Švýcarsko fotky, cestopis, mapy, informace

ŠvýcarskoDo hornatého Švýcarska jsem se chystali už delší dobu. Bylo jasné, že půjde sice o dražší dovolenou, ale bude to stát za to a taky stálo. Švýcarsko má celkem 47 vrcholů na 4000 metrů nad mořem, má také stovky krásných horských jezer a celkem 4 kantony z nichž se v každém mluví jiným jazykem. Nejvíce obyvatel mluví německy, francouzsky, italsky a jen 0,5% rétorománsky. Tato země je jedna z nejbohatších na světě, což se odráží v cenách poskytovaných služeb i zboží a pro české turisty je drahé úplně vše. Musím ovšem uznat, že např. kvalita švýcarských silnic, celková údržba měst a pořádek je opravdu vzorová a ostatní by se mohli jen učit.

Švýcarsko jsme projeli za 2 týdny téměř celé. Země je opravdu malá a skoro by se dala objet za jeden den, ale pokud byste chtěli objevit všechny krásy této malé horské země nestačil by to na možná ani celý rok.

Navštívená místa

Zámek Neuschwanstein - Německo

Pohádkový zámek nechal v roce 1869 postavit Ludvík II. Bavorský a jde o jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Německu. Pro veřejnost byl otevřen až po 2.světové válce. My jsme však měli opravdu špatné počasí, takže jsme nemohli vychutnat celé jeho krásny a vzali jsme ho celkem "hopem". Nejlepší pohled na hrad je z mostku Marienbrücke za hradem, kam se dostanete pěšky - zobrazit most na mapě.


Reschensee / Lago di Resia - Itálie

Toto jezero leží v Itálii kousíček od Rakouských a Švýcarských hranic. Krom krásné přírody v okolí je zde jedna turistická zajímavost - zatopená věž kostela. Kolem jezera vede několik turistických cest s výhledy na jezero.


Passo Stelvio - průsmyk Stelvio

Jedná se o nejvýše položené sedlo v Itálii a v celých východních Alpách. Nejvyšší bod kam se dostanete autem je 2758 m. Tímto průsmykem vede i jedna z etap závodů Giro d'Italia. Silnice byla postavena Rakouským císařstvím v roce 1820-1825. Než dorazíte na vrchol musíte zdolat celkem 60 zatáček. Doporučuji na sedlo vyjet z Italské strany ze směru od Bolzana.


St. Moritz - Svatý Mořic

Hlavní město luxusu, boháčů a hvězd. My jsme žádnou slavnou celebritu nepotkali, ale viděli jsme alespoň pár luxusních aut jako Rolls Royce a další. Značku Bentley na silnici vidíte asi jako u nás Fabie, proto raději parkujte za městem u jezera :-) Svatý Mořic je proslulé lyžařské středisko v nadmořské výšce 1843m, první zmínky o městě jsou okolo roku 1139. Pod městem se rozkládá veliké jezero Moritzer See. Údajně zde svítí slunce 322 dní v roce. V Mořici se konaly zimní olympijské hry v roce 1928 a 1948.


Jezero a město Lugano

V průvodci bylo uvedeno, že u jezera a města Lugano si budete připadat jako u moře a skutečně je to tak. Teplo, slunce, nábřeží, palmy, ... a kolem hory - prostě nádhera. Ve městě je několik málo památek, takže za 2 hodiny zvládnete vše a můžete odpočívat na břehu jezera.


Bellinzona

Ve městě jsou tři hrady, které jsou na seznamu Unesco, dále pak několik kostelů a radnice s mohutnou věží. Nejhezčí pohled na město je z nejvýše položeného hradu, hlavně pak ze silnice, které k němu vede. V určitých místech se pohled na hrady tak překrývá, že vypadají jako jeden rozlehlý hrad.


Lavertezzo, Sonogno

Vesničky Lavertezzo a Sonogno jsou startovní a cílová vesnice v údolí končící jezerem Lago Maggiore u města Locarno. Ideální je do Lavertezza dojet autem, hned kousek za touto vesničkou je starý kamenný most Ponte dei Salti. My jsme se chvilku prošli podél řeky Verzasca a dál pokračovali autem na konec údolí do krásné kamenné vesničky Sonogno.


ledovec Aletchgletcher

Tento ledovec je perlou Švýcarska, jeho délka je 24 km a celková plocha 84 km2. Od roku 2001 je zapsaný na seznamu světového dědictví Unesco. Zajímavostí je, že obsahuje až 4% celkové pitné vody v Evropě. Na naší cestě jsme se k němu dostali hned dvakrát. Jednou z jižní strany lanovkou úplně z údolí od řeky ze stanice Betten do vesnice Bettmeralp (my jsme udělali chybu, autem jsme vyjeli až do mezistanice do vesnice Betten a zbytečně ztratili spoustu času). Lanovka vás doveze do vesnice Bettmeralp, poté musíte pěšky skrz celou vesničku k lanovce na horu Bettmerhorn. Odtud již po turistické značce do kopce odkud jsou již krásné výhledy na ledovec.

Výlet a túra z Betten zabral celý den.   Nejbližší ubytování je Camping Aletsch (700 metrů od lanovky Betten)


Zermatt - Matterhorn

Městečko Zermatt je hlavním startovním místem pro výstup na známou horu Matterhorn (4478 m), ale také oblíbeným turistickým a lyžařským místem. Do města se nedá dostat autem, ale pouze vlakem. Auto musíte nechat ve vesničce Täsch ideálně přímo v garážích u nádraží. Přímo z Zermattu vede několik lanovek a zubaček, odkud se dostanete na Klein Matterhorn, na vysokohorské nádraží Gornergrat a nebo horu Rothorn s úžasným výhledem na Matterhorn a pěknou túrou kolem 5-ti jezer ke spodní stanici.

V Zermattu je přes 400 km turistických tras a v okolí je 38 vrcholků hor nad 4000 metrů. Dále je zde nádraží Gornergrat ve výšce 3089 m a celodenní atrakce Matternhorn glacier paradise.


Jezerová turistická trasa:

vyrazíte podzemní zubačkou přímo z Zernattu do stanice Sunegga, poté lanovkou na stanici Blauherd, zde už je možné vyrazit k prvnímu jezeru Grünsee. My jsme však vyjeli ještě další lanovou na Rothorn, odkud byl nádherný výhled do okolí. Výhled byl úžasný, ale prodloužilo nám to trasu o několik hodin. Odtud jsme se vydali po sjezdovce k prvnímu jezeru Stellisee, následovalo druhé Grindjesee s malou fotopauzou (zde můžete vyfotit Matternhorn s úchvatným odrazem ve vodě), dále pak Grünsee, Mosjesee a závěrečné Leisee těsně u stanice Sunegga. Odtud pak sjedete do města podzemní zubačkou.

Počítejte s tím, že Jezerová trasa zabere celý den.

Parkování ve vesnici Täsch, cena cca 15 CHF na den (rok 2013)   Všechny lanovky v Zermattu jsou dost drahé, za jeden den můžete utratit i několik tisíc korun.


Matterhorn glacier paradise

Jedná se o muzeum, kino, vyhlídku, túru, .... zkrátka plno atrakcí, programu a zábavy na celý den. Navštívit můžete vyhlídku v nadmořské výšce 3883 metrů, což je nejvyšší místo kam se můžete v Evropě pohodlně dostat lanovkou, počítejte však s poměrně velkou zimou i uprostřed léta. Dále můžete navštívit ledovcovou jeskyni, muzeum a nebo se vydat na malou procházku ve sněhu. Nabízí se také vyhlídkové lety letadlem, či výstup na horu Breithorn do výšky 4160 metrů.

I přes to, že v údolí jsou teploty dosahující až ke 30°C, na vrcholu si připadáte jako uprostřed zimy s teplotou okolo bodu mrazu. Důrazně proto upozorňuji vybavit se teplým oblečením a dobrou obuví, protože jinak si zimní den v létě neužijete a přijdete i o možnost sáňkování.


Grande Dixence Dam

Veliká horská přehrada v nadmořské výšce 2365 m. Přehrada na nejvyšší hráz v Evropě s výškou 285 metrů, která drží vodu z 4 km dlouhého jezera Lac des Dix. Hráz údajně zadržuje až 400 milionů metrů krychlových vody. Postavit se přímo pod hráz a podívat se kolmo nahoru je opravu zážitek, stejně tak i pohled z vršku dolů stojí za to. Na vrchol hráze se dostanete buď pěšky a nebo starou lanovou za pár franků - osobně doporučuji lanovku.


Château de Chillon

Tento zámek najdeme na břehu Ženevského jezera, pokud ho obejdeme ze správné strany naskytne se pohled na jezero, zámek a vysoké zasněžené hory v pozadí. V létě se zde dá koupat nebo projet lodí. Zámek byl postaven ve 13. století a patří k nejvíce zachovaným v Evropě. Historicky byla poloha zámku velice důležitá, protože jeho majitelé mohli vybírat mítné na cestě okolo Ženevského jezera.


Gruyères

Malé historické město na půl cesty mezi Ženevským jezerem a hlavním městem Bernem. Stejně jako město se jmenuje i slavný tvrdý švýcarský sýr, kterého se ve Švýcarsku vyrobí ročně desítky tisíc tun.

Co navštívit: hlavní náměstí, staré centrum a hrad.

Zaparkovat můžete na velkém parkovišti před městem, do centra auta nesmí. Míst k parkování je dostatek.


Bern

Je to hlavní město Švýcarska, ve kterém můžete vidět spoustu památek a jeho centrum je zapsáno na seznamu kulturního dědictví Unesco. Nejvýraznější budovou města je katedrála z 15. století s výhledem na okolní hory. Každý návštěvník si musí projí i hlavní ulici Kramgasse s věží Zytglogge s orlojem, podívat se na bernské živé medvědy (Bärengraben) a pokračovat ke starým dřevěným domkům u řeky. Za návštěvu stojí i radnice z 15. století. V Bernu sídlí švýcarská vláda a parlament.

Zaparkovat se nám podařilo až na několikátý pokus. Na ulici to ani nezkoušejte a podzemních garáží jsme projeli hned několik než jsme našli místo. Garáže jsou často dost malé a úzké. Cena za parkování je okolo 5 franků na hodinu (tedy nějakých 120-130 Kč).


Jungfrau - Jungfraujoch

Jungfrau je třetí nejvyšší vrchol ve Švýcarsku, ve výšce 4158 metrů. Hlavním turistickým cílem je však sedlo Jungfraujoch, kam vede nejvyšší železnice v Evropě. Nadmořská výška vlakové stanice je 3454 metrů. Vlak vyráží z nádraží hluboko v údolí z města Interlakem (nádraží Interlakem Ost). Vlak dále pokračuje na horské sedlo Kleine Scheidegg (výška 2061 m), odtud jeden 90% cesty tunelem ve skále až do cílové stanice Jungfraujoch. Během celé cesty z nádraží v Interlakem vlak nastoupá necelých 3 tisíce výškových metrů. Nezapomeňte se tedy dobře obléci, protože v horní stanici mrzne i uprostřed léta.

Tento vlakový výlet patří mezi jednu z nejlepších atrakcí Švýcarska a i za sebe tu mohu jen doporučit. Jediné co je trošku odrazující je cena jízdenky, kdy za pár kilometrů a asi 2 hodiny jízdy zaplatíte okolo 4 tisíc korun na osobu. Jediným utěšením je parkování na nádraží zdarma. Neváhejte opravu to stojí za to.


Lucern

Nejslavnější jsou zde bezesporu dva staré dřevěné mosty (kaplový a o kousek dál mlýnský) přes řeku Reuss. Kaplový most má délku 170 metrů, postaven byl v roce 1333. Při průchodu přes most si můžete prohlédnout několik maleb na trámech ze 17. století. Kromě mostů můžete v Lucernu navštívit i hradby odkud je výhled na město a jezero. Dále pak kostel sv. Petra, radnici, náměstí, Lví památní a Ledovcový park. Doporučil bych i nejstarší dřevěný dům ve Švýcarsku.

V centru se parkuje poměrně špatně, na ulici téměř bez šance. Doporučuji využít podzemní garáže.


Schaffhausen - Rýnské vodopády

Vodopády nejsou moc vysoké, ale zato hodně široké. Nejlepší pohled je buď z hradu a nebo naopak úplně zespodu z vyhlídkového můstku. Také se můžete nechat svézt lodí přímo do jejich středu, kde je možné vystoupit na skalku přímo uprostřed běsnící vody.

Rýnské vodopády jsou úplně na severu Švýcarska, kousek od Bodamnského jezera, které je z půlky Německé. Současně s návštěvou vodopádů se můžete podívat do města Schaffhausen a nebo Kostnice, kde byl upálen Jan Hus.


Sankt Gallen

Nejvýznamnější památkou je bezesporu katedrála, převážně pak její nádherná knihovna. Bohužel je v ní zakázáno fotit, proto se podívejte na oficiální fotky nebo ještě lépe na vyhledávání fotek na Google. Kromě knihovny je ve městě velká katedrála a moc pěkné centrum. Určitě stojí za to si centrum pořádně projít a prohlédnout.

fotky z knihovny na GoogleDoporučené weby

Na závěr bych si dovolil ještě několik doporučení na zajímavé weby, které využívám. Jedná se o výhodné nebo nejlepší nabídky ubytování, zájezdů, letenek nebo pojištění a jako bonus odkaz na server Booking.com na speciální nabídky ubytování s výraznou slevou - na Bookingu píšou, že jde o tajné nabídky pouze pro zvané, ale bral bych to s rezervou :-)

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Podobné články a fotky


Švýcarsko
Průjezd přes Švýcarské alpy cestou to Jižní Francie

Mont Blanc
Nejvyšší hora Evropy na dosah ruky

Lichtejnštejnsko
Malá zastávka v malé zemi vedle Švýcarska

Střední Itálie
Velký okruh střední Itálii a San Marino

Jižní Francie
Provence to je moře, hory, koupání vše na jednom místě