Severní Itálie a Toskánsko praktické rady a informaceUbytování

V průběhu naší cesty jsme spali pouze v kempech, některé byly lepší některé horší. Obecně se dá říct, že úroveň je o něco nižší než třeba v Anglii nebo Norsku. Kempů je v Itálii poměrně hodně, takže s jejich hledáním nebudete mít určitě problém. Jediné na co je potřeba si dát pozor je oblasti Cinque Terre, kde jsme narazili pouze na pár kempů až okolo měst Levanto nebo Moneglia. Pokud se vydáte do Florencie, nejlepší je navštívit kemp Michelangelo na kopci přímo nad městem. Výhoda je, že nemusíte hledat parkování v centru, protože přímo z kempu jste ve městě za pár minut.

TIP JEN PRO VÁS: Speciální nabídka ubytování na Booking.com - SLEVA až 50%!

Ceny v obchodech

Ceny v obchodech jsou v Itálii o něco málo vyšší než u nás, ale rozdíl není až tak dramatický. V restauracích je to už trošku horší, ale opět nejsou ceny takové, že by se nedalo nic dobrého koupit.

Dálnice a pohonné hmoty

Na silnicích je finanční situace horší než v obchodech. Všechny dálnice jsou placené od kilometru a delší jízda se tam může poměrně dost prodražit. Co se týče cen pohonných hmot, ty jsou v Itálii dražší než v okolních zemích, takže doporučuji co nejvíce natankovat v Rakousku. Zajímavé je, že ceny u čerpacích stanic jsou nejnižší ve větších městech, na dálnicích je to jak kdy a naopak nejvyšší jsou v malých městech a vesničkách. Skoro bych řekl, že ve městě, kde je přístav je palivo zřejmě dovážené lodí a proto stojí nejméně. V malé vesničce, kde je malý prodej a složitější doprava paliva je nejdražší.

Doprava autem

V Itálii je provoz a doprava trošku divočejší než u nás. Musíte počítat s tím, že řidiči moc nedodržují předpisy a malé skútry jezdí úplně všude, všemi směry a ze všech stran. Správný Ital musí mít odřené nebo obouchané auto minimálně ze dvou stran (např. ve Florencii byl celkem problém najít auto bez nějakých šrámů). Je tedy potřeba se dobře dívat a počítat se vším. Italové rádi s často předjíždějí i na místech, kde to není dovoleno nebo kde byste si rozhodně podobné manévry netroufli. Většinou se moc nepoužívají blinkry a často někdo vyjede z vedlejší silnice a přednosti neřeší - prostě jede a ostatní uhnout a nějak se poskládají. Stejně tak ve větších městech se moc neřeší počet pruhů na silnici - auta se nějak vejdou a nějak to vždy vyjde.Kategorie: cestováníItálie