Mont Blanc (Chamonix), Francie fotky, cestopis, mapy, informace

Mont Blanc (Chamonix), FrancieMont Blanc je nejvyšší hora Evropy, měří 4810 metrů nad mořem. Z jedné strany se na něj dá dostat z francouzského města Chamonix a z druhé strany se k této hoře dostaneme z Itálie. Kdo se chce dostat co nejvýš a zároveň co nejblíže této hoře může vyjet lanovkou z Chamonix ve výšce 1037 metrů na horu Aiguille du Midi do nadmořské výšky 3842 metrů. Zhruba během 15-ti minu tak překonáte výškový rozdíl přes 2800 metrů, takže nahoře se vám může pěkně zamotat hlava. Výlet lanovkou rozhodně stojí za to a dostanete se tak bez námahy zřejmě do druhého nejvýše položeného místa, které můžete v Evropě navštívit bez složitého lezení nebo šplhání (pozn. nejvyšší bod kam je možné se v Evropě bez námahy dostat je Matterhorn glacier paradise ve Švýcarsku s výškou 3883 m).

Velice hezké je i městečko Chamonix, nad kterým se kolmo tyčí obrovské skalní masivy. Město je poměrně malé, poklidné a v létě plné květin a turistů. Jako zajímavá atrakce se může zdát i tunel přímo pod Mont Blancem, protože málo kdy se dostanete několik kilometrů pod zem, ale v podstatě jde jen o obyčejný dlouhý tunel, který je navíc extrémně předražený.

Navštívená místa

Na Mont Blanc z Chamonix

Nejblíže a na nejlepší výhled na horu Mont Blanc se dostanete lanovkou přímo z centra Chamonix. Parkoviště se ale rychle plní, takže je dobré dorazit co nejdříve. Další věc je teplota - my jsme měli 25.9.2011 teplotu v údolí odpoledne vysoko přes 20°C, ráno však bylo jen 10°C, ale nahoře na Aiguille pouhé 2°C a na samotném Mont Blancu už poměrně slušně mrzlo, ale tam už jsme nešli. Cesta nahoru je i s jedním přestupem poměrně rychlá. Komu zbude čas jako nám, doporučuji si dát malou procházku v mezistanici Plan de l'Aiguille ve výšce 2317m.

Na Aiguille du Midi se dostanete pohodlně lanovkou až do výšky 3842 metrů nad mořem.

Na konci září už jezdila pouze lanovka na Aiguille a nejezdila už vyhlídková lanovka nad ledovcem.

Ceník lanovek   Na tento lanovkový výlet počítejte určitě celý den.  Parkování zdarma kousek dál od lanovky ve městě


Vlakem na ledovec Mer de Glace

Druhý den v Chamonix jsme si vyjeli vlakem na ledovec Mer de Glace (jinak než vlakem se k němu nedostanete). Vlak začíná na nádraží opět přímo ve městě a končí téměř u ledovce ve výšce 1913 m. Odtud je možné dál podél ledovce a skrz hory putovat pěšky. Cestou se naskytnou krásné výhledy na okolní přírodu a skály. Kdo na ledovec nepřijede na konci záři jako my může se dostat i do ledovcových jeskyní pod ním.

Opět počítejte s celým dnem.  Parkování zdarma kousek dál od lanovky ve městě


Ubytování

V Chamonix jsme se zdrželi na 2 noci, i když je ve městě určitě spousta hotelů a penzionů nocovali jsme v kampu Camping Mer de Glace. Cena byla rozumná, kemp pěkný, vybavený i s možností využít PC s internetem. V noci bylo sice trošku chladněji, ale to už byla daň za výhled na zasněžené vrcholky Alp přímo od stanu.

Booking.com