Korsika autem informace, trajekt na Korsiku, mapyTrajekt na Korsiku

Na Korsiku se můžete dostat trajektem z Itálie, ideálně z přístavu Livorno. Jízdenky je nejlepší koupit přes internet buď u společnosti Corsica Ferries a nebo Moby. Ceny trajektů se hodně mění podle obsazenosti a cena se může ze dne na den změnit nahoru nebo dolů klidně i o dvojnásobek. Sledovali jsme to před nákupem několik dní, ale nějaká logika vývoje ceny v není. Pokud jedete na Korsiku autem jen tak aniž byste měli domluvené ubytování, je ideální zakoupit noční trajekt. Ten vyráží většinou mezi 21 a 22 hod, takže máte celý den na to dostat se do Livorna. Trajekt pak na Korsiku dorazí okolo 7 hod ráno. Máte pak před sebou celý den hned od rána a nemusíte hledat ubytování - noc na trajektu máte vlastně zdarma.

Jak se na trajektu spí

Jsou dvě možnosti jak na trajektu přespat: buď si koupit drahou kajutu a nebo spát jen tak na zemi. Některé trajekty kajuty ani nemají, ale stejně většina lidí spí na zemi a vůbec to neřeší. Věci na spadí (spacák a karimatku) si nachystejte už doma bokem, "nalodění" je poměrně rychlé, italsky zbrklé a zmatené, takže není moc prostoru přehrabovat auto a hledat spacák. Vůbec ze spaní nemějte obavu, prostě si vemte nejdůležitější věci a běžte co nejrychleji hledat vhodná místa ke spánku. Loď se rychle zaplní a vyhrají ti co budou mít nejlepší místo. Osobně doporučuji okamžitě do co nevyššího patra lodi. Ráno vás vzbudí hlášení, takže nepotřebujete ani budík.

Naše zkušenosti se spaním na trajektu

Na trajektu jsme jen tak bez kajuty spali již 4x (cestou na Korsiku a cestou na Sardinii). Cestou na Korsiku jsme vzali rychle věci a běželi do co nejvyššího patra lodi, byl tam zavřený bar u kterého jsme obsadili pěkné místo a ještě kolem sebe dali židle. Ostatní udělali přesně to stejné. Jakmile se loď rozjela všichni zalehli a usnuli. Loď je klimatizovaná, moře příjemně houpe = na spánek ideální.

Cesta zpět z Korsiky byla na spánek trošku horší - loď měla velké zpoždění a byla úplně plná. Navíc jsme se nějak zdrželi při naloďování, takže jsme se na palubu dostali pozdě. Kvůli velkému vytížení se místo na spánek hledalo hodně špatně, protože všude už někdo ležel. Nakonec jsme místo našli, ale cca půl metru vedle mě ležel cizí chlap a kousek od hlavy jsem měl nohy dalšího nocležníka. Vyspali jsme se dobře, ale trošku jako sardinky.

Naše další cesta trajektem byla o 2 roky později na Sardinii. Cestou zpět ze Sardinie jsme spali úplně stejně jako cestou na Korsiku, protože jsme jeli stejnou lodí. Cestou ze Sardinie jsme nejdříve našli místo pěkné místo, ale hučely tam dost motory, takže jsem se přesouvali. Druhé místo bylo někde na chodbě v nejvyšším patře u schodů, ale nikdo tam nechodil. Schody vedly na venkovní terasu, která byla v noci zavřená a měli jsme tam super prostor a klid. Na lodi se tedy dá spát docela dobře i bez kajuty.

Přespání jen tak volně na trajektu nebyl nikdy problém, dělají to tak všichni a všichni s tím počítají a vzájemně se neruší.

Mapy ke stažení