Fotoplátno, které prostě musíte mít

20.1.2023   3 minuty čtení

Mám už nafoceno opravdu hodně snímků. Tak mě napadlo po delší době vybrat jeden z nejpovedenějších a nechat si z něj udělat fotoobraz na plátně. Už jsem si dříve někde nechal takový obraz udělat. I když to nebylo vysloveně špatné, tak barvy nebyly tak syté, jako když máte fotku na fotopapíru. Přemýšlel jsem si tedy nechat udělat fotoobraz na desce, kdy je právě potištěný fotopapír překrytý laminací a pak nalepený na desku. Tisk je hodně detailní a cena je podobná jako u plátna. Plátno ale nakonec vyhrálo, protože jsem narazil na firmu, u které je tisk na plátno téměř stejný jako na fotopapír. Zvolil jsem profi plátno od firmy Dantek.cz. Zaujalo mě, že nabízí hned tři typy plátna. Profi verze ale byla jasnou volbou.

Jaký tiskový materiál používá fotoplátno profi?

K tisku se používá speciální fotoplátno dovážené z Anglie, které je vyrobené ze směsy bavlny a polyesteru. Plátno je hodně silné a velmi hustě tkané, aby na něm byl vidět každý tištěný detail. Co mě zaujalo na první pohled, byla jeho krásná struktura.

Jaká technologie tisku se pro obrazy na plátno používá?

S tiskem mám už nějaké zkušenosti, takže vím, že většinou se tiskne čtyřmi barvami na univerzální tiskárně, která umí kromě plátna tisknout třeba na fólie. Čtyři barvy ale často nemusí stačit. U profi plátna Dantek používá grafickou fototiskárnu Canon vybavenou hned dvanácti barvami. Tiskárna má například zelenou nebo červenou barvu, takže např. vytištěná tráva je krásně zelená nebo rudé růže jsou opravdu sytě červené.

Co se týče tisku, nelze zde tedy co vytknout. Tisk je krásně barevný a přitom barevně věrný. Nikde nejsou žádné pruhy a rozlišení tisku je opravdu vysoké. A ještě je tu další benefit díky tomu, že tiskárna používá vodou ředitelné ekologické barvy – tisk ani plátno nijak nezapáchá.

Jak odolný je tisk na plátně?

Možná Vás také napadla otázka, kolik toho tisk na plátno vydrží. Tiskárna má inkousty používající speciální pigmenty odolné UV záření, které údajně vydrží 100 let bez blednutí. Protože je plátno po tisku navíc přetřeno ochranným lakem, který také zvyšuje odolnost blednutí, tak si troufnu napsat, že tento údaj může být pravdivý. K plátnu mám i certifikát, že neobsahuje nic, co by časem způsobilo jeho žloutnutí. Lakovaný povrch dobře odolává odření, i když nožem bych odolnost nedoporučil zkoušet :). Při zašpinění ho můžete bez obav umýt mokrým hadříkem.

Tak už jen pověsit na zeď

K obrazu jsem si nedokázal vybrat ozdobný rám. To ale nevadí, protože si ho mohu nechat zarámovat později. Plátno je totiž připevněno na skrytý dřevěný rám ze všech stran nosného rámu, takže ozdobný rám není nutně potřeba. Už tedy jen vybrat, kam ho pověsím, a dílo je hotovo. Budu ale muset vybrat místo pro ještě jeden obraz. Po této zkušenosti totiž nezůstanu jen u jednoho kusu, protože profi plátno od Danteku opravdu stojí za to.
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com