Holy Island, Anglie Ostrov, na který vede silnice po dně mořeHoly Island je poměrně malý ostrůvek ležící poblíž Anglicko-Skotských hranic. V podstatě se dá říct, že je na něm jeden hrad, jedno parkoviště, pár domů a pár ovcí. Důvod proč je ale zajímavým turistickým místem je to, že na něj vede jediná silnice, která je navíc půl dne pod vodou. Na ostrov se tak suchou nohou můžete dostat pouze při odlivu. Jeho návštěvu je ideální předem naplánovat a zjistit si přesné časy přílivu a odlivu (ideálně na webu Northumberland, kde jsou časy na 2 roky dopředu). Může se vám totiž lehce stát, že na ostrově nechtěně strávíte výrazně více času než plánujete a nebo, že se na něj naopak vůbec nepodíváte.

Na ostrově můžete navštívit hrad a nebo si na něm udělat malou pěší túru. Auto musíte nechat na jediném velkém parkovišti hned na začátku ostrova, dál už musíte po svých.

My jsme sice plán přílivu a odlivu předem neznali, ale měli jsme relativně štěstí - příliv byl asi za půl hodinky pro našem příjezdu. Sice jsme na ostrov měli jen pár minut času, ale vidět jak se silnice zaplavuje vodou za to stálo. Co mě překvapilo nejvíc byla obrovská sílá přílivu a rychlost vody.  Opravdu jsem se neodvážil do tekoucí vody vjet autem ani jít pěšky. Během pár minut už byla totiž silnice celá pod vodou a za několik dalších okamžiků byla již zcela neprůchodná. Celkovou hloubku při plném přílivu bych tipoval i na půl metru vody (možná dál od břehu u více - to už nešlo poznat). Stává se, že zde občas neopatrný řidič své auto utopí a zachraňují ho pak lodí nebo dokonce vrtulníkem.

Pokud plánujete cestu do Anglie nebo Skotska, určitě tuto zajímavost navštivte, kdy se vám stane, že se projdete po silnici pod mořem :-)

Pozn.: další podobnou atrakci najdete v západní Francii na ostrově Mont-Saint-Michel.