Anglie autem praktické rady a informaceCeny v obchodech

Ceny jsou v obchodech v podstatě podobné jako u nás. Něco je dražší něco levnější, ale obecně lze říct, že je to podobné. Nakupovali jsme nejčastěji v obchodechLidlTesco, Aldi a Sainsbury's. Musím říct, že ze všech zemí, které jsme zatím projeli bylo v Anglii zřejmě nejlevněji a opravdu jsme si v obchodě koupili co jsme chtěli a nemuseli řešit kolik to stojí.

Do Velké Británie tedy nemusíte vozit zásoby paštik a podobných oblíbených pochutin, vše se tam dá bez problému koupit za podobné ceny jako u nás a navíc bych se nebál říct, že spousta věcí je za srovnatelnou cenu s nesrovnatelnou kvalitou.)

Ve Velké Británii údajně hodně dbají na kvalitní a zdravé složení potravin, tzv. "doba chemická" je tam tedy už definitivně pryč. Všechny výrobky co jsem ochutnali byly skutečně dobré a nepůsobily ošizeným dojmem.

Komu zachutná zázvorové pivo nebo limonáda jako nám, rozhodně si ji nakupte co nejvíc do jde. V levnějších obchodech jako Lidl nebo Aldi koupíte 2 litry za cca 0,80 liber (tedy okolo 30 Kč), u nás mají stejnou značku v Albertu v plechovce 0,3 litry za cenu okolo 35 Kč.

Jídlo v Anglii a Skotsku

Britové a Skoti mají své speciality, které u nás nejsou až tak běžné a nebo nejsou vůbec dostupné. Některé pokrmy se mohou zdát zvláštní, ale musím říct, že co jsme v Británii ochutnali to bylo vynikající. Nejčastěji jsme kupovali pečivo, které se prodává v podstatě jen balené. Všechny housky, chleby, koláče a placky co jsme měli byly opravdu moc dobré a škoda, že takový sortiment není i u nás. Toastový chléb byl také zcela jiný - veliké, hutné a výborné plátky se vůbec nedají s českým toastovým chlebem srovnat. Každý den jsme si také pochutnávali na zázvorovém pivu (Ginger Beer) ať už alko či nealko. Z alkoholických nápojů je moc dobrý i Cider. Co v obchodě překvapí je mléko prodávané po galonech (nikoliv litrech) v plastových kanistrech.

Jízda vlevo

Pokud jedete do Anglie autem jízda vlevo je zřejmě jedna z největších odlišností oproti kontinentální Evropě. Spousta lidí se toho bojí, ale je to zcela bez problémů. První den se na to hodně soustředíte, druhý den už je to lepší, ale já osobně jsem měl zmatek, kde je vlastně levá a kde pravá a odkud auta na křižovatce přijedou. No a třetí den už si zvyknete a je to bez problému. Navíc řidiči v Británii jsou velice slušní a když vidí cizince raději ho pustí.

Podmínkou pro jízdu na druhé straně silnice je nalepení speciálních samolepek na světla, která nejen že zabrání oslnění protijedoucích řidičů, ale změní úhel světla, takže i vy pak vidíte výrazně lépe tam kam máte.

Mapy ke stažení