Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží)


fotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofotofoto


Pobřeží Costa Smeralda (česky Smaragdové pobřeží) se nachází v severovýchodní části ostrova Sardinie. Pokud jedete na Sardinii lodí, pak je to v podstatě první místo, které navštívíte. Ve spoustě průvodců a cestopisů se píše, že je tato oblast přirovnávána plážím v Karibiku a že jde o centrum boháčů a celebrit. My jsme zde sice žádnou známou osobnost nepotkali, ale luxusních a super drahých obchodů je zde plno. Při návštěvě asi nejkrásnějšího města této oblasti Porto Cervo jsem kouknul do výlohy malého obchůdku Versace, kde nabízeli podzimní bundu za 1550 €, tričko za 410 € a zbytek oblečení za podobné ceny (pro zajímavost kompletní "sada" obsahující bundu, tričko, kalhoty, boty, batoh vycházela na 4160 € = nějakých 100 tisíc korun). Kvůli nákupům do těchto míst zřejmě jezdit nebudete.

Hlavním lákadlem pro turisty je zcela jasně průzračné a dokonale čisté moře, krásně pláže a malé městečka. Díky vysokým letním teplotám je moře velice teplé a jde o nejvyhledávanější lokalitu Sardinie. Kromě moře je zde i plno kopečků, odkud jsou nádherné výhledy o okolí.


Kam se dál podívat

 • poloostrov Capo d'Orso - poloostrov s vyhlídkovou horou na které se nachází Roccia dell'Orso - 122 metrů vysoký žulový blok vymodelovaný erozí a připomínající medvěda. Pod vyhlídkou je velké parkoviště, odtud se pak pokračuje nahoru střídavě po cestách a schodech. Cesta je dobře značená a výstup není náročný. Na vrcholu však poměrně hodně foukalo a to tak, že v hlavní vyhlídce mezi skálou jsme se téměř nemohli ani vyfotit.
   
 • souostroví La Maddalena - tyto ostrovy jsme viděli je z vyhlídky Capo d' Orso a z pobřeží, neměli jsme dostatek času si je prohlédnout z blízka, protože se na ně dostanete jen lodí. V průvodci a v různých zdrojích na internetu )podle kterých jsme naši cestu plánovali) by zde mělo být plno krásných pláží s průzračnou vodou. Celé souostroví tvoří 7 hlavních a 40 malých ostrovů.
   
 • Capo Testa - pěkný poloostrov, který se nachází hned za původně rybářskou vesničkou Santa Teresa Gallura. Na poloostrově končí silnice, takže dojeďte nejdál co to jde a pak už budete pokračovat pěšky. Poloostrov se dá celý prohlédnout a projít, můžete se zde i vykoupat. Na poloostrově je plno velikých žulových kamenů úplně zaobledných od větrů a eroze. Kameny se dáhnout až do vnitrozemí údolím Valle della Luna. Je tu i jedna pláž Spiaggia di Cala Spinosa, janovská věž a dva majáky. Když je pěkné počasí, je ze severní části vidět pobřeží sousedního ostrova Korsika. Toto místo se nám hodně líbilo a určitě bych doporučil ho navštívit.
   
 • Nuraghe La Prisgiona - Nurag je název pro stovky let starou obrovskou kamennou stavbu o které není úplně jasné k čemu sloužila. Těchto nuragů je na Sardinii několik a určitě doporučuji některé z nich navštívit. Protože naše cesta po Sardinii vedla až na úplný jih ostrova, tak jsme tento nurag vynechali a navštívili Nurag Barumini. Pokud se chystáte zůstat celou dovolenou v oblasti Costa Smeradla, tak si k nuragu La Prisgiona určitě zajeďte.


Doporučené pláže

Na Smaragdovém pobřeží je neuvěřitelné množství krásných pláží, každá je jiná a každá pěkná. Ať navštívíte jakoukoliv z nich, určitě budete spokojení.

 • Pevero - 3 km jižně od města Porto Cervo
 • Liscia Ruja - nejdelší pláž v oblasti s jemným růžovým pískem
 • Spiaggia del Principe - pláž s bílým pískem, cca 10 minut pěšky z parkoviště
 • Capriccioli - pláž s bílým pískem a kameny, které stovky let opracovávají větry a moře

TIP: Na webu Sardinian Beaches najdete seznam spousty další krásných pláží, včetně fotek, popisů (v angličtině) a map umístění. Rozhodně doporučuji tento web navštívit - odkaz na pláže v oblasti Costa Smeralda.


Doporučená města

 • Porto Cervo - hlavní centrum luxusu na Smaragdovém pobřeží. Toto město rozhodně musíte navštívit, protože svoji architekturou se zcela vymyká běžným přímořským městům, které většina z nás zná z Itálie, Francie či Chorvatska. Město Porto Cervo je plné super drahých obchodů, luxusních kaváren a údajně je zde v sezóně plno známých filmových osobností. Mě osobně se toto město velice líbilo a považuji ho asi za nejhezčí na celé Sardinii. Na kraji města je zajímavý malý kostelík Stella Maris, který stojí za návštěvu. Pěkný výhled na město je pak z nové čtvrti Via Lu Spinali kousek za kostelem, odkud je vidět celé město a pobřeží.
   
 • Porto Rotondo - malé přístavní město s kulatým přístavem. Kromě něj je to v podstatě normální přímořské městečko.

Ubytování v okolí
 

Booking.com