Korsika autem fotky, cestopis, mapy, informace

Korsika autemNa Korsiku jsme se vydali na konci léta v roce 2012. Naše cesta vedla autem přes Rakousko a Itálii do přístavu Livorno. Odtud se pokračovalo lodí do korsického města Bastia. Jízdenky na loď je nejlepší koupit přes internet, ale důležité se průběžně sledovat jejich ceny. Ty se totiž neuvěřitelně mění každým dnem - zřejmě podle aktuální obsazenosti lodi. Může se tak stát, že jízdenky budou jeden den klidně i 2x dražší než předchozí nebo i následující den. S cestou do Livorna počítejte na celý den, proto je výhodné koupit si noční trajekt. Ten většinou odplouvá mezi 21 a 22 hod a na Korsiku dorazí časně ráno.

Návštěvu tohoto malého ostrova mohu doporučit převážně milovníkům přírody. Na ostrově najdete vše co byste si jen přáli od malých písečných pláží, přes vysoké skalnaté hory až po typické přímořské vesničky. Ostrov má za sebou poměrně divokou historii a jeho prodej Francii za pár drobných někteří obyvatele dodnes těžko nesou. Vidět je to převážně ve vnitrozemí na dopravních značkách - ty jsou dvojjazyčně (francouzsky a korsicky) a na většině značek je francouzský název prostřílen. Správa silnic údajně nestíhá mimo turistickou sezónu značky měnit, protože Korsičani mají bez turistů dostatek času na protifrancouzský odboj. Ostrov je pro turisty však zcela bezpečný, protože turismus je jeho hlavní zdroj příjmu.

TIP: Cestou na Korsiku můžete navštívit i překrásné město Florencie a nebo šikmou věž v Pise, která je vyloženě cestou asi 30 minut od Livorna směrem do ČR.

Navštívená místa

Bastia
brána na Korsiku

Přístavní město založené v roce 1372 je převážně důležitým přístavem, protože do něj jezdí trajekty z kontinentu - tedy z Livorna. Ve městě žije asi 20 tisíc obyvatel a hlavní památkou je citadela nad starým přístavem. Ve městě také najdete spousty malých uliček a kaváren, ale také náměstí se sochou Napoleona.

Odtud jsme se vydali na západ ostrova směrem k městečku Saint-Florent a dál směr Calvi.


Speloncato a Sant Antonino
Dvě malá města v horách

Cestou po severozápadním pobřeží Korsiky můžete odbočit kousek do vnitrozemí a navštívit dvě malá horská města Spelincato a Sant Antonino. Obě města leží jen kousek na východ od dalšího cíle naší cesty - města Calvi.

Speloncato - Malinké horské město s krásným výhledem do okolí a na moře. V tomto městečku najdete malé náměstí s kostelíkem a pár uliček.

Sant Antonino - Toto městečko na kopci určitě doporučujeme navštívit, je zde velký kostel a plno uzoučkých uliček. V některých budete mít skoro pocit, že jsou tak úzké, že nemůžete ani projít. Auto je dobré nechat na velkém parkovišti u kostela, do města se pak jde pěšky. Projít se dají úplně všechny uličky, které většinou končí na malé vyhlídce. Celé městečko projdete za pár minut - je skutečně malinkaté, ale rozhodně bych jeho návštěvu doporučil.


Calvi
město s hradem

Malé typické Korsické město s vyhlídkou na moře a nádherným pohledem na hrad z dlouhých pláží. Z Calvi pochází údajně i Kryštof Kolumbus, který má pamětní bustu těsně vedle pevnosti. Město je poměrně malé a dá se celé projít pěšky za chvilku.

V okolí je jsou písečné pláže s výhledem na město i na hrad, u pláží se dá zaparkovat nebo ubytovat v kempu a do centra pak dojít pěšky.


Porto Ota
přístav uprostřed červených skal

Jde o jedno z nejhezčích měst, jednak jeho umístěním, ale také architekturou. Okolní skály obsahují hodně železa a tak jsou poměrně hodně zbarvené do červená. Domy ve městě jsou většinou postavené z kamenů z okolí a tak svoji načervenalou barvou dokonale ladí k okolním skálám. V průvodci jsme se dočetli, že jsou zde nejhezčí západy slunce na celé Korsice a asi měli pravdu - což dokazovala i hromada fotografů na nábřeží. Ve městě je i plno kaváren, restaurací, hotelů a Janovská věž, která ční na skále nad přístavem a z druhé strany nad pláží.

V Portu je dobré zůstat alespoň dva dny - jeden den si udělat výlet lodí do oblasti Calanques de Piana. Druhý den tuto oblast pak projet a projít po vrcholkách skal nad mořem po silnici směrem k městu Piana, kde se pak otočíte a vrátite zpět do Porto.

Kromě krásné přírody se zde dá najít i pár malých pláží přístupných autem, pěšky a nebo i pouze po moři.

Kousek před městem je velký kemp, kde se dá ubytovat. Ve městě je možné zaparkovat u přístavu nebo u pláže. Město je ale tak malé, že můžete zaparkovat klidně hned na začátku u obchodu a projít si vše pěšky.


Corte
hlavní město Korsiky

Hlavní město Korsiky s hradem na vysoké špičaté skále. Kromě hradu je v tomto městě pár malých uliček, ale jinak není až tak zajímavé. Jeho prohlídku zvládnete za hodinku. Zajímavější je spíš příroda kolem - např. pohoří s několika jezery Gorges de la Restonica. Corte se nachází ve vnitrozemí uprostřed celého ostrova. Corte je ideální místem pro celodenní výlet do hor Gorges de la Restonica.

Ubytování: hned kousek pod hradem jsme našli menší pěkný kemp s pěkným vybavením, malou restaurací a ještě menším obchodem


Gorges de la Restonica
přírodní krása ze všech stran

Horský masiv, soutěska, jezera a krásná příroda všude kolem - to je Gorges de la Restonica. Nejlepší je do této oblasti vyrazit ráno z Corte, silnice vás dovede až k parkovišti (u restaurace Bergeries de Grotelle), odkud se pak pokračuje pěšky. Snažte se na parkoviště dostat co nejdřív, protože se poměrně rychle plní.

Cesta k jezerům:

Z parkoviště se jde k jezeru Lac de Mélo (na výběr jsou dvě cesty zhruba stejně dlouhé i stejně náročné, takže jednou běžte nahoru a druhou dolů). K jezeru je to sice do kopce, ale není to až tak náročné. Dál se jde k jezeru Lac De Capitello a odtud už po náročnější cestě k hornímu jezeru Lac de Goria. Cesta je sice místy prudce do kopce i s malým lezením po skalách, ale na všech náročnějších místech jsou lana, řetězy nebo žebříky, takže se to dá zvládnout. Z vrcholu vás však čeká úchvatný výhled na okolní skály a obě spodní jezera.

Výstup bych asi nedoporučil pro malé děti nebo seniory - v některých místech by asi měli celkem problémy s šplháním na lanech a žebřících. Nejobtížnější část trasy je k hornímu jezeru Lac de Goria, ale i my netrénovaní "kancelářští povaleči" jsme to zvládli :-)

Tento výlet je rozhodně na celý den, my vyrazili ráno z kempu v Corte a večer se do něj opět vrátili. Je tedy výhodnější rovnou v kempu zaplatit dvě noci a nebalit věci.


Ajaccio
Napoleonovo město

Hlavní turistické město celého ostrova, narodil se zde Napoleon, který má velkou sochu na Slavkovském náměstí. Kromě sochy se zde můžete podívat na kostel, kde byl pokřtěn. V Ajaccio je mezinárodní letiště, přístav a vojenská pevnost uprostřed města, která je však nepřístupná. V okolí je města je spousta krásných pláží a pokud se vydáte na západ dojeden podél pobřeží až k poloostrovům a ostrovům s názvem La pointe de la Parata, na kterých stojí několik strážních věží.


Filitosa
místo pravěké kultury

Je to komplex pozůstatků megalitické kultůry, která se zde nacházela již před několika tisíci lety. Můžete zde vidět jak pravěcí lidé bydleli, ale největším lákadlem jsou sochy vytesané z kamenů o výšce 2-3 metry.


Sarténe
městečko v horách

Malé horské městečko s naprosto úžasnými kamennými uličkami a výhledem až na moře. Město je plné turistů a proto je trošku problém s parkováním.


Bonifacio
město na útesech

Město je postavené úplně na samém okraji vysokých bílých útesů těsně nad mořem. Zajímavostí je přístav, do kterého se lodě dostanou pouze úzkým průjezdem mezi útesy. Přístav je tak dokonale chráněn proti vlnám, ale hlavně v minulosti proti útokům. Dnes v něm najdete plno luxusních jachet. Jde o hlavní přístavní město pro spojení mezi Korsikou a Sardinii. Za jasného počasí je Sardinie krásně vidět (pozn. ze Sardinie je na Korsiku určitě lepší pohled díky vysokým horám na ostrově).

Doporučuji si udělat výlet lodí, odkud můžete vidět spoustu skal a jeskyní, ale i pohled na město z moře stojí ta to. Centrum je poměrně malé a dá se skoro celé projít, je v něm plno malých uliček, obchodů, kaváren, restaurací, ... Komu se chce šlapat po schodech může navštívit Aragonské schodiště vytesané do skály údajně za jedinou noc během obléhání města v roce 1420. Schodiště vede z útesů až k moři a má přesně 187 schodů.


Bavella
horský masiv s výhledem na moře

Horský hřeben s vrcholky až do výšky téměř 1900 metrů, velice oblíbený turisty. Na vrcholku sedla je několik velkých parkovišť, odkud můžete vyrazit na jedno nebo více denní výlety a túry. Vede zde hlavní korsická turistická trasa GR20, která je přes celý ostrov a měří asi 180 km. Celou trasu zabere projít asi 14 dní a je označována jako jedna z nejlepších cest na světě. Kousek od parkoviště je velká bílá socha Panny Marie.


Kaskády de Polischellu
7 kouzelných kaskád

Několik větších a menších kaskádovitých jezer. Běžný turista se poměrně pohodlně dostane k prvním třem. Ke zdolání dalších už je potřeba více zkušeností, času i síly, ale i první tři stojí za návštěvu. Čím dál se dostáváte, tím je cesta náročnější. Tyto kaskády nejsou úplně dobře značené a je potřeba je trošku hledat.