Jak zvládnout první let letadlem?

29.5.2019   2 minuty čtení

Nabízíme vám přehledné tipy, na co se připravit při cestě letadlem. Můžete přijet hromadnou dopravou, taxíkem, nebo nechat auto na parkovišti u letiště.

Jak to chodí na letišti

Na letiště se dostavte 2 hodiny předem. Před nástupem do letadla projdete bezpečnostní kontrolou a vše, co obsahuje kov, dáte do připravené plastové misky. Přidejte všechnu elektroniku a igelitový sáček s tekutinami. Samostatně pošlete příruční zavazadlo. Je třeba najít správný terminál, odbavovací přepážku neboli check-in desk. Sledujte tabule s odletovými údaji, číslo letu máte na letence. Až uslyšíte výzvu k boardingu, s palubním lístkem a cestovním dokladem jděte k bráně.


Co nezapomenout do letadla

V letadle bývá chladnější a suchý vzduch kvůli klimatizaci, proto si vezměte dostatek oblečení a dobré boty. Přibalte si kartáček, špunty do uší, svetr i teplé ponožky, něco na hlavu a deku. Do kabiny smíte brát tekutiny jen v lahvičkách o obsahu 100 ml, celkově nesmíte přesáhnout 1 l. Všechny lahvičky před bezpečnostní kontrolou uložte do uzavíratelného igelitového sáčku, který seženete i na letišti.


Kde sedět v letadle

Cestující dostávají přidělena konkrétní sedadla, online nebo na letišti při check-inu si mohou místo předem vybrat. U okna se lépe vyspíte a uklidníte žaludek. Pokud nechcete koukat z okna, můžete si na sedadle kraji natáhnout nohy. Přibalte bonbóny či žvýkačky, proti zalehnutí uší během vzletu a přistání.


Zpoždění letu

S letenkou máte při zpoždění a zrušení letu nárok na kompenzaci v podobě vrácení peněz i poskytnutí občerstvení či ubytování. Vše se odvíjí od předpokládané délky zpoždění. Do vzdálenosti 1 500 km vám vyplatí 250 eur, do 3 500 km 400 eur a nad tuto hranici 600 eur. Na stejnou kompenzaci máte nárok, i pokud vás dopravce nepustí na palubu z kapacitních důvodů.


Vyzvednutí kufru a ztracený kufr

Za ztracení nebo poškození kufru vždy odpovídá letecká společnost. Reklamaci řešte hned po přistání na přepážce Reklamace zavazadel. Vyplníte dokument s názvem Property Irregularity Report - PIR, který využijete pro online sledování kufru i případnou další reklamaci. Dopravce musí proplatit náklady na hygienické potřeby či oblečení, které si budete muset koupit. Maximální částka je 37 000 korun a odškodnění lze nárokovat do 21 dnů. Když se cestovní kufr najde, dopraví vám ho zdarma.


Jak překonat jet lag

Pokud zvládnete let a najdete cestu k ubytování, může na vás dopadnout jet lag. Pokud jste se přepravili na velkou vzdálenost a překonali několik časových pásem, pásmová nemoc způsobuje několikadenní únavu, nespavost a rozhození biologických hodin. Chce to chvíli odpočinku.
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /mnt/data/accounts/b/bonamedia/data/www/janza.cz/clanky/bok.inc on line 75