Jak zvládnout první let letadlem?

Nabízíme vám přehledné tipy, na co se připravit při cestě letadlem. Můžete přijet hromadnou dopravou, taxíkem, nebo nechat auto na parkovišti u letiště.

Jak to chodí na letišti

Na letiště se dostavte 2 hodiny předem. Před nástupem do letadla projdete bezpečnostní kontrolou a vše, co obsahuje kov, dáte do připravené plastové misky. Přidejte všechnu elektroniku a igelitový sáček s tekutinami. Samostatně pošlete příruční zavazadlo. Je třeba najít správný terminál, odbavovací přepážku neboli check-in desk. Sledujte tabule s odletovými údaji, číslo letu máte na letence. Až uslyšíte výzvu k boardingu, s palubním lístkem a cestovním dokladem jděte k bráně.


Co nezapomenout do letadla

V letadle bývá chladnější a suchý vzduch kvůli klimatizaci, proto si vezměte dostatek oblečení a dobré boty. Přibalte si kartáček, špunty do uší, svetr i teplé ponožky, něco na hlavu a deku. Do kabiny smíte brát tekutiny jen v lahvičkách o obsahu 100 ml, celkově nesmíte přesáhnout 1 l. Všechny lahvičky před bezpečnostní kontrolou uložte do uzavíratelného igelitového sáčku, který seženete i na letišti.


Kde sedět v letadle

Cestující dostávají přidělena konkrétní sedadla, online nebo na letišti při check-inu si mohou místo předem vybrat. U okna se lépe vyspíte a uklidníte žaludek. Pokud nechcete koukat z okna, můžete si na sedadle kraji natáhnout nohy. Přibalte bonbóny či žvýkačky, proti zalehnutí uší během vzletu a přistání.


Zpoždění letu

S letenkou máte při zpoždění a zrušení letu nárok na kompenzaci v podobě vrácení peněz i poskytnutí občerstvení či ubytování. Vše se odvíjí od předpokládané délky zpoždění. Do vzdálenosti 1 500 km vám vyplatí 250 eur, do 3 500 km 400 eur a nad tuto hranici 600 eur. Na stejnou kompenzaci máte nárok, i pokud vás dopravce nepustí na palubu z kapacitních důvodů.


Vyzvednutí kufru a ztracený kufr

Za ztracení nebo poškození kufru vždy odpovídá letecká společnost. Reklamaci řešte hned po přistání na přepážce Reklamace zavazadel. Vyplníte dokument s názvem Property Irregularity Report - PIR, který využijete pro online sledování kufru i případnou další reklamaci. Dopravce musí proplatit náklady na hygienické potřeby či oblečení, které si budete muset koupit. Maximální částka je 37 000 korun a odškodnění lze nárokovat do 21 dnů. Když se cestovní kufr najde, dopraví vám ho zdarma.


Jak překonat jet lag

Pokud zvládnete let a najdete cestu k ubytování, může na vás dopadnout jet lag. Pokud jste se přepravili na velkou vzdálenost a překonali několik časových pásem, pásmová nemoc způsobuje několikadenní únavu, nespavost a rozhození biologických hodin. Chce to chvíli odpočinku.Další zajímavé články

Krásy ČR - tipy na výlet s dětmi
Pokud už zase přemýšlíte, kam vyrazit na výlet s dětmi za hezkého počasí, nebo když venku zrovna prší, máme pro vás pár osvědčených tipů.

Jak zvládnout první let letadlem?
Pár tipů, na co se připravit při cestě letadlem. Jak to chodí na letišti, co nezapomenout, kde sedět a co v případě ztráty kufru?

Norsko v létě: kam jet, abyste se vyhnuli davům?
Norsko je nádherná země, která láká lidi z celého světa. Kam se vydat, abyste se vyhnuli davům turistů a přeplněným místům.

Praha, jak ji neznáte: netradiční prohlídky stojí za to
Prohlídky strašidelným Starým městěm, Neviditelná výstava a nebo prohlídka Prahy s lidmi bez domova? Praha trošku jiným pohledem.

Svět se před Vámi otevírá – nenechte ho čekat
Na cestování jsou prý nejkrásnější návraty. Něco na tom bude. A Češi mezi „světoběžníky“ patří. Jen je škoda, že jsme v tomto ohledu trochu konzervativní.

Itálie: malé a překrásné Caorle
Caorle je malé italské městečko s jedenácti tisíci obyvateli. Řeky Lemene a Livenza vtékající do moře lemují městečko z obou stran.

Vydejte se po stopách Noci na Karlštejně
Máte chuť vyrazit z města na víkend? I v blízkém okolí Prahy naleznete řadu krásných a romantických míst. Jedním z takových je oblast Karlštejna.

Potápění je krásný koníček, ale nezapomeňte na krytí rizik
Jak je to s pojištěním při potápění u moře? Proč byste toto měli řešit, jaké jsou podmínky a pravidla.

Poznejte Kvarner a místa, kde pobývala rakouská šlechta
Istrii máme nejblíže a letoviska na Makarské riviéře jsme si oblíbili. Co ale oblast mezi nimi? Město Kvarner!

Booking.com