Aplikace pro cestovatele

9.10.2015   3 minuty čtení

Při našich cestách a výletech používám hodně chytrý mobil a v něm několik aplikací, které nám cestování usnadňují. Když se vydáte po ČR není problém si v mobilu vše najít na internetu a používat online mapy, ale v zahraničí je to složitější. Internet v roamingu je buď hodně drahý nebo omezený a nebo není vůbec. Spoléhat se na místní WiFi také nedá, protože na spoustě místech vůbec není a nebo je placená. Já požívám následující aplikace pro telefony s Androidem.

GPS navigace Sygic

Hlavní výhodou této navigace od Slovenské firmy jsou offline mapy, sáhnete si do mobilu jen konkrétní země, které potřebujete a můžete vyrazit na cestu. Navigaci používám úplně na všech dovolených a zatím nikdy nezklamala a dovedla nás úplně všude. Rozhodně ji můžu doporučit jako nejlepší aplikaci pro cestovatele.

Drobná nevýhoda je, že je placená (dá se sice někde stáhnout nějaká nelegální verze, ale nedoporučil bych to). V placené verzi máte vždy aktuální mapy i samotná aplikace se pravidelně vylepšuje a zdokonaluje. Používám ji od roku 2010 nebo 2011 a za tu dobu tam opravdu proběhlo hodně změn a všechny jen k lepšímu. Cena za zakoupení není až tak vysoká, navíc se dají vychytat různé akce a slevy. Já jsem chtěl pouze mapu Evropy, ale nakonec jsem za akční cenu koupil Evropu i Rusko a vyšlo to o dost levněji než plná cena za samotnou Evropu. Sice Rusko asi nevyužiju, ale co kdyby :-)

Do navigace je možné nahrát vlastní "body zájmu" tzv. POI, kterých na internetu existují tisíce. Můžete si tak stáhnout měřící kamery, benzinky, hotely, kempy, .... Samotná navigace má už v sobě spoustu přednahraných míst, tříděných podle kategorii.

Odkaz ke stažení na Google Play


Navigace Waze

Tato aplikace se hodí převážně v Česku, protože funguje pouze online. V zahraničí se tedy může provoz dost prodražit. Bezesporu jde však o zcela nejlepší navigaci, jakou můžete použít. Vypočítává trasu a čas příjezdu podle aktuální dopravní situace, dokáže upozornit na nebezpečí na trase a je prostě dokonalá.

Odkaz ke stažení na Google Play


POI pocket

Velice zajímavá aplikace od českého autora, kterou používám na každé dovolené. Pracuje se s ní tak, že si doma v PC na stránce www.poipocket.com uložíte všechny zajímavé místa nebo místa, které chcete navštívit. Ke každému zadáte GPS souřadnice, popisky a další volitelné informace a poté se všechny nahrají do mobilní aplikace. Máte tedy vše co chcete vidět po ruce a dokonce vidíte i co je jak daleko. Pak už je stačí na místo ťuknout a rovnou se nechat k místu navést. Tato aplikace přímo nenaviguje, ale vybrané místo převede do navigace, kterou používáte = vyberu místo, ťunku navigovat, otevře se mě navigace Sygic (nebo Waze nebo Google Maps) a rovnou jedu.

Tato aplikace je velice jednoduchá a funguje perfektně. Ve verzi zdarma máte omezený počet vložených míst, v placené verzi je pak míst výrazně víc. Já jsem zakoupil nejvyšší verzi, kde je možné vložit až 5000 míst a když jsme jeli třeba na Lofoty tam jsem si stáhl seznam kempů, jednoduše přes PC naimportoval jedním klikem a všechny kempy jsem pak na místě hned viděl a nemusel je složitě hledat.

POI pocket se dá parádně využít i pro návštěvy měst - předem si uložíte všechny zajímavé památky a pak už jen jdete :-)

Odkaz ke stažení na Google Play


Mapy.cz

Jako výborná aplikace se mě osvědčily i seznamácké Mapy.cz, kam si můžete stáhnout ofline mapu bez nutnosti používat internet na cestách. Hlavní výhoda této aplikace jsou turistické mapy pro celou Evropu. Je to obrovský pomocník na všech výletech. Nikde a nikdy se už neztratíte, protože vidíte všechny trasy a můžete sledovat kudy přesně jdete.

Aplikaci Mapy.cz používám hodně, ale zatím ji mám otestovanou jen v ČR a zde funguje na jedničku! Je to nejlepší aplikace pro turisty!

Odkaz ke stažení na Google Play


Google mapy

Mapy od Google znají všichni jako online mapy, které bez internetu nefungují. Ale není tomu tak. Můžete si stáhnout část mapy i do telefonu a máte najednou plnohodnotnou ofline navigaci. Jednotlivé mapy se však nestahují podle zemí, ale označíte co se má stáhnout. Můžete tak do telefonu uložit pouze nějakou část města nebo celé město. Vyzkoušel jsem to v Polsku a opravdu to funguje, uložil jsem celý Krakov, mapa měla asi 200 MB.

Odkaz ke stažení na Google Play


Prohlížeč PDF

Ten se na cestách hodí, pokud máte předem nějaké rezervace hotelů, trajektů apod. Potvrzení rezervace většinou dostanete emailem právě v PDF, to si pak tisku, ale raději ukládám i do mobilu - kdyby náhodou.


Co používají ostatní?

Poměrně hodně ostatních cestovatelů používá mapovou aplikace Maps.me - osobně ji vyzkoušenou sice nemám, ale podle hodnocení a ohlasů to vypadá, že bude taky super. Stáhnout ji můžete zde na Google Play.
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/data/accounts/b/bonamedia/data/www/janza.cz/clanky/bok.inc on line 75