5 zajímavostí ve Františkových Lázních

12.12.2019   3 minuty čtení

Františkovy Lázně tvoří spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary tzv. lázeňský trojúhelník, spojení tří měst v Západních Čechách, které jsou vyhlášené svými léčebnými přírodními zdroji. Sirnoželezitá slatina, zřídelní plyn, minerální prameny. Používají se při lázeňských kúrách s výbornými účinky na zdraví pacientů, kteří si do lázní jezdí ulevit od svých problémů.

Františkovy Lázně jsou ze všech tří měst nejmenší, s léčebnou tradicí od roku 1793. Zachovaly si unikátní atmosféru druhé poloviny 19. století, život v městečku plyne svým tempem, poklidným až ospalým. Ve Františkových Lázních se nespěchá, lázeňské hotely jsou rozprostřené v rozlehlých parcích, v nichž snadno narazíte na veverku, která se neostýchá přijít si k vám pro oříšek.

Procházka Františkovými Lázněmi

Samotná procházka městem má na zdraví blahodárný vliv. Všude se dostanete pěšky, v parcích narazíte na většinu z 22 minerálních pramenů, které ve Frantovkách vyvěrají ze země.

V městečku se pokocháte architektonickými skvosty, bez kterých by lázně nebyly tím, co je činí jedinečné. Nádherné budovy z předminulého století nesou odkaz období klasicizmu, kdy Františkovy Lázně zažívaly zlatý lázeňský věk.

Rozsáhlé rekonstrukce z posledních let vrátily budovám krásné fasády, a tak se i oko současného návštěvníka může potěšit krásou starých časů.

Pojďme se podívat na pět nejzajímavějších památek v centru lázeňského městečka.

Nová kolonáda s plynovými lázněmi

Tvoří srdce Františkových Lázní. V neoklasicistním stylu, vznikla na počátku 20. století spolu s budovou Plynových lázní. Ústředním motivem je mohutné toskánské sloupořadí, které střeží ležící sfingy. Kolonáda slouží jako obchodní centrum, najdeme zde oblíbenou františkolázeňskou kavárnu. Hned vedle kolonády se nachází Františkův pramen, který dal lázeňskému městečku jméno.

Dvorana Glauberových pramenů

Nedaleko kolonády stojí impozantní budova Dvorany Glauberových pramenů. Stavba byla dokončena mezi dvěma světovými válkami, kompletní rekonstrukcí prošla v roce 2017. Uvnitř vyvěrají tři prameny: Glauber III, Glauber IV a Nový Kostelní pramen. Glauber IV vyniká výjimečný obsahem Glauberovy soli, která se používá při detoxikaci organismu.

Socha sv. Františka

Socha malého Františka patří k symbolům Františkových Lázní, schovává se v parčíku nedaleko kolonády a Františkova pramene. Legenda praví, že malý chlapec držící v rukách rybu zajistí plodnost ženám, které se sošky dotknou. Protože Františkovy Lázně jsou na léčbu ženské sterility zaměřené, poutá malý František značnou pozornost. Však také má od neustálých dotyků oblýskaný nos, právě tak palce u nohou.

Národní třída

Hlavní ulice lázeňského městečka, v horní části začíná oblíbenou Sadovou kavárnou, dole ústí na prostranství mezi kolonádou a Františkovým pramenem. Jedná se o nejrušnější třídu se řadou lázeňských domů, kaváren a restaurací.

Císařské lázně

Honosná stavba postavená na konci 19. století ve stylu vídeňské novorenesance. Působivý zevnějšek, právě tak interiéry. Císařské lázně dlouho patřily mezi honosné lázeňské zařízení, v němž probíhaly léčebné procedury. Dnes jsou podzemním tunelem spojené s Aquaparkem a lázeňským hotelem Pawlik.

 
Nové články

Nabídky ubytování

Booking.com


Štítky