Poznejte Kvarner a místa, kde pobývala rakouská šlechta

11.2.2019   3 minuty čtení

Istrii máme nejblíže a letoviska na Makarské riviéře jsme si oblíbili. Co ale oblast mezi nimi? Kvarner stojí maličko stranou hlavního zájmu turistů, a to je jeho velkou výhodou. Těšit se můžete na klidná letoviska, úchvatné procházky po pobřeží, obdivování přírodních krás i kouty, kde to dýchá historií. Poznejte blíže Kvarnerskou riviéru nebo některý z Kvarnerských ostrovů.


Skryté krásy Kvarneru

Proč jste si pro svou dovolenou vybrali Chorvatsko? Protože má nejkrásnější moře, úžasnou přírodu a místa, kde se psaly důležité okamžiky naší historie. Ano, i naší, za dob Rakouska-Uherska. A co dalšího nás láká na Chorvatsku? Můžeme pokračovat desítkami nejrůznějších důvodů, ale mezi prvními bude jistě to, že u moře můžeme být autem už za šest nebo sedm hodin. Proto celá řada turistů z Čech míří na Istrii. Komu nevadí strávit v autě dvojnásobek času, vypraví se na Makarskou riviéru. Přitom minuli jedno z nádherných míst Chorvatska. Minuli Kvarner.

Kvarner byste na mapě našli hned pod Istrií. V autě strávíte jen o pár desítek minut více a už se můžete těšit na úplně jiné zážitky. Kvarnerská riviéra, pobřeží Kvarnerského zálivu i Kvarnerské ostrovy vám mohou nabídnout klidná letoviska, úžasné oblázkové i písčité pláže, a dokonce i zátoky, kde budete mít naprosté soukromí.

Kvarner byl vyhledávanou oblastí už od 19. století, jezdila sem vysoká šlechta a představitelé Rakouska-Uherska. Ti si zde kupovali vily, stavěli letohrádky nebo na dlouhé měsíce pronajímali domy. Místo bylo oblíbené především v zimě, díky svému příjemnému podnebí. Dnes si můžete prohlédnout řadu staveb, které pamatují návštěvy šlechticů a šlechtičen. Místo dýchá přímo lázeňskou atmosférou. Například Opatija byla kolébkou prvních lázeňských pobytů. Historické budovy budete v Opatiji nebo v Rijece míjet na každém kroku.

Kvarner a jeho ostrovy

Na pobřeží Kvarneru jsou vyhlášená letoviska od Opatije až po Novi Vinodolski. Mnoho z nich je propojené několikakilometrovou pobřežní promenádou. Kromě úchvatných měst se Kvarner pyšní i krásnými ostrovy. Krk, Cres, Losinj, Rab a někdo ke Kvarneru řadí i ostrov Pag. Každý z těchto ostrovů má zcela jiný charakter. Je úžasné, že vám stačí jen pár minut na lodi nebo přejet most a ocitnete se ve zcela jiném světě. Pár minut a budete obdivovat krásy jiné krajiny. Až si pro svou dovolenou vyberete pobřeží Kvarneru, zajeďte si na výlet na některý z ostrovů.

Kdo se do oblasti Kvarneru vydá, bude obdivovat nejen krásná lázeňská místa a užívat si dlouhých procházek po promenádě a ve svazích Učky, užije si i bohatý kulturní program. V létě se zde koná mnoho koncertů a představení. Pořádají se karnevaly, festivaly, slavnosti, plesy. Ráno můžete obout pohorky a vyrazit za jedním z nejkrásnějších výhledů na vrchol Vojak a večer už v naleštěné společenské obuvi tančit vídeňský valčík po vzoru rakousko-uherské šlechty.

Perly Kvarneru

Pobřeží Kvarneru má mnoho co nabídnout. Jistě se zamilujete do atmosféry Opatije, do pláže Slatina i do turistiky v oblasti přírodního parku Ucka nebo Paklenica. Byl by hřích navštívit Kvarner a nevydat se na Plitvická jezera, ostrov Rab a ostrov Krk.

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera, který je pod křídly UNESCO chráněný jako světová přírodní památka. A titul má zcela oprávněně. Stovky návštěvníků parku vám řeknou, že právě stojíte na místě, které je nejkrásnější v Evropě. I kdybyste měli v parku strávit jen jeden den, nikdy na něj nezapomenete. Parkem vede několik tras, některé jsou vzájemně propojeny lodní dopravou. Upravené chodníčky vás provedou místy, kde se vám z průzračné modrozelené hladiny zatají dech. Čeká na vás 8 kilometrů jezer a desítky vodopádů z nich největší má 70 m a ukrýval ve filmu Vinnetou vstup do jeskyně s pokladem. Plitvická jezera jsou skutečným skvostem. Dokonce vám jeho návštěvníci řeknou, že se zážitky z jednoho dne na Plitvických jezerech vyrovnají zážitkům z celého týdne u moře.

Ostrov Rab

Ostrov Rab má nádherné historické centrum. Rab byl osídlen už ve 4. stol. před naším letopočtem. Obdivovat budete mnoho památek. Určitě je Rab krásným cílem vašeho výletu, ale i místem, kde strávit dovolenou s malými dětmi. Rab má totiž největší množství písečných pláží s opravdu mírným vstupem do vody.

Ostrov Krk

Ostrov Krk má nádhernou přírodu a spoustu krásných pláží. Rozmanitost ostrova Krk vás chytne za srdce. Ostrovem se táhne vápencová plošina a kolem jsou zemědělsky využívané nížiny i vinice. Krk má krásné lesy a jedny z nejčistších pláží. Oblíbené je letovisko Baška, na historické památky se můžete těšit ve městě Krk. Prohlédnete si katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, románskou baziliku sv. Quirina nebo frankopanský hrad. Unikátní je jeskyně Biseruljka. Dostanete se do hlubin pod úrovní moře a ocitnete se v nádherném sále, kterým dokonce protéká potok. Útvary na zdech připomínají pohádkové postavy a podle legendy se někde v útrobách jeskyně ukrývá pirátský poklad!
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky