Jižní Francie, Provence fotky, cestopis, mapy, informace

Jižní Francie, ProvenceNa jih Francie do oblasti Provence jsme se vydali na konci září a měla to být jen malá dovolená na pár dní, ale nakonec se to protáhlo na 10 dní. Celkem jsme ujeli přes 4 tisíce kilometrů. Cestou k moři jsme to vzali přes Rakousko a Lichtenštejnsko, kde byla naše první zastávka. Hlavní město tohoto malého knížectví Vaduz má jen asi 4 tisíce obyvatel a věnoval jsem mu samostatnou stránku. Z Lichtenštejnska jsme pokračovali přes Švýcarko do Francie. Další 3 denní zastávku jsme udělali ve francouzských Alpách - ve známém městě Chamonix, odkud vede lanovka k nejvyšší hoře Evropy. Lanovkou jsme se dostali do výšky 3842 metrů nad mořem, což je druhé nejvyšší běžně přístupné místo bez speciální horolezecké výbavy a přípravy v Evropě.

Z hor jsme pak pokračovali dál k moři přes olympijské město Albertville a dál střední Francii, která musím říct, že byla opravdu celkem škaredá. Zastavili jsme se i ve městě Orange, kde můžete vidět staré venkovní divadlo a vítězný oblouk. Kousek od tohoto města je 3 tisíce let starý viadukt Pont du Gartd a další města jako Avignon v papežským palácem nebo Les Baux-de-Provence s hradem.

Poté jsme pokračovali k pobřeží nabrali směr do četnického Saint-Tropez a do dvou přírodních rezervací Rustrel Colorado a Grand Canyon du Verdon. Cesta končila ve známých městech Cannes, Nice a ve státě Monako. Pak už jen několika hodinová cesta přes Itálii a Rakousko a po 10-ti dnech jsme opět doma.

TIP: mapa naší cesty po Jižní Francii

Navštívená místa

Vaduz, Lichtenštejnsko

Hlavní město jedné z nejmenších zemí v Evropě má jen 5 tisíc obyvatel a působí spíš jako větší vesnička. Jen pár kroků z hlavní třídy jsou malé uličky a domky. Nad městem ční na skále vládní hrad (nepřístupný pro veřejnost). Město bylo založeno v roce 1150. Na jeho prohlídku stačí hodinka.

Parkování a prohlídka města: Zaparkovali jsme přímo v centru na malém parkovišti za radnicí. Celé město je v podstatě jedna ulice, kterou projdete od radnice až ke katedrále Sv. Floriána. Tím celá prohlídka končí. Ještě můžete vyjet nebo vyjít nad město k hradu, který je ovšem veřejnosti nepřístupný.

Více informací o Vaduz, Lichtenštejnsko


Chamonix (Mont-Blanc)

Nejvyšší hora Evropy (4810 metrů nad mořem) je natolik zajímavým místem, že jsem mu věnoval také samostatnou stránku Mont Blanc, kde najdete fotky a cestopis z tohoto nejvyššího místa v Evropě.

Ceník lanovek     Kemping přímo ve městě   Hotely a ubytování v Chamonix

Více informací o Chamonix, Mont-Blanc


Orange

Ve městě Orange na jihu Francie jsou hned dvě zajímavé památky. Hlavním cílem všech turistů je staré římské divadlo (Théâtre Antique d'Orange), které je jedním z nejvíce zachovalých římských divadel na světě a dokonce se v něm dodnes ještě hraje. Divadlo je zapsáno na seznamu památek Unesco, postaveno bylo v 1. století našeho letopočtu. Samotné město má něco okolo 30 tisíc obyvatel a bylo založeno již v roce 105 př.n.l. Druhou zajímavostí je Vítězný oblouk (Arc de Triomphe) z doby císaře Augusta a údajně byl postaven při založení města.

Parkování je možné kdekoliv ve městě, parkoviště jsou i kolem divadla, hlavního náměstí nebo trhu. Divadlo je přístupné bez průvodce, můžete si projít všechny chodby a zákoutí. Vstupné se platí u vchodu. Druhou památku města - Vítězný oblouk si můžete prohlédnout jen z venku.

Co navštívit ve městě: historické divadlo, vítězný oblouk

www.theatre-antique.com     Kemping Camping Manon přímo ve městě   Hotely a ubytování v Orange


Pont du Gard

Most, který byl postaven ještě před našim letopočtem, původně sloužil pro přívod vody do města Nîmes. Nyní je to turistická atrakce zařazená na Seznam světového dědictví UNESCO a také řádně zpoplatněná. Most je krásný, kolem něj je spousta hezké přírody i možnost koupání přímo pod mostem.

K mostu se dostanete autem, zaparkovat můžete na velkém parkovišti před vstupem. U vstupu je pokladna, ale nevidíte zatím vůbec nic - vstupní brána je totiž od mostu umístěna tak daleko, aby nebyl ani kousíček vidět mostu :-) K mostu pak jdete pár minut pěšky lesíkem. Podívat se můžete i přímo na most (na jeho horní ochoz), ale také pod něj k řece, kde se dá v létě i vykoupat. Klidně si můžete vzít plavky a být zde celý den.

Platí se vstupné, bez zaplacení není most ani vidět  Velké parkoviště u vstupu  www.pontdugard.fr      Hotely a ubytování v okolí


Avignon

Avignon je z historického pohledu velice důležité město, nachází se zde totiž papežský palác. Papež zde sídlil v době, kdy Francie odmítla uznat papeže ve Vatikánu a papežové tím pádem byli dva. Staré centrum města obklopují hradby a dokonale i dnes oddělují historickou část města od moderní části. Kromě papežského paláce zde najdeme ještě jednu zajímavost - nedostavěný most, který končí uprostřed řeky. Vstup na něj je zpoplatněn.

Ubytovali jsme se v kempu hned za řekou kousek od nedostavěného mostu, přímo na nábřeží s krásným výhledem na staré centrum a papežský palác. Tím jsme vyřešili parkování i ubytování, protože do centra se dá jít pohodlně pěšky. V roce 2011, kdy jsme Avignon navštívili byl kemp už poměrně hodně zastaralý a opotřebovaný. Musím ještě upozornit na jednu věc - večer jsme šli fotit na nábřeží před kempem a po setmění se zde pohybovalo poměrně hodně zvláštních lidí. Šlo převážně o může všech věkových kategorii, kteří tam jen tak postávali nebo posedávali v autech, jako by všichni na něco čekali.

Co navštívit ve městě: papežský palác, most, hradby, náměstí a staré centrum

Ideální je se ubytovat v kempu a rovnou tam i parkovat  Kemping přímo ve městě, nic moc, dost jeté soc. zařízení       Hotely a ubytování v Avignonu


Oblast Camargue

Je to poměrně zajímavá přírodní přímořská rezervace. V této oblasti se smí pěstovat pouze rýže a chovat koně nebo býci. Krajina je zde úplně rovná a téměř všude kam se podíváte můžete zahlédnout bílého koně nebo černého býka. Kolem řeky žijí růžový plameňáci, ale neměli jsme na ně štěstí.

V celém parku je v podstatě jediné město Saintes Maries de la Mer, je zde možné se ubytovat, parkovat a jít na pláž.

  Kemping ve městě Saintes Maries de la Mer


Les Baux-de-Provence

Stará kamenná vesnička se spoustou malinkých kamenných se zříceninou hradu,která leží na vyvýšeném kopci. Z vesnice je krásný výhled do dálky. Návštěvu této vesničky rozhodně doporučuji, opravdu to stojí za to.

www.lesbauxdeprovence.com


Aix-en-Provence

Jde o větší a poměrně hodně rušné město. Bohužel jsme ale neměli moc času si Aix-en-Provence pořádně prohlédnout, takže jsme ho jen v rychlosti projeli autem.


Saint-Tropez

Město u nás známé hlavně díky sérií filmů o četnících. Jinak jde o poměrně rušné a drahé pobřežní město. Četnická stanice je dnes opravená, ale nepoužívá se. Není ani nijak značena a proto ji musíte hledat ve změti uliček.

Aktualizace 2022: Při naši návštěvě v roce 2012 byla četnická stanice zavřená a dost težko se hledala. Dnes je již značená a je z ní muzeum o sérii četnických filmů.

Co navštívit ve městě: nábřeží, četnickou stanici

    Hotely a ubytování v Saint-Tropez


Colorado de Rustrel

Jedná se o velice zajímavou přírodní atrakci barevných pískovcových skal od světle béžových až po červeně zbarvené. U parkoviště začíná stezka, která jde nejdříve do kopce odkud si červené skály prohlédnete z vrchu, poté se sejde mezi skály. Jde opravdu o zajímavou podívanou.

www.colorado-provencal.com


Les Gorges du Verdon

Přírodní rezervace s několika kaňony a jezerem Lac de Sainte-Croix . Abyste si ji pořádně prohlédli, chtělo by to i zde být několik dní. My jsme měli jen jeden den, takže jsem to v rychlosti projeli jen autem s malou pauzou u jezera. Kaňon je hluboký až 700 metrů a je možné si ho projít pěšky a nebo projet na loďce či šlapadle. Tato oblast je přírodní rezervace a cíl tisíců turistů. Silnice tvoří v podstatě okruh celou touto oblastí.

Celá oblast je na několik dní, my jste si zde udělali čas pouze jeden den a nestačilo to. Navštívit můžete také jezero Lac de Sainte-Croix, kde se dá koupat a relaxovat. Silnice vede tak, že tvoří okruh, takže se dá krásně projet úplně celá tato oblast.


Cannes

Světoznámé město filmových festivalů, které však není až ta zajímavé. V podstatě jde o zcela normální město na pobřeží, kde je jedna hlavní ulice plná luxusních hotelů a pláže přímo pod hlavní silnicí.

Hotely a ubytování v Cannes


Nice

Na město Nice jsme neměli moc času, takže jsme ho projeli jen rychle autem, ale rozhodně se tam jednou musíme vrátit. Z toho co jsme viděli je město opravdu velice pěkné a určitě bych ho doporučil víc než město Cannes.

Hotely a ubytování v Nice


Monte Carlo, Monako

V Monaku už naše cesta po jihu Francie končí a dalo by se popsat pár slovy: malý prostor, vysoké domy těsně vedle sebe, luxusní auta. Krom toho ve městě najdete kasína, hotely, bary, nábřeží s přístavem a knížecí palác.


Další zajímavá místa

V Jižní Francii je ještě spousta dalších zajímavých míst, které jsme vynechali - ať už kvůli ušetření času nebo kilometrů. V mém původním plánu jsme měli ještě úžasný Zámek Carcassonne (leží přesně uprostřed mezi Marseille a Barcelonou, což by byla minimálně 3 hodinová zajížďka) a nejvyšší most v Evropě u města Millau, který je zhruba na půl cesty mezi Maresille a Carcasonne ovšem opět asi s hodinovou zajížďkou ještě od pobřeží k mostu.

Vynechali jsme také město Marseille, protože podle průvodce se nám nezdálo až tak zajímavé a opět nám už nevycházel úplně čas :-) Krom toho v průvodci varovali před krádežemi, takže jsme raději zůstali u moře na pláži.Kategorie: CestováníFrancie