Jak plánuju dovolenou

20.08.2022   5 minut čtení

Všechny naše cesty jsem si předem naplánoval doma a pak už jsme jeli +/-  podle připraveného plánu. Samozřejmě jsme na místě dělali úpravy a změny, ale základní trasa a časový harmonogram byl předem jasný.

Hledání míst, které navštívíme

Nejdřív se rozhodneme do které země pojedeme. Potom sednu k internetu a hledám co je tam zajímavého a na jak dlouho by to asi tak mohlo být. Jako první si projdu weby cestovních kanceláří a dívám jaké mají zájezdy a za jak dlouho se dá vše stihnou. Většinou cestovky ví, co je v dané zemi zajímavého a mají dostatek zkušeností na to, aby věděli kde se jak dlouho zdržet. Často jsem se díval na CK Kudrna, CK Periscope, CK Adventura, CK Mundo. Od těchto cestovek pak trošku "opisuju" a ukládám si jednotlivá místa.

Pak projdu weby různých cestovatelů, snažím se najít i nějaká videa (např. na webu ivysilani.cz České Televize apod.). Zjistil jsem, že nejlepší na plánování trasy je web motorkari.cz - konkrétně sekce Cestování (https://www.motorkari.cz/cestovani/?act=cestopisy). Hodně cestopisů je perfektně zpracovaných, obsahuji plno informací, fotek a většinou i mapu, kde jsou vyznačená zajímavá místa. Za mě osobně můžu “motorkáře” doporučit. Jen počítejte s tím, že motorkáři jsou většinu času na silnici, nejezdí do většího terénu, mají od omezený prostor pro zavazadla a nevydávají se na větší pěší túry.

Před nějakou dobou jsem našel stránku mahalo.cz, která se mě zdá zajímavá, ale dřív jsem o ní nevěděl a neplánoval jsem podle ní zatím ještě nic. Když budete hledat nějaký zájezd, hotel nebo tip kam na levnou dovolenou, můžete navštívit i web levna-dovolena.com.

Vytvořím plán

Až mám vypsaná všechna místa, vytvořím plán cesty. Poskládám místa tak jak jsou po sobě do mapy a napíšu si, jak dlouho budou trvat přesuny mezi nimi. Tím si vytvořím časový plán cesty ať vím, jak dlouho nám zabere samotná cesta.

Pak hledám a řeším jak dlouho se na jakém místě zdržíme a opět si to doplňuji do své tabulky, kde už rovnou doplňuju i informace co je na konkrétním místě + další informace např. kde zaparkovat, kudy jít apod.

Pro větší přehled si pak udělám ještě jednu tzv. rychlou tabulku, kde si napíšu už jen v bodech den a místo (např. pondělí - odjezd z Brno, úterý - cesta přes Itálii do Livorna, 21:00 odjezd trajektu, středa - příjezd na Sardinii + Smaragdové pobřeží, …..)

Co beru s sebou

Sebou si pak vytisknu mapu trasy, rychlou tabulku míst a detailní tabulku míst s tím co kde máme navštívit. Vše si ještě raději uložím jako nouzovku v PDF do mobilu, kdyby se papírové mapy zničily.

Do mobilu (do navigace) si stáhnu seznam kempů v konkrétní zemi z webu poiplaza.com. Důležitá místa si pak uložím do aplikace poipocket.com od českého autora. Místo této aplikace by daly použít i místa Google, ale mě se aplikace PoiPocket líbí a rád ji používám. Hlavně si vše připravím doma u PC a na cestě to pak mám vše u sebe v mobilu.

Vždy, když jsme někam jeli měli ještě papírového průvodce = knihu od vydavatelství Marco Polo, Lonely Planet apod. Na místě jsme si pak večer ještě vždy přečetli pár informací k tomu co nás další den nebo dny čeká a případně něco zajímavého ještě doplnili.

Pokud si lámete hlavu s tím, zda máte všechno sbaleno, doporučuju se kouknout na kompletní seznam věcí na dovolenou k moři, ve kterém naleznete inspiraci a tipy co si sebou zabalit.

Úpravy plánu na místě

Teď to trošku vypadá, že si doma vše připravím a pak se musí držet přesný plán :-) Není to tak, vždy jsme na místě improvizovali podle počasí, průvodců, místních infocenter apod. Třeba ve Skotsku jsme na ostrově Skye byli celý týden místo pár dní, na Sardinii jsme původně chtěli vynechat jižní část ostrova, která nakonec byla nejlepší (ale kdybych ji měl doma připravenou, mohlo to být ještě lepší). V Norsku jsme třeba narazili na zajímavou silnici, kterou jsme celou projeli, dostali se úplně jinam a zpět jsme se museli vracet trajektem, který rozhodně v původním plánu nebyl. Je dobré mít plán jako osnovu a pak vše na místě doladit podle situace.

Co je dobré připravit předem

Určitě je dobré mít alespoň hrubý plán co navštívit a jak dlouho to zabere. Detaily se doladí pak na místě. My jsme třeba nikdy neplánovali předem ubytování a nocleh (resp. kemp) hledali vždy každý den až večer. Ale je pravda, že někdy jsme našli kemp až pozdě v noci (třeba ve Stockholmu po zoufalém hledání až okolo půlnoci) a někdy jsme museli spát v autě.

Jak plánujete vy?

Máte vše detailně připravené předem a nebo prostě jedete jen tak? 




Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com