Cestujete do Spojených států amerických? Potřebujete povolení ESTA.

23.1.2020   4 minuty čtení

Navštívit Spojené státy americké je snem řady lidí. Někomu se to podaří jen jednou, někdo má možnost strávit v zemi více týdnů a někdo se do USA vrací pravidelně, třeba i několikrát ročně. Pro všechny ale platí jedna důležitá povinnost. Před cestou do USA už se nevyřizuje vízum, ale vyplňuje se formulář ESTA. Jaké jsou vaše povinnosti před odletem do USA? A jak dlouho trvá vyřízení povolení?

Sbohem víza, cestování do USA je jednoduché

Mnoho lidí si ještě pamatuje na náročný, a dnes i trochu úsměvný, proces získávání víza do USA před rokem 2009. Povinností každého bylo, navštívit americké velvyslanectví v Praze. Tato povinnost v sobě zahrnovala nutnost vyplnění složitých formulářů, které nešly vytisknout, vyhotovení dvou fotografií podle přesně daných pravidel a postávání na ulici od brzkých ranních hodin. Pod dozorem přísně vypadající ostrahy postupovali čekatelé pomalými kroky ke dveřím velvyslanectví. Následovaly dlouhé hodiny čekání a pak nervozita z pohovoru s imigračním úředníkem, kdy díky tlustému sklu a lámané angličtině nerozuměla rozhovoru ani jedna ze zúčastněných stran.

Nebyl rozdíl mezi tím, když jste chtěli Spojené státy americké navštívit jen na týden a těmi, kdo se chystali v rámci studentských pobytů strávit v zemi několik měsíců. Americké vízum do pasu dostávali všichni stejné.

Dnes už se do USA cestuje mnohem snadněji.

Bezvízový styk s USA

Spojené státy americké a Česká republika mají mezi sebou uzavřenou dohodu o bezvízovém styku. Do USA můžete cestovat jako turista, student nebo i v rámci pracovních povinností. Vždy však můžete strávit v zemi pouze 90 dní a následně musíte ze země vycestovat. Rovněž nesmíte být osobou, které byl v minulosti příjezd do USA zakázán.

Pro cestu do USA potřebujete jen pas s biometrickými údaji a předem je třeba vyplnit formulář ESTA.

Automatický systém evidence, ESTA formulář

ESTA formulář je dostupný online a jeho vyplnění je poměrně snadné. Systém eviduje žádosti automaticky a drtivá většina žádostí je schválena během několika málo minut. Jakmile je vaše žádost schválena, můžete se vypravit na cestu do USA. Některé žádosti jsou prověřovány detailněji, nejdéle trvá schválení žádosti 3 dny. Nenechávejte proto vyplnění ESTA formuláře až na poslední chvíli a vyplňte jej alespoň 1 týden před plánovaným odletem. Abyste na něj nezapomněli, je vhodné vyplnit jej současně s rezervací letenky.

Náležitosti ESTA formuláře

Do formuláře uvádíte vaše osobní údaje, emailovou adresu, telefonní číslo a pohlaví. Dále zemi a údaje opsané z cestovního pasu. Povinnou náležitostí je i číslo letu a letecká společnost, místo odletu a adresa pobytu v USA. S vyplněním formuláře vám pomohou například na stránce Esta Visa.

Vyplnili jste ESTA formulář,
co se bude dít dál

Obvyklou praxí je, že se po vyplnění ESTA formuláře dostaví souhlas s cestou, a to do několika málo minut. V takovém případě můžete do USA cestovat i opakovaně, po dobu dvou let. Velmi malému počtu žadatelů se stane, že jsou jejich žádosti pozdrženy. Odložené projednání pak trvá maximálně 3 dny. I takoví žadatelé mají následně možnost odcestovat. Nepravděpodobnou možností je zamítnutí vaší žádosti. Pokud by se tato mimořádná situace skutečně odehrála, je třeba, abyste podali žádost o obchodní víza B1 nebo o turistická víza B2 přímo na velvyslanectví USA.

Pozor na Visa Waiver program

Po roce 2016 bylo zavedeno mimořádné opatření jako prevence proti terorismu. Pokud jste osobou ze země s bezvízovým stykem, ale v minulosti jste navštívili Irán, Irák, Súdán nebo Sýrii, nebudete na půdu USA vpuštěni.

Zapůjčení automobilu v USA

Při cestě do USA budete si chtít pravděpodobně i zapůjčit automobil. Půjčit si ho můžete buď předem z domu a nebo až na místě. Co vše k tomu budete potřebovat a jak to udělat se dozvíte na webu www.autopujcovnafides.cz/zapujceni-automobilu-v-usa/.
Nové články

Nabídky ubytování

Booking.com


Doporučené odkazy