Orgosolo, Sardinie Město s pomalovanými domy na ostrově Sardinie


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Malá vesnička Orgosolo ve vnitrozemí ostrova Sardinie. Turisty přitahují malby na domech (Murales), které ukazují společenské, kulturní nebo politické události, některé z nich jsou i kopie slavných děl italských malířů. Město je maličké, žije v něm asi 4 tisíce lidí a je poměrně špatně dostupné, protože je na kopci a vede k němu jen pár klikatých úzkých silniček.

V některých průvodcích (i na nějakých webech) se dočtete, že město je nebezpečné plné banditů a najdete kolem něj několik rozstřílených značek. Osobně si myslím, že dokud se město nezaplní turisty do stavu, kdy to začne místním vadit, tak se vám tam nic nestane, protože by místní banditi byli sami proti sobě, pokud by okrádali návštěvníky. Vtipné je, že jsme na hlavním náměstí parkovali vedle staré otlučené Toyoty (mám i náhodou na fotce) a stejné auto jsem viděl i na několika dalších fotkách jiných cestovatelů :-) Zřejmě tam ta Toyota parkuje na stejném místo už několik let.


Jak se do města dostat

Do města se dostanete pouze autem po velice úzkých klikatých silnicích. My jsem celou Sardinii objeli kolem dokola a do Orgosola jsme jeli z jihu od města Arbatax. Mimochodem v Arbataxu je na pobřeží zajímavá červená skála s dírou, která na fotkách vypadá skvěle, ale díra je podle mě udělaná uměle a kolem skály je přístav a nákupní centrum, takže nic moc okolí. Ale zpět k Orgosolu. Z města Arbatax je to cca 70 km a něco okolo hodiny cesty. Druhá možnost je ze severu z města Cala Gonone, kdy je to taky zhruba hodinu.

My jsme tedy jeli z jihu směr Arbatax → Orgosolo → Cala Gonone. Trasa trvala 2 hodiny + cca hodinka na prohlédnutí města. Pokud bychom Orgosolo vynechali, bude nám cesta Arbatax → Cala Gonone trvat cca hodinu a něco.


Zajímavost po cestě

Cestou byla v jenom místě přes polovinu silnice hromada písku. Přišlo mě zvláštní, že je tam jen tak písek bez nějakého označení nebo omezení rychlosti. Písek jsem objel a najednou vidím proč tam je - ona za ním chyběla silnice. Zřejmě nějaký sesuv půdy nebo tak něco silnici odnesl od údolí a tak to místní vyřešili po svém. Kdybychom měli obytňák, skoro bych se tam i bál projet :-)


Ubytování v okolí

Booking.com

Letenky Praha → Olbia (Smaragdové pobřeží) již od 1200 Kč!