Jak vydělat na fotkách z dovolených

2.5.2023   5 minut čtení

Způsobů jak si vydělat focením na dovolených je více. Já se podělím o své vlastní zkušenosti, které se mě ukázaly jako funkční a které mě vydělaly i nějakou tu korunu. Musím však upozornit, že jde skutečně o koruny, nikoliv statisíce :-)

Založte si web nebo blog

První možnost je udělat si vlastní web, kde budete dávat články o tom, kde jste byli, co jste tam viděli a co dělali. Určitě je dobré na web nebo blog dát i nějaké rady, které ostatní neuvádí a vše doplnit fotkami. Až budete mít dostatečný počet článků, vyhledávače váš web budou indexovat a zobrazovat. Potom začnou přicházet první návštěvníci. Pak stačí jen čekat až bude návštěvníků víc a víc :-)

Za pár let, až budete mít na webu návštěvníků dostatečné množství, můžete teprve přemýšlet o nějaké možnosti, jak na tom něco málo vydělat. Buď si na svůj web či blog můžete umístit reklamu od Google (Google AdSense), která bude zobrazovat reklamní bannery různých inzerentů a Google vám za to bude pár drobných platit nebo si domluvíte nějaké reklamní partnery napřímo (např. oslovíte cestovní kanceláře, hotely, apod.).

Založení vlastního webu nebo blogu je poměrně jednoduché - na internetu existuje spousta služeb, přes které si web můžete zřídit za pár minut a bez jakékoliv znalosti programování.

Prodej fotek přes fotobanky

Druhá možnost je prodej fotek přes fotobanky. Fotobanka je stránka, kam nahrajete své fotky a čekáte, až si je někdo koupí. Ze začátku počítejte s tím, že budete mít spoustu práce a málo prodejů. Nejdříve je potřeba vytvořit dostatečně velké portfolio. Vytvoření takového portfolia, ve kterém budete mít alespoň 1000 fotek, zabere poměrně hodně času. Každou fotku musíte nahrát, přidat k ní popis a klíčová slova. Některé fotky fotobanky ani neschválí, takže je buď nabízet nebudete, nebo je budete muset upravit (např. zostřit nebo odstranit šum - na takové operace naštěstí existují programy, které tyto dolaďovačky poměrně hodně zjednoduší, podívejte se na můj článek Jak upravovat fotky - programy na úpravu fotek).

Podobně jako u vlastního webu je potřeba se fotobankám aktivně pár let věnovat, než se dostaví nějaké výsledky. Ze začátku budete rádi, když se vám zaplatí vůbec práce s vytvořením portfolia, ale třeba časem vyděláte i na nějakou další dovolenou.

Další možnosti

Kromě vlastního webu a fotobank jsou ještě další možnosti. Můžete zkusit napsat cestopis a prodat ho nějaké cestovní kanceláři nebo do časopisu. Můžete zkusit uspořádat nějakou besedu, přednášku nebo prezentaci své cesty nebo udělat fotokurz. Mně osobně se tyto činnosti zdají už složitější, protože se do nich nepouštím a mám jen web a fotobanky. Ale jsou cestovatelé a fotografové, kteří se živí jen přednášením nebo pořádáním kurzů.

Nepočítejte s tím, že si uděláte web a za měsíc budete boháči. Není to ani tak, že prodáte přes fotobanky tisíc fotek za týden. Ve všech případech je potřeba se tomu věnovat, vylepšovat a počítat s tím, že výsledek se nedostaví hned, ale až třeba po měsících nebo letech. Úplně nejlepší je, když focení a psaní cestopisů je váš koníček a neděláte ho pro zisk, ale pro radost. Pokud byste to dělali pro zisk a za půl roku na vydělali 500 Kč, určitě se na to vykašlete. Když něco roky děláte pro radost, může se časem dostavit i nějaký ten malý výdělek. Proto vydržte a pokračujte :-)
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com