Isle of Skye, Skotsko fotky, cestopis, mapy, informace

Isle of Skye, Skotsko



Na ostrov Isle of Skye se dostanete po mostě ze Skotska (pokud tam tedy neletíte letadlem, ale jedete autem v ČR jako my). Most byl dříve placený, ale v okamžiku, kdy se vybralo tolik, aby to zaplatilo jeho stavbu, tak se placení zrušilo. Na ostrově žije poměrně málo lidí, všude jsou jen úzké silničky a občas nějaký dům. Největším městem na ostrově je Portree, kde žije asi 2500 obyvatel. Na mapě je pak sice pár dalších vesniček, ale ve skutečnosti jsou tak malé, že si jich ani vlastně nevšimnete :-)

Ubytování na ostrově je možné buď ve dvou kempech (víc jsme jich nenašli) - jeden na severním okraji města Portree a druhý někde na severu ostrova, ale vážně už netuším, kde a na mapě to taky nejde najít :-) Samozřejmě je možné se ubytovat i v menších rodinných penzionech.

Kolik času na ostrov potřebujete

  1. Přijeli jsme večer na ostrov a ubytovali se ve městě Portree.
  2. Druhý den jsme šli na Old Man of Storr a vodopády Kilt Rock.
  3. Další den jsme měli v plánu sever ostrova s pohořím The Quiraing, ale to jsme nakonec kvůli škaredému počasí vynechali. Místo toho jsme se chvilku poflakovali na kamenité pláži An Corran Beach a jeli ke zřícenině hradu Duntulm.
  4. Čtvrtý den jsme jeli k hradu Dunvegan včetně jeho prohlídky, pak na výlet lodí na tuleně a ještě potom jsme stihli maják Neist Point.
  5. Tento den jsme se vydali na jih ostrova do Pohoří Cuillin
  6. Poslední den jsme navštívili  most Sligachan a prošli se kolem v krásné přírodě
  7. Zhruba po týdnu jsme se vydali zpět do Skotska směrem k hradu Eilean donan castle a k Glenfinnan viaduct

Navštívená místa

Portree

Malinké městečko, které je největší a v podstatě jediné na celém ostrově. Ve městě je nábřeží s barevnými domy a přístavem, kostel benzínová pumpa, kemp a možnost ubytování. Tím to v podstatě končí. My jsme na ostrově Skye byli celý týden a kromě jedné noci jsme spali právě v Portree a každý den z něj vyráželi na různá místa na ostrově. Celý ostrov není velký a z Portree se dostanete na všechny navštívená místa maximálně do hodiny jízdy autem po místních malých silničkách.


Old Man of Storr

Pohoří Storr se slavnou skálou Old Man of Storr je zcela určitě hlavní cíl všech turistů na ostrově. Navštívit toto místo je v podstatě povinnost a myslím si, že je to i hlavním cílem spousty cestovatelů, kteří na Isle of Skye přijedou. Na tento výlet si udělejte čas celý den, protože z parkoviště jste u skal poměrně rychle, ale pak si určitě vyšlápněte přímo k Old Manovi, ale i na další okolí kopce, odkud jsou krásné vyhlídky nejen na skálu, ale i na okolní krajinu.

Jak se ke skále dostat:

Nejlepší a zřejmě i jediná možnost je zaparkovat na parkovišti označeném jako Old Man of Storr Car Park, které leží přímo na hlavní silnici A855. Parkoviště rozhodně nejde přehlédnout, pokud jedete od města Portree tak nejdříve minete jezero Loch Leathan (napravo) a poté bude na levé straně označené parkoviště. U parkoviště jsou i nějaké záchody a zázemí pro karavany. Odtud se vydáte pěšky nahoru. Nejdřív se jde lesem, potom po loukách. Nemusíte se vůbec bát, že se ztratíte, protože po stezce nazvané Storr Trail jdou úplně všichni :-) Krom toho je Old Man téměř celou cestu vidět.


Kilt Rock

Kilt Rock je útes nad mořem ze kterého teče vodopád přímo do moře. V letních měsících je ale vodopád celkem malý a trošku ho musíte hledat :-( Vodopád je cca 13 minut autem od parkoviště Old Man of Storr, takže obě tyto atrakce můžete navštívit současně. U vodopádu se moc nezdržíte - přijedte na parkoviště, dojdete na vyhlídku a to je tak nějak vše.


The Quiraing

Jedná se o staré sopečné pohoří, kde je velice zajímavá a krásná krajina. My jsme ho však vynechali kvůli špatnému počasí, ale teď si zpětně říkám, že jsme si na něj měli udělat čas další den. Do pohoří se dá dostat pěšky z parkoviště Parking for Quiraing.


Duntulm Castle

Zříceninu hradu na malém kopečku nad mořem můžete najít v severní části ostrova. Dovnitř se jít nedá a kolem jsou louky s poměrně krotkými ovcemi, které se pasou a vůbec se od vás nenachají nijak vyrušit.


Skye Museum of Island Life

Muzeum života na ostrově s několika starými kamennými domy. Vevnitř jsme nebyli, jen jsme se podívali z venku a pokračovali dál.


Dunvegan Castle

Největší a nejzachovalejší hrad na celém ostrově, pochází ze 13. století. Hrad leží na skále nad mořem a kolem něj jsou velké krásné zahrady (resp. park). Hrad leží v západní části ostrova, cca 35 km od města Portree (autem cca půl hodiny). My jsme se prošli v zahradách, absolvovali prohlídku hradu a pak se ještě vydali na výlet malou lodí za volně žijícími lachtany. Odpoledne jsme ještě jeli k majáku Neist Point a zabralo nám to krásně celý den.


Výlet lodí na tuleně

Přímo u hradu Dunvegan si můžete koupit projížďku lodí na volně žijící tuleně. Projížďku si koupit můžete, ale opravil bych to na musíte :-) Je to super zážitek! Dostanete plavací vestu a sednete na malou dřevnou loďku asi tak pro 8 lidí a jedete. Najedou uvidíte, jak na břehu leží několik velikých tuleňů. Koukáte, fotíte a tuleňů je pořád víc a víc. Někteří dokonce i plavou v moři přímo kolem vás. Na tuto atrakci jsem připravil samostatnou stránku s fotkami Tuleni ve Skotsku.

Všechny fotky z výletu za tuleni


Maják Neist Point

Krásné a velice zajímavé místo. Maják stojí na útesovém polostrově, který ční do moře. Nejlepší a nejznámější pohled je z pobřeží, ale určitě stojí za to dojít i na konec ostrova až k majáku. Přímo pod majákem je spousta černých sopečných kamenů, po kterých můžete chodit jako po obřích schodech. Vršky kamenů (útesů) jsou úplně rovné a úplně černé. Boky už jsou světlejší, zřejmě od nachytané mořské soli.


Pohoří Cuillin

Do pohoří se dá dostat lodí z vesničky Elgol na úplném jihu ostrova. Ve vesničce je asi 5 domků, jeden miniaturní obchod a malý přístav. V přístavu si koupíte lístky na loď a ta vás zaveze přímo k horám Cuillin. My jsme zde udělali jednu velkou chybu! Koupili jsme si pouze jednosměrné jízdenky s tím, že zpět dojdeme podél pobřeží pěšky. To byl absolutní nesmysl! Cesta po pobřeží je náročná, místy musíte šplhat po nebezpečných skalách přímo nad mořem. V jednom kritickém místě zvaném Bad Step musíte přejít po 10-15 cm úzké římse na úplně hladké skále několik desítek metrů nad mořem. V tomto místě jsme cestu zpět vzdali a vrátili se na stanoviště lodi, která nás naštěstí vzala i bez jízdenek s tím, že si je pak zpětně koupíme v přístavu.

Jak jsme to měli udělat - určitě jsme si měli koupit jízdenky na loď do hor i zpět a místo nesmyslné cesty pěšky do přístavu v Elgol, kterou jsme fyzicky nezvládli a nestihli bychom ji zřejmě ani časově jsme se měli projít raději někde v horách a kolem jezera kam nás loď dovezla. Kdybyste vyšli na nějaký kopec, určitě by od tam byl krásný výhled na okolní hory, jezero a moře a byl by to super výlet.


Most Sligachan

Tento most se objevuje snad na všech fotkách z ostrova Skye. Přitom to je jen malý kamenný most přes malou řeku. I když musím uznat, že je zajímavý a postavený v krásné přírodě a zřejmě to je ten důvod proč ho každý vyfotí.


Příroda na ostrově

Na ostrově Skye je asi nejhezčí příroda z celého Skotska i Anglie. Ostrov je sopečného původu a jeho černé skály mají zajímavé tvary. Za návštěvu stojí i příroda mimo sopečné hory a hezká procházka nebo túra se dá zdělat v podstatě kdekoliv. Líbila se mě i opuštěnost ostrova, protože uzoučké silničky, nekonečné louky a občas jeden nebo dva domky se jinde jen tak nevidí. Dokonce i mobilní signál na několika místech vůbec nebyl. Ostrov Isle of Skye je prostě skvělý a určitě ho můžu doporučit a velice rád bych se tam někdy vrátil.


Další místa

Na ostrově Skye je ještě pár dalších zajímavých míst, které jsme nenavštívili, ale vy je navštívit můžete.

Co ještě na ostrově Skye navštívit:

  • pohoří Quiraing - kolem něj jsme sice jeli, ale protože nebylo vůbec pěkné počasí, tak jsme ho viděli jen ze silnice, ale rozhodně jsme se tam měli vydat i pěšky
  • Coral Beach - krásná písečná pláž na východní straně ostrova
  • vodopády Lealt Falls
  • The Brother's Point - skalní výběžek do moře podobný místu Neist Point
  • palírna Whisky Talisker Distillery - palírnu jsme vynechali úmyslně, protože zrovna Whisky nám moc neříká :-) Popravdě známou Whiskey Talisker jsem ochutnal a nechutnala mě tak, že jsem ani panáka nedopil :-) Ale to je pouze můj osobní pocit.