Sardinie autem fotky, cestopis, mapy, informaceSardinie nabízí opravdu překrásné pláže s bílým pískem a průzračně čistou vodou připomínající spíš Karibik než Evropu. Kromě pláží je na tomto ostrově i poměrně dost hor, které zabírají více než 68% celého ostrova. Nejvyšší hora Punta La Marmora má výšku 1834 metrů. Na severu ostrova najdeme vyhlášené letovisko Smaragdové pobřeží, západní a východní část tvoří poměrně hodně skal táhnoucích se až do moře. Na jihu můžeme navštívit hlavní město celého ostrova Cagliari. Kdo má rád pláže s jemným bílým pískem, tomu bych doporučil úplný jih ostrova. Na Sardinii je jedna zajímavost - staré kamenné opevnění Nuraghi, kterých zde v minulosti byly tisíce. Tyto stavby sloužili zřejmě jako vesnice, pevnosti nebo kasárny, ale také mohl být jejich účet úplně jiný - vědci si zatím nejsou zcela jistí, jediné co se ví, že vznikly v domě 1800 až 900 let před Kristem.

Na Sardinii jsme byli začátkem října a teploty zde každý den dosahovaly téměř k 35°C. Tento ostrov je možné navštívit v létě na koupání, ale na turistiku se sem jezdí i v zimě.

TIP: Cestou na Sardinii můžete navštívit i překrásné město Florencie a nebo šikmou věž v Pise, která je vyloženě cestou asi 30 minut od Livorna směrem do ČR.


Navštívená místa

Golfo Aranci

Pokud na Sardinii jedete trajektem z Itálie, zcela jistě bude Golfo Aranci první místo, které uvidíte. Jde v podstatě jen o přístav a malinké město s pár domky a pláží. Odsud pak pojede i zpět domů a je to poslední místo, kde se můžete ještě před cestou vykoupat v krásném "Sardinském" moři. Ve městě jsou převážně obchody se suvenýry, jinak je jeho návštěva asi zbytečná.


Costa Smeralda

Jedná se o 10 km dlouhý pás nazývaný Smaragdové pobřeží (od města Porto Cervo po zátoku Golfo di Cugnana s městem Porto Rotondo. Tato část Sardinie patří mezi TOP 10 míst v Evropě a řadí se tak mezi vyhlášené destinace jako Cannes, Monaco, Portofino nebo Svatý Mořic).

Na pobřeží si nechte určitě celý den

Co zde navštívit:

  • město Porto Cervo - nejkrásnější město této oblasti a současně hlavním městem luxusu a cílem slavných holywoodských herců, ve měste je zajímavý kostel
  • město Porto Rotondo - poměrně klidné malé město s kruhovým přístavem
  • poloostrov Capo d'Orso a 122 metrů vysoký žulový blok Roccia dell'Orso vymodelovaný erozí a připomínající medvěda
  • souostroví La Maddalena - souostroví, které tvoří 7 ostrovů a 40 malých ostrůvků se spoustou plaží a skvělých míst ke koupání v průzračném moři
  • Zátoka Cala di Volpe - krásná zátoka s luxusním hotelem, kde byl natáčen James Bond v roce 1977
  • Pláž Spiaggia del Principe - pláž s bílým pískem
  • další krásné pláže s průzračným smaragdově zbarveným mořem najdete na webu Sardinian Beaches (web je v angličtině)

Více informací o Costa MeraldaHotely a ubytování v okolí


Porto Cervo

úchvatné město, plné luxusních obchodů a kaváren. V hlavní sezóně je i plné celebrit. Rozhodně musíte projít celé město a prozkoumat všechny jeho uličky a zákoutí. V přístavu v centru se můžete pokochat pohledem na plno obrovských luxusních jachet.

Navštivte také kostelík Stella Maris na stejnojmenné ulici. Doporučuji také vyjet na kopec nad město do zcela nově postavené čtvrti (ulice Via Lu Spinali) s výhledem na přístav, město i celé okolní pobřeží.

Více fotek z Porto Cervo


Capo Testa

Poloostrov Capo Testa s městem Santa Teresa Gallura nabízí při pěkném počasí jednak výhled na protější ostrov Korsika, ale je to také místo ke krásné procházce kolem moře se spoustou bílých žulových balvanů vyhlazených do kulata erozí a mořským větrem. Tyto žulové balvany se údajně táhnou údolím Valle della Luna až do vnitrozemí Sardinie. Na poloostrově najdete také jednu pláž Spiaggia di Cala Spinosa s Janovskou věží a dále dva majáky.

Více fotek z Capo Testa


Monte Limbara

Jeden z nejvyšších kopců na Sardnii, až na její vrchol (1362 m) se dá dostat po úzké silničce autem. Nahoře nás dost překvapilo množství vysílačů a také obrovský klid - nebyl tam jediný člověk. Můžete se zde projít a pokochat výhledy na okolní krajinu. V údolích pod horou se pěstují převážně korkové duby. Z těchto dubů se pravidelně odřezává kůra, z které se vyrábí korek.


Castelsardo a Roccia dell'Elefante

Malé město doslova vystrčené na skále do moře. Do centra se nedá dostat autem a najdete v něm hrad, několik kostelů a výhled na okolní moře. Nejlepší pohled je na město z východní strany buď z ulice Via Zirulia, která vede přímo na mořem a končí parkovištěm a nebo z hlavní silnice do města Strada Statale.

Druhou zajímavostí a velkou atrakcí v této oblasti je skála ve tvaru slona s příznačným názvem Roccia dell'Elefante. Zaparkovat se dá pohodlně přímo u "slona".

Hotely a ubytování v CastelsarduCapo Caccia

Opět další skalnatý poloostrov, který najdete něco přes 20 km od města Alghero. Na poostrově je 1,2 km dlouhá Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno), do které se dá dostat buď po několika schodech a pěší cestičkou vytesanou ve skále a nebo lodí. Kdo se vydá pěšky jako mi hned po ránu, dokáže ještě zaparkovat podél příjezdové silnice a příjemnou krátkou procházkou dojde do jeskyně. Ze silnice vede množství schodů v parném slunci, před kterým se nedá schovat. Návštěva jeskyně za toto "utrpení" však rozhodně stojí - jeskyně je nádherná. Zajímavé je, že v ní vůbec není zima jak je zvykem u nás, naopak je v ní docela teplo = svetry a teplé oblečení rozhodně nepotřebujete.

Hotely a ubytování v okolí Capo Caccia


Alghero

Historické město s nábřežím a opevnění, katedrálou Santa Maria z roku 1562 s barevnou střechou a výhledem na moře s poloostrovem Capo Caccia. Toto město je někdy nazýváno jako Barcelona Sardinie, protože v něm žilo plno španělů, kteří ve středověku město dobyli, dodnes je zde druhým úředním jazykem katalánština.

Na prohlídku města stačí 2-3 hodinky   Parkovat je možné na nábřeží, parkoviště je velké a míst bylo dost   Hotely a ubytování v Algheru


Bosa

Malé město kousek od moře, přímo v jeho centru najdete kanál lemovaný starými paláci a řadou palem. Nad hlavním centrem je spousta barevných domů a hrad. V průvodci toto město poměrně hodně vychvalovali, ale zmíněné paláce by bylo potřeba rozhodně rekonstruovat a kostelík s prasklou zdí podepřenou trámem tak nevypadá úplně nejlíp. Město mohlo být hezké, ale působí trošku zanedbaně.

Zaparkovat se nám podařilo přímo na hlavním nábřeží   Hotely a ubytování v Bose


Oristano

Opět jedno z větších sardinských měst, samotné město jste nenavštívili, ale mohu doporučit podívat se na vykopávky na poloostrově San Giovanni di Sinis. Kromě nich je zde zajímavý kostelík San Giovanni di Sinis, zbytky řeckých věží  Tharros a dále janovská věž z které se můžete vyhlížet na moře a členité pobřeží. Doporučuji o procházku podél věže dál na konec poloostrova.

Nepochopili jsme zde systém parkování - jedno parkoviště je hned na začátku poostrova u kostelíku, prašná silnice sice vede i dál, ale je zde jasná značka zákaz vjezdu. Turisti většinou parkovali na tomto parkovišti, ovšem místní jezdili dál zákazem a parkovali až na dalším parkovišti u restaurace. Není tedy jasné jestli značka platí nebo ne - i když na Sardinii není v dopravě víc jasných věcí viz. rady níže.

Velké parkoviště je buď u kostela San Giovanni di Sinis   Hotely a ubytování v Oristanu


Nuraghi Barumini

Největší a nejzachovalejší historická stavba tzv. Nuraghi. Těchto staveb bylo na Sardinii několik tisíc, vědci si stále ještě nejsou jistí zda tato "hromada kamení" sloužila jako hrad, vesnice, kasárny nebo šlo o něco zcela jiného. Tyto stavby najdete pouze na Sardinii. Nuraghi ve vesnici Barumini leží asi 50 km severně od hlavního města Cagliari.

Parkoviště je přímo u nuraghu


Cagliari

Je největším a současně hlavním městem celého ostrova. Leží na úplném jihu Sardinie a je pouze 200 km vzdušnou čarou od Afriky. Parkovali jsme v přístavu, kde se poflakovali skupinky černochů a vydali se do malého kopce do centra. Město je poměrně velké a rušné, založeno bylo již 2 tisíce let před naším letopočtem a má zhruba 170 tisíc obyvatel. Najdeme zde několik památek, na nábřeží pak hlavní třídu s několika paláci a dost hustým provozem. Ve městě je také staré římské divadlo, ale dost špatně se hledá a za návštěvu vůbec nestojí. Osobně se mě toto město moc nelíbilo, všude byly hromady lidí a aut a naprostý chaos. Z památek mě taky vyloženě nic nenadchlo, takže by se Cagliari skoro dalo i vynechat.

Na prohlídku města stačí i 2 hodinky, ale nechte si čas na motání v kolonách   Parkovat je možné na nábřeží nebo u přístavu   Hotely a ubytování v Cagliari


Porto Pino a jih ostrova

Na jihu ostrova jsou ty nejkrásnější pláže s jemným bílým pískem. Západně od města Cagliari najdete městečko Nora s oblastí archeologických vykopávek (Area Archeologica di Nora). Odtud se táhne jedno z nejhezčích pobřeží celé Sardinie, kdy vše vyvrcholí v přístavu Porto Pino s písečnou dunou. Vydat se můžete ještě i kousek dál do Porto Botte, které je centrum Surfkitingu.

V této oblasti si můžete užívat a relaxovat klidně i několik dní a kdo zamíří na Sardinii pouze za "koupačkou", tak právě zde si to určitě užije.

Druhá možnost je vydat se z Cagliari na východ až k městu Villasimius, kde jsou opět krásné písečné pláže přímo stvořené na pravou letní dovolenou.

Hotely a ubytování v okolí Porto Pino

Surfkite na Sardinii


Přírodní park Golfo di Orosei

Tento park najdete na východním pobřeží zhruba uprostřed ostrova. Jeho severní část začíná u města Cala Gonone a jižní hranici tvoří město Santa Maria Navarrese. Ještě kousek více na jih je malé přístavní město Arbatax se zajímavou červenou skálou.

Parkem vede jedna silnice, z které se však do parku moc nedostanete, proto je lepší vyrazit z města Cala Gonone. Odtud je možné se dostat na vyhlášenou pláž Cala Luna. Cesta k ní začíná kousek jižně za městem, kam je možné dojet autem, ovšem pozor silnice je úzká a na obou stranách parkují auta. Až dojedete na konec silnice narazíte na závoru, takže není možné pokračovat dál. Protože na úzké silnici stojí auta na obou stranách, není v podstatě šance se zde otočit. Tím pádem musíte couvat zpět někdy i stovky metrů. Problémem jsou další přijíždějící auta, kterým se navíc musíte vyhnout a nebo jim vysvětlit, že mají couvat taky. Je to dost nezvládnutá a komplikovaná dopravní situace. Proto doporučuji zaparkovat raději dříve a jit o kousek pěšky - je to rozhodně rychlejší a bez nervů.

Hotely a ubytování v okolí parku Golfo di Orosei

Trasa k pláži Cala Luna:

Až zaparkujete, vydáte se pěšky k pláži. Nejdříve kousek po silnici, pak z kopce na pláž Cala Fuilli, odtud stezkou do kopce. Dále vás čeká trošku křoví, místy i malinké lezení. Následuje cesta po útesech nad mořem. Značení je velmi špatné, občas je někde značka nebo šipka. Asi po hodině až dvou (podle zastávek, tempa a horka) sejdete dolů do údolí a tím pak už jen kousek k moři a jste na pláži Cala Luna. Počítejte opravdu se cestou 1-2 hodiny a s vysokou teplotou (my jsme měli v říjnu  přes 35°C). Pláž je moc hezká, ale je na jí celkem plno. Kolem pláže jsou bílé skály a opět jako všude nádherná voda.

Zpět můžete jít stejnou cestou a nebo lodí (která nebyla vůbec drahá, vysadí vás v přístavu v Cala Gonone a odtud vás ještě svezou autem na úzkou parkovací silnici, kde jste ráno zaparkovali). Poslední loď jede v 16:30.

Výlet na pláž Cala Luna je na 1-2 hodiny + koupání + cesta zpět = celý den   Hotely a ubytování v okolí


Orgosolo

Horské město ve vnitrozemí leží jen kousek západně od parku Golfo di Orosei. Hlavní zajímavostí jsou malby na domech, které dost často znázorňují nějaké významné události (ať už světové nebo místní). Městem vede jedna úzká silnice a je poměrně malé. Ideální je zaparkovat někde uprostřed a projít si pár uliček. Za půl hodiny už nemáte co vidět a můžete pokračovat dál.

Prohlídka města zabere chvilku, ale nechce si rezervu na cestu

Mapy ke stažení

 Trajekt na Sardinii

Jízdenky je nejlepší koupit přes internet buď u společnosti Corica Ferries a nebo Moby, obě společnosti vyjíždí z italského města Livorno. Ceny trajektů se hodně mění podle obsazenosti a cena se může ze dne na den změnit nahoru nebo dolů klidně i o dvojnásobek. Sledovali jsme to před nákupem několik dní, ale nějaká logika vývoje ceny se v tom vysledovat nedá. Pokud jedete na Sardinii autem jen tak aniž byste měli domluvené ubytování, je ideální zakoupit noční trajekt. Ten vyráží většinu mezi 21 a 22 hod, takže máte celý den na to dostat se do Livorna a na Sardinii dorazí okolo 7 hod ráno. Jednak máte hned celý den před sebou, ale hlavně nemusíte hledat ubytování a noc na trajektu máte vlastně zdarma.

Jak se na trajektu spí

Jsou dvě možnosti jak na trajektu přespat - buď si koupit poměrně drahou kajutu a nebo spát jen tak na zemi. Některé trajekty kajuty ani nemají, ale stejně většina lidí spí na zemi a vůbec to neřeší. Ideální je si věci na spaní (spacák a karimatku) nachystat už předem, protože "nalodění" je poměrně rychlé a italsky zbrklé, takže není úplně prostor přehrabovat auto a hledat spacák. Vůbec ze spaní nemějte obavu, prostě si vemte nejdůležitější věci (zmíněný spacák a karimatku) a běžte co nejrychleji hledat vhodná místa ke spánku. Loď se rychle zaplní a vyhrají ti co budou mít nejlepší místo. Osobně doporučuji okamžitě do co nevyššího patra lodi. Ráno vás vzbudí hlášení, takže v podstatě nepotřebujete ani budík.

Dopravní předpisy a jízda autem

Ostrov patří k Itálii a doprava na silnicích podle toho i vypadá. Dokonce bych se nebál říct, že Itálie je oproti Sardinii ještě celkem klidná. Správný Sardiňan musí být otlučené auto a nedodržuje téměř nic. Povolená rychlost ve městech je 50 km/hod, ovšem kdo jede pomaleji než 80 za hodinu tak už by se dal považovat za brzdiče provozu. Rychlosti nikdo v podstatě nedodržuje. Ve město Bosa jsme narazili na úzký most, kde se vešlo jen jedno auto a před ním byl semafor s dvojitou červenou - zřejmě jedna červená na semaforu říká, že by se mohlo zastavit, dvě červené pod sebou už říkají, že se musí zastavit. Stejně jako rychlosti, tak se často nedodržují ani zákazy vjezdu.

Na zajímavou věc jsme narazili ve vnitrozemí kousek od města Orgosolo - na kraji silnice byla najednou bez jakéhokoliv označení hromada písku. Za ní se najednou objevila propadlá silnice ze skály dolů. Tento jev se objevil ještě na dalším místě. Takže pozor za hromadou písku ležící na silnici vůbec nemusí silnice ani být.

Za zmínku stojí ještě i tankování - plno čerpacích stanic je automatických bez obsluhy pouze s platbou kartou. Těmto místům jsme se raději snažili vyhnout, protože komunikovat s automatem v italštině se nám nechtělo. Pokud však budete tankovat u benzinek s obsluhou mnohdy to taky stojí za to - narazíte na malé pumpy bez jakéhokoliv zázemí, kde obsluha je tak postává a platební terminál na karty na má stojanu na letáky apod.

Placené parkování

Další věc, kterou jsme nepochopili je parkování - reps. placené parkování. Téměř na každém parkovišti ve městech, u památek i u pláží je značka, že se jedná o placené parkoviště. V 90% případech se nám ale nepodařilo najít parkovací automat a při sledování místních jsme zjistili, že oni to neřeší vůbec. Prostě přijedou a jdou pryč. Žádné parkovací hodiny, žádný lístek, žádna platba - zkrátka nic. Doporučuji vždy se pokusit parkovací automat najít, ale opravdu je to většinou problém.

Černoši

Na Sardinii bylo v roce 2014 poměrně dost černochů. Ti co chodí po plážích a prodávají nesmysly dnes už nikoho nepřekvapí. Ale skupinky černochů v Cagliari na nábřeží a kolem přístavu nepůsobily moc dobře. Stejně tak se poměrně hodně "afričanů" motá okolo obchodů ve větších městech. Místní na ně reagují poměrně dobře - častokrát jim dají něco ze svého nákupu (bagetu nebo vodu) a oni jim za to pomohou naložit nákup do auta. Vypadá to, že vše tedy funguje bez problému.Ubytování na Sardinii


Ubytování v oblastiCosta Smeralda

Ubytování v Castelsardu

Ubytování v okolí Capo Caccia

Ubytování v Algheru

Ubytování v Bose

Ubytování v Oristanu

Ubytování v Cagliari

Ubytování v okolí pláží Porto Pino

Ubytování v okolí parku Golfo di Orosei

Booking.com