Cinque Terre fotky, cestopis, mapy, informace

Cinque TerreSpousta lidí si myslí, že severní Itálie je pouze rovina, nekonečná pole s kukuřicí, která přechází do rákosů a z rákosů se rovnou mění v pláže s kilometry dlouhým zcela mělkým a rovným pobřežím. Na východním pobřeží tomu Itálie to tak skutečně je, ale na severozápadě je vše jinak - je tam velice krásná oblast jménem Cinque Terre. V tomto národním parku jsou hory, skály, divoká příroda a kamenité malé pláže. K tomu všemu ještě 5 malinkých vesniček plných barevných domů a uzoučké klikaté silničky. Jedinou nevýhodou je, že do všech z nich je zákaz vjezdu a musíte zaparkovat vždy na parkovišti před vesnicí a dále pokračovat i několik stovek metrů pěšky nebo autobusem.

Uprostřed této oblasti je malé město Moneglia, kam se z okolních pobřežních vesniček dá autem dostat pouze úzkým tunelem, který je každou půlhodinu průjezdný z jednoho směru a za půl hodinky se směry zase otočí.

Tento národní park se najdete mezi městy La Spezia a přístavem Janov. Doporučuji začít prohlídku od jihu a jako první navštívit město Portovenere, poté pokračovat dál na sever do Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso.

Mezi městy se můžete přesouvat pěšky podél moře po vyhlídkové trase (tzv. Modrá stezka) a nebo vlakem. V době naší návštěvy v říjnu 2014 však většinu nad mořských cest opravovali a byly zavřené. Šli jsme pouze horní cestou z vesničky Manarola do Riomaggiore s převýšením okolo 250 m. Cesta byla dost náročná (hlavně kvůli horku), zpět jsme jeli vlakem za 1,40 € za osobu.

Do Cinque Terre jezdí poslední dobou tolik návštěvníků, že se místní rozhodli turismus omezovat. Doporučuji tedy návštěvu této oblasti mimo sezónu. Ubytovat se můžete ve spoustě hotýlků, ale rozhodně si je rezervujte předem. Kdo chce spát v kempu, má trošku smůlu - v oblasti se nachází jen jeden a to u města Levanto.


Navštívená místa

Modrá stezka

Je to pobřežní cesta spojující pěšky všechny města v této oblasti, která začíná u nádraží v Riomaggiore. Časově vychází cesty mezi městy takto: Riomaggiore - Manarola (30min), Manarola - Corniglia (1h), Corniglia - Vernazza (1h 30min), Vernazza - Monterosso (1h 30min)


Portovenere

Jedná se o největší město v parku, které má krásný malinký starodávný kostel na útesu, malý přístav, pláž a samozřejmě několik uzoučkých uliček. Je to jediné město v Cinque Terre, kam se možné se dostat autem, celý městem však vede jednosměrka.

Parkovat můžete buď na hlavním parkovišti nad městem, odkud je to do centra dost daleko a nebo můžete zkusit někde na hlavní třídě, kde je však hodně plno již od ranních hodin.  ukázat na mapě


Riomaggiore

Turisticky velmi oblíbené město, kam se však stejně jako do ostatních měst nedá dostat autem. Zaparkovat musíte buď na parkovišti před městem a nebo v patrových garážích. Ceny parkování však byly nakolik přemrštěné, že jsme raději jeli do vedlejší vesničky Manarola.

  Cena za parkování: 3 €/hodina (2014)   ukázat na mapě


Manarola

Opět další krásná malá barevná vesnička a opět je potřeba zaparkovat ještě před prvním domem na velkém parkovišti

  Cena za parkování: 2 €/hodina (2014)   ukázat na mapě


Corniglia

Tato vesnička jako jediná nesahá až k moři, ale je pár metrů nad mořem. Při její pěší návštěvě z některé z okolních vesnic musíte kousek vyšlápnout, ale odměnou bude výhled na moře a okolní vesničky.

ukázat na mapě


Vernazza

Jde o nejhezčí vesničku v oblasti. Vernazza neleží na skále jako ostatní vesnice a díky tomu má větší náměstí s přístavem, kostelem a věží. Samotné centrum a uličky kolem rozhodně stojí za návštěvu, ale určitě nesmíte vynechat krátkou vycházku po tzv. Modré stezce s výhledem nad město. Vernazza má i malou pláž, na kterou se dá dostat přímo z centra průchodem ve skále.

  Parkoviště je od města trošku dál, počítejte se vzdáleností cca 1 kilometr.  Cena za parkování: 2 €/ hodina (2014)   ukázat na mapě


Levanto

Jde o větší město, které již v podstatě nepatří do Cinque Terre a není s ním ani úplně propojené. Nevede do něj ani pěší Modrá stezka ani přímá silnice - je nutné se vrátit zpět na hřeben na hlavní silnici a počítat minimálně s přesunem 30-40 minut autem. Nejrychlejší je použít vlak.

   Kempování: Levanto je jediné město v celé oblasti, kde najdete kemp na přespání.   ukázat na mapě


Portofino

Je poslední město této krásné a zajímavé oblasti. Oproti ostatním je Portofino o něco větší a lépe dostupné autem. Je to oblíbené centrum místních boháčů.

ukázat na mapě


Ubytování v Cinque Terre

Booking.com

Doporučené weby

Na závěr bych si dovolil ještě několik doporučení na zajímavé weby, které využívám. Jedná se o výhodné nebo nejlepší nabídky ubytování, zájezdů, letenek nebo pojištění a jako bonus odkaz na server Booking.com na speciální nabídky ubytování s výraznou slevou - na Bookingu píšou, že jde o tajné nabídky pouze pro zvané, ale bral bych to s rezervou :-)

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!


Další články a fotky


Střední Itálie 2010
Velký okruh střední Itálii a San Marino

Florencie
Město kultury a umění, které musíte navštívit

Pisa
Nejznámnější a šikmá věž na světě

Sardinie 2014
Průzračné moře, bělostné pláže

Korsika 2012
Malý ostrov s velkým přírodním bohatstvím

Jižní Francie 2011
Provence to je moře, hory, koupání vše na jednom místě

Kategorie: CestováníItálie