Jižní Francie, ProvenceNa jih Francie do oblasti Provence jsme se vydali na konci září a měla to být jen malá dovolená na pár dní, ale nakonec se to protáhlo na 10 dní. Celkem jsme ujeli přes 4 tisíce kilometrů. Cestou k moři jsme to vzali přes Rakousko a Lichtenštejnsko, kde byla naše první zastávka. Hlavní město tohoto malého knížectví Vaduz má jen asi 4 tisíce obyvatel a věnoval jsem mu samostatnou stránku. Z Lichtenštejnska jsme pokračovali přes Švýcarko do Francie. Další 3 denní zastávku jsme udělali ve francouzských Alpách - ve známém městě Chamonix, odkud vede lanovka k nejvyšší hoře Evropy. Lanovkou jsme se dostali do výšky 3842 metrů nad mořem, což je druhé nejvyšší běžně přístupné místo bez speciální horolezecké výbavy a přípravy v Evropě.

Z hor jsme pak pokračovali dál k moři přes olympijské město Albertville a dál střední Francii, která musím říct, že byla opravdu celkem škaredá. Zastavili jsme se i ve městě Orange, kde můžete vidět staré venkovní divadlo a vítězný oblouk. Kousek od tohoto města je 3 tisíce let starý viadukt Pont du Gartd a další města jako Avignon v papežským palácem nebo Les Baux-de-Provence s hradem.

Poté jsme pokračovali k pobřeží nabrali směr do četnického Saint-Tropez a do dvou přírodních rezervací Rustrel Colorado a Grand Canyon du Verdon. Cesta končila ve známých městech Cannes, Nice a ve státě Monako. Pak už jen několika hodinová cesta přes Itálii a Rakousko a po 10-ti dnech jsme opět doma.

TIP: mapa naší cesty po Jižní Francii

Navštívená místa

Vaduz, Lichtenštejnsko

Hlavní město jedné z nejmenších zemí v Evropě má jen 5 tisíc obyvatel a působí spíš jako větší vesnička. Jen pár kroků z hlavní třídy jsou malé uličky a domky. Nad městem ční na skále vládní hrad (nepřístupný pro veřejnost). Město bylo založeno v roce 1150. Na jeho prohlídku stačí hodinka.

Více informací o Vaduz, Lichtenštejnsko


Chamonix (Mont-Blanc)

Nejvyšší hora Evropy (4810 metrů nad mořem) je natolik zajímavým místem, že jsem mu věnoval také samostatnou stránku Mont Blanc, kde najdete fotky a cestopis z tohoto nejvyššího místa v Evropě.

Ceník lanovek     Kemping přímo ve městě   Hotely a ubytování v Chamonix

Více informací o Chamonix, Mont-Blanc


Orange

Ve městě Orange je staré římské divadlo (koloseum), z části je již zničené, ale hlavní jeviště i hlediště je ale zachováno. Zajímavostí je, že se v něm dodnes ještě stále hraje a podle vystavených fotek musí být představení pod otevřeným nebem velice působivé.

Co navštívit ve městě: historické divadlo, vítězný oblouk

www.theatre-antique.com     Kemping Camping Manon přímo ve městě   Hotely a ubytování v Orange


Pont du Gard

Most, který byl postaven ještě před našim letopočtem, původně sloužil pro přívod vody do města Nîmes. Nyní je to turistická atrakce zařazená na Seznam světového dědictví UNESCO a také řádně zpoplatněná. Most je krásný, kolem něj je spousta hezké přírody i možnost koupání přímo pod mostem.

Platí se vstupné, bez zaplacení není most ani vidět  Velké parkoviště u vstupu  www.pontdugard.fr      Hotely a ubytování v okolí


Avignon

Dominantou města je papežský palác, který byl postaven pro tzv. vzdoropapeže. Tento papež zde sídlil v době kdy Francie neuznávala papeže ve Vatikánu a tak si zvolili svého papeže. Kolem starého centra města jsou vysoké hradby a jasně je tak odděleno historické centrum. Ve městě najdeme i zajímavost a to nedostavěný most, který končí uprostřed řeky.

Co navštívit ve městě: papežský palác, most, hradby, náměstí a staré centrum

Ideální je se ubytovat v kempu a rovnou tam i parkovat  Kemping přímo ve městě, nic moc, dost jeté soc. zařízení       Hotely a ubytování v Avignonu


Oblast Camargue

Je to poměrně zajímavá přírodní přímořská rezervace. V této oblasti se smí pěstovat pouze rýže a chovat koně nebo býci. Krajina je zde úplně rovná a téměř všude kam se podíváte můžete zahlédnout bílého koně nebo černého býka. Kolem řeky žijí růžový plameňáci, ale neměli jsme na ně štěstí.

V celém parku je v podstatě jediné město Saintes Maries de la Mer, je zde možné se ubytovat, parkovat a jít na pláž.

  Kemping ve městě Saintes Maries de la Mer


Les Baux-de-Provence

Stará kamenná vesnička se spoustou malinkých kamenných se zříceninou hradu,která leží na vyvýšeném kopci. Z vesnice je krásný výhled do dálky. Návštěvu této vesničky rozhodně doporučuji, opravdu to stojí za to.

www.lesbauxdeprovence.com


Aix-en-Provence

Jde o větší a poměrně hodně rušné město. Bohužel jsme ale neměli moc času si Aix-en-Provence pořádně prohlédnout, takže jsme ho jen v rychlosti projeli autem.


Saint-Tropez

Město u nás známé hlavně díky sérií filmů o četnících. Jinak jde o poměrně rušné a drahé pobřežní město. Četnická stanice je dnes opravená, ale nepoužívá se. Není ani nijak značena a proto ji musíte hledat ve změti uliček.

Co navštívit ve městě: nábřeží, četnickou stanici

    Hotely a ubytování v Saint-Tropez


Colorado de Rustrel

Jedná se o velice zajímavou přírodní atrakci barevných pískovcových skal od světle béžových až po červeně zbarvené. U parkoviště začíná stezka, která jde nejdříve do kopce odkud si červené skály prohlédnete z vrchu, poté se sejde mezi skály. Jde opravdu o zajímavou podívanou.

www.colorado-provencal.com


Les Gorges du Verdon

Přírodní rezervace s několika kaňony a jezerem Lac de Sainte-Croix . Abyste si ji pořádně prohlédli, chtělo by to i zde být několik dní. My jsme měli jen jeden den, takže jsem to v rychlosti projeli jen autem s malou pauzou u jezera. Kaňon je hluboký až 700 metrů a je možné si ho projít pěšky a nebo projet na loďce či šlapadle. Tato oblast je přírodní rezervace a cíl tisíců turistů. Silnice tvoří v podstatě okruh celou touto oblastí.


Cannes

Světoznámé město filmových festivalů, které však není až ta zajímavé. V podstatě jde o zcela normální město na pobřeží, kde je jedna hlavní ulice plná luxusních hotelů a pláže přímo pod hlavní silnicí.

Hotely a ubytování v Cannes


Nice

Na město Nice jsme neměli moc času, takže jsme ho projeli jen rychle autem, ale rozhodně se tam jednou musíme vrátit. Z toho co jsme viděli je město opravdu velice pěkné a určitě bych ho doporučil víc než město Cannes.

Hotely a ubytování v Nice


Monte Carlo, Monako

V Monaku už naše cesta po jihu Francie končí a dalo by se popsat pár slovy: malý prostor, vysoké domy těsně vedle sebe, luxusní auta. Krom toho ve městě najdete kasína, hotely, bary, nábřeží s přístavem a knížecí palác.


Další zajímavá místa

V Jižní Francii je ještě spousta dalších zajímavých míst, které jsme vynechali - ať už kvůli ušetření času nebo kilometrů. V mém původním plánu jsme měli ještě úžasný Zámek Carcassonne (leží přesně uprostřed mezi Marseille a Barcelonou, což by byla minimálně 3 hodinová zajížďka) a nejvyšší most v Evropě u města Millau, který je zhruba na půl cesty mezi Maresille a Carcasonne ovšem opět asi s hodinovou zajížďkou ještě od pobřeží k mostu.

Vynechali jsme také město Marseille, protože podle průvodce se nám nezdálo až tak zajímavé a opět nám už nevycházel úplně čas :-) Krom toho v průvodci varovali před krádežemi, takže jsme raději zůstali u moře na pláži.


fotoPass Sant Bernard - hranice Itálie a Francie fotoPass Sant Bernard - hranice Itálie a Francie fotoPass Sant Bernard - hranice Itálie a Francie fotoOrange - divadlo fotoOrange - divadlo fotoOrange - trhy fotoPont Du Gard - 3 tisíce let starý akvadukt fotoPont Du Gard - 3 tisíce let starý akvadukt fotoPont Du Gard - 3 tisíce let starý akvadukt fotoMěsto Avignon fotoHlavní náměstí ve městě Avignon fotoPapežský palác v Avignonu fotoPapežský palác v Avignonu fotoVečerní pohled na Avignon fotoOblast Camargue fotoOblast Camargue fotoOblast Camargue fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoLes-Baux-de-Provence fotoColorado de Rustrel fotoColorado de Rustrel fotoColorado de Rustrel fotoColorado de Rustrel fotoColorado de Rustrel fotopobřeží poblíž Marseille fotopobřeží poblíž Marseille fotopobřeží poblíž Marseille fotopobřeží poblíž Marseille fotoČetnická stanice Saint Tropez fotoNáměstí Saint Tropez fotoLegendární červený bar v Saint Tropez fotoSaint Tropez fotoSaint Tropez fotoLes Gorges du Verdon fotoLes Gorges du Verdon - tunel fotoLes Gorges du Verdon fotoLes Gorges du Verdon fotoJezero Lac de Sainte-Croix fotoJezero Lac de Sainte-Croix fotoJezero Lac de Sainte-Croix fotoJezero Lac de Sainte-Croix fotoJezero Lac de Sainte-Croix fotoLes Gorges du Verdon fotoMonte Carlo, Monako fotoMonte Carlo, Monako fotoMonte Carlo, Monako fotoMapa naší cestyMapy ke staženíUbytování

Ve všech turistických oblastech Francie je spousta vybavených kempů a síť levných hotelů F1. Hotely jsme měli hlavně jako záložní plán, ale nakonec jsme vždy našli dobrý kemp a raději spali "ve svém".

Navštívené kempy:

  • cestou v Německu - Chiemsee Camping Rödlgries - čistý vybavený kemp, určitě mohu doporučit
  • Chamonix Mont Blanc - Camping Mer de Glace - opět mohu doporučit, kemp je blízko Chamonix v klidné oblasti s výhledem na zasněžené vrcholky hor
  • Orange - Camping Manon - klidný menší kemp na okraji města Orange. Je trošku menší a vybavení je starší. Zem tak byla tak tvrdá, že bez kladiva bychom snad asi nepostavili.
  • Avignon - Camping Bagatelle - jediný kemp v okolí města Avignon, poměrně staré vybavení, celkově ne moc dobrý dojem. Večer kolem postávalo poměrně hodně chlapů, kemp je však zabezpečen ostrahou s napohled dobrým vyzbrojením a obehnán ostnatým drátem v několika řadách.
  • přírodní park Camargue - Camping De La Brise - průměrný kemp s relativně slušným vybavením kousek od města Saintes Maries de la Mer a kousek od pláže. Wi-fi na recepci zdarma.
  • poblíž Marseille - Camping Les Cigales - velký masový kemp se starým vybavením. Jsou v něm malé místa, plno lidí a jeho umístění taky nic moc - na kopci za městem Cassis. Je z něj daleko k moři i daleko do Marseille. Doporučuji však klikatou silničku přírodou mezi kempem a Marseille.

Ceny

Ve Francii jsou placené všechny dálnice a poměrně draze. Jídlo v obchodech je přijatelné a není problém si vše nakoupit. Rozhodně si sebou nemusíte brát žádné pečivo, protože všude se prodávají výborné francouzské bagetky. Nafta byla v roce 2011 o něco málo dražší než u nás, ale pouze minimálně.

Alpy a moře ano, střední Francie ne

Cesta mezi alpským městem Chamonix a mohutným Mont Blancem k moři byla nekonečná, únavná a neskutečně nudná. Na těchto několika stovkách kilometrů nebylo vůbec nic zajímavého, dokonce bych se nebál napsat, že tato část Francie byla škaredá. Doporučuji proto buď výlet do hor a nebo výlet k moři kolem pobřeží a ušetřit si tak hodiny jízdy škaredou a špinavou Francii.

Nebezpečí a loupeže

V průvodci bylo doporučeno nepřespávat v autě na parkovištích a benzínových pumpách. Této rady jsme se raději drželi a dovolili jsme si to pouze v Aplách. Knižní průvodce také hodně varoval před městem Marseille a výslovně nedoporučoval některého části tohoto města navštěvovat po setmění. Večer jsme byli pouze na nábřeží v Avignonu a musím říct, že postupem času se tam začalo objevovat stále víc a víc kluků a chlapů různého věku. Někteří jen tak postávali, někteří seděli v autě a vyhlíželi. Netuším co tam dělali, jestli vyhlíželi oběti a nebo se jen tak poflakovali, ale každopádně jsme se raději vrátili zpět do kempu, který však hlídal ozbrojený vrátný a kemp byl obehnán vysokým ostnatým plotem.

Fotogalerie z cesty do Francie

Mapy ke staženíUbytování v Provence

Booking.com