4 tipy na výlet v severních Čechách

22.7.2019   3 minuty čtení

Už z dálky vás přivítají hory, kopce a skály, špičaté sopečné vrcholky Českého středohoří, mohutná hradba Krušných hor i majestátní památná hora Říp. Za prozkoumání stojí i pohádková krajina národního parku České Švýcarsko, údolí Labe známé jako Porta Bohemica, hrady, zámky i města.

Kam se vydat na výlet

Národní park České Švýcarsko vypadá jako pohádková země se skalními městy, roklemi a soutěskami, stolovými horami a celou řadou upravených vycházkových tras. Můžete obdivovat soutěsku řeky Kamenice, skalní vyhlídky, stěny u Jetřichovic, Tiské stěny nebo Pravčickou bránu, přírodní skalní most, který je symbolem národního parku. V těsné blízkosti leží romantický zámeček Sokolí hnízdo s restaurací a několika nádhernými vyhlídkovými plošinami. Můžete se vydat pěšky, na kole, na výletní plavbu po Labi i na interaktivní expozici v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, která vás zábavnou formou seznámí s přírodou, historií i současnou podobou národního parku. Za zhlédnutí stojí i Zámek Lemberk, Ještěd nebo hrad Oybin.

Bílé kameny

Přírodní památka Sloní kameny tvoří izolované, morfologicky unikátní skály vytvořené z křídových pískovců a leží na jižním úpatí vrchu Vysoká ve východním cípu Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Svrchní část pískovců je charakteristická vysokým podílem kaolinického tmele mezi křemennými zrny a neznatelně vyvinutou vrstevnatostí. Díky tomu skály zvětrávají do oblých, pravidelně kulovitých útvarů, vznikají tu skalní mísy, jeskyňky, oblé dutiny a pukliny. Skály připomínají hřbety, hlavy a uši slonů. Odtud pochází místní název Sloní kameny.

ZOO Liberec

Zoologická zahrada Liberec je nejstarší na území bývalého Československa. Byla založena v roce 1904. Na ploše 14 ha je 160 druhů zvířat ze všech kontinentů. Nechybí ani populární bílá forma tygra indického. Okruh areálem měří 1,8 km. V ZOO se nebudete celý den nudit. Kromě zvířat a občerstvení jsou tu relaxační zóny, atrakce pro děti i obchody se suvenýry. Parkovat můžete před vchodem nebo na parkovišti 500 m od vchodu z Fibichovy ulice. Dostanete se sem i tramvají MHD Liberec, konečná zastávka ZOO-Lidové sady.

Botanická zahrada Liberec

Určitě se zastavte i v Botanické zahradě v Liberci. Uvidíte nejen rostliny, ale i mnoho živočichů. Nádherné orchideje, pavilon s kaktusy, vodní rostliny, jedinečný prales s vodopádem, masožravé rostliny, tropické rostliny i Japonskou zahrádku. V areálu jsou i rybníčky, akvária s různými rybičkami a rejnoky. Nechybí ani krokodýl, Kajman Brýlový a okrasní kapři. Venku je nádherná a opravdu rozsáhlá zahrada s mnoha stromy, keři, rostlinami, živými ploty a leknínová jezírka s můstkem. Všem vřele doporučujeme výlet do této Botanické zahrady, a to i s dětmi.

Resort Jítravský Dvorec

Pro ubytování můžete zvolit zdařilé apartmány v resortu Jítravský Dvorec, který je obklopen malebnou přírodou, s místní jízdárnou s možností vyjížďky na koních. Hotel se pyšní krásnými wellness prostory, tenisovými kurty, dětským hřištěm, půjčovnou kol a koloběžek i venkovních her, jedinečnou restaurací s produkty ze zdejší bio farmy, výtečným pivem a vinným sklepem. Bližší informace na ubytování severní Čechy.

Další tipy na výlet

 
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky