla autem přes Rakousko a Itálii do přístavu Livorno. Odtud se pokračovalo lodí do korsického města Bastia. Jízdenky na loď je nejlepší koupit přes internet, ale důležité se průběžně sledovat jejich ceny. Ty se totiž neuvěřitelně mění každým dnem - zřejmě podle aktuální obsazenosti lodi. Může se tak stát, že jízdenky budou jeden den klidně i 2x dražší než předchozí nebo i následující den. S cestou do Livorna počítejte na celý den, proto je výhodné koupit si noční trajekt. Ten většinou odplouvá mezi 21 a 22 hod a na Korsiku dorazí časně ráno.

Návštěvu tohoto malého ostrova mohu doporučit převážně milovníkům přírody. Na ostrově najdete vše co byste si jen přáli od malých písečných pláží, přes vysoké skalnaté hory až po typické přímořské vesničky. Ostrov má za sebou poměrně divokou historii a jeho prodej Francii za pár drobných někteří obyvatele dodnes těžko nesou. Vidět je to převážně ve vnitrozemí na dopravních značkách - ty jsou dvojjazyčně (francouzky a korsicky) a na většině značek je francouzský název prostřílen. Správa silnic údajně nestíhá mimo turistickou sezónu značky měnit, protože korsičani mají bez turistů dostatek času na protifrancouzský odboj. Ostrov je pro turisty však zcela bezpečný, protože je to jeho hlavní zdroj příjmu.

TIP: Cestou na Korsiku můžete navštívit i překrásné město Florencie a nebo šikmou věž v Pise, která je vyloženě cestou asi 30 minut od Livorna směrem do ČR.

Navštívená místa

Bastia
brána na Korsiku

Přístavní město založené v roce 1372 je převážně důležitým přístavem, protože do něj jezdí trajekty z kontinentu - tedy z Livorna. Ve městě žije asi 20 tisíc obyvatel a hlavní památkou je citadela nad starým přístavem. Ve městě také najdete spousty malých uliček a kaváren, ale také náměstí se sochou Napoleona.


Calvi
město s hradem

Další větší přístavní město s pěknou pláží a pevností. Z Calvi pochází údajně i Kryštof Kolumbus, který má pamětní bustu těsně vedle pevnosti.


Porto
přístav uprostřed červených skal

Jde o jedno z nejhezčích měst, jednak jeho umístěním, ale také architekturou. Okolní skály obsahují hodně železa a tak jsou poměrně hodně zbarvené do červená. Domy ve městě jsou většinou postavené z kamenů z okolí a tak svoji načervenalou barvou dokonale ladí k okolním skálám. V průvodci jsme se dočetli, že jsou zde nejhezčí západy slunce na celé Korsice a vážně asi měli pravdu - i hromada fotografů na nábřeží to dokazovala.

V Portu je dobré zůstat alespoň dva dny - jeden den si udělat výlet lodí do oblasti Calanche, druhý den tuto oblast pak projet a projít po vrcholkách skal nad mořem. Kromě krásné přírody se zde dá najít i pár malých pěkných pláží ať už přístupných autem, pěšky a nebo i pouze po moři.


Corte
hlavní město Korsiky

Hlavní město Korsiky s hradem na vysoké špičaté skále. Kromě hradu je v tomto městě pár malých uliček, ale jinak není až tak zajímavé. Jeho prohlídku zvládnete za hodinku. Zajímavější je spíš příroda kolem - např. pohoří s několika jezery Gorges de la Restonica. Corte se nachází ve vnitrozemí uprostřed celého ostrova.

Ubytování: hned kousek pod hradem jsme našli menší pěkný kemp


Gorges de la Restonica
přírodní krása ze všech stran

Horský masiv, soutěska, jezera a krásná příroda všude kolem. To vše je Gorges de la Restonica. Nejlepší je do této oblasti vyrazit ráno z Corte, silnice vás dovede až k parkovišti (u restaurace Bergeries de Grotelle), odkud se pak pokračuje pěšky. Nejdříve se dojde k jezeru Lac de Mélo (na výběr jsou dvě cesty zhruba stejně dlouhé i stejně náročné, takže jednou běžte nahoru a druhou dolů). Z parkoviště k jezeru je to sice do kopce, ale není to až tak náročné. Dál se jde k jezeru Lac De Capitello a odtud už po náročnější cestě k hornímu jezeru Lac de Goria. Cesta je sice místy prudce do kopce i s malým lezením po skalách, ale na všech náročnějších místech jsou lana, řetězy nebo žebříky, takže se to dá zvládnout. Z vrcholu vás však čeká úchvatný výhled na okolní skály a obě spodní jezera).

Tento výlet je rozhodně na celý den, my vyrazili ráno z kempu v Corte a večer se do něj opět vrátili. Je tedy výhodnější rovnou v kempu zaplatit dvě noci a nebalit věci.


Ajaccio
Napoleonovo město

Hlavní turistické město celého ostrova, narodil se zde Napoleon, který má velkou sochu na Slavkovském náměstí. Kromě sochy se zde můžete podívat na kostel, kde byl pokřtěn. V Ajaccio je mezinárodní letiště, přístav a vojenská pevnost uprostřed města, která je však nepřístupná. V okolí je města je spousta krásných pláží a pokud se vydáte na západ dojeden podél pobřeží až k poloostrovům a ostrovům s názvem La pointe de la Parata, na kterých stojí několik strážních věží.


Filitosa
místo pravěké kultury

Je to komplex pozůstatků megalitické kultúry, která se zde nacházela již před několika tisíci lety. Můžete zde vidět jak pravěcí lidé bydleli, ale největším lákadlem jsou sochy vytesané z kamenů o výšce 2-3 metry.


Sarténe
městečko v horách

Malé horské městečko s naprosto úžasnými kamennými uličkami a výhledem až na moře. Město je plné turistů a proto je trošku problém s parkováním.


Bonifacio
město na útesech

Město je postavené úplně na samém okraji vysokých bílých útesů těsně nad mořem. Zajímavostí je přístav, do kterého se lodě dostanou pouze úzkým průjezdem mezi útesy. Přístav je tak dokonale chráněn proti vlnám, ale hlavně v minulosti proti útokům. Dnes v něm najdete plno luxusních jachet. Jde o hlavní přístavní město pro spojení mezi Korsikou a Sardinii. Za jasného počasí je Sardinie krásně vidět (pozn. ze Sardinie je na Korsiku určitě lepší pohled díky vysokým horám na ostrově).

Doporučuji si udělat výlet lodí, odkud můžete vidět spoustu skal a jeskyní, ale i pohled na město z moře stojí ta to. Centrum je poměrně malé a dá se skoro celé projít, je v něm plno malých uliček, obchodů, kaváren, restaurací, ... Komu se chce šlapat po schodech může navštívit Aragonské schodiště vytesané do skály údajně za jedinou noc během obléhání města v roce 1420. Schodiště vede z útesů až k moři a má přesně 187 schodů.


Bavella
horský masiv s výhledem na moře

Horský hřeben s vrcholky až do výšky téměř 1900 metrů, velice oblíbený turisty. Na vrcholku sedla je několik velkých parkovišť, odkud můžete vyrazit na jedno nebo více denní výlety a túry. Vede zde hlavní korsická turistická trasa GR20, která je přes celý ostrov a měří asi 180 km. Celou trasu zabere projít asi 14 dní a je označována jako jedna z nejlepších cest na světě. Kousek od parkoviště je velká bílá socha Panny Marie.


Kaskády de Polischellu
7 kouzelných kaskád

Několik větších a menších kaskádovitých jezer. Běžný turista se poměrně pohodlně dostane k prvním třem. Ke zdolání dalších už je potřeba více zkušeností, času i síly, ale i první tři stojí za návštěvu. Čím dál se dostáváte, tím je cesta náročnější. Tyto kaskády nejsou úplně dobře značené a je potřeba je trošku hledat.