Krásy Rumunska

24.2.2021   2 minuty čtení

V Rumunsku leží rumunské Karpaty, které dosahují výšky přes 2 000 metrů a jsou navštěvované kvůli unikátním přírodním sceneriím. Horská stavení zde zdobí doškové střechy, dřevorubci svážejí dříví koňmi, ovčáci pasou ovce a po hřebenech hor se prohání polodivocí koně. Majestátní vrcholky hor střídají, samoty, pastviny, soutěsky, jeskyně, jezera, hluboké lesy i nekonečné pláně. Jakoby se tu zastavil čas.

Ubytování v rumunských horách

Na mnoha místech nejsou turistické chaty, proto se vám bude hodit turistický stan. Stanování je neomezené, kromě soukromých pozemků a některých národních parků. Můžete přespat i v salaších nebo v senících. Jinde najdete zdarma refugiu neboli útulny. Někdy jde o plechové iglú, kam se vejde 15 lidí nebo komfortní chaty, kde se dá zatopit, někdy je tam i kuchyňka a mají více místností. Horské chaty na přespání pak najdete spíše na známých pohořích, jako je Fagaraš či Bucegi.

Značení cest

Značení je dobré, v barvě modré, červené a žluté. Pruh značí hlavní trasu, zejména hřebenovku, trojúhelník nejrychlejší sestup z hřebene či vedlejší trasy, kruh okruhy a kříž cesty spojující 2 nebo více tras. Stačí vám běžná výbava. V nejvyšším pohoří Fagaraši je subarktické klima a téměř celý hřeben se nachází ve výšce 2 000 m.n.m. Krásný je i Národní park Căliman, pohoří Apuseni, Retezat či Rodna.

Pohoří Făgăraș - Fagaraš

Făgăraș je s nejvyšší horou Rumunska Moldoveanu a její výškou 2 543 m n. m. nejvyšší rumunské pohoří. Má nejvíce vrcholů přesahujících 2 000 metrů, je nejrozlehlejší, nejchladnější a nejnavštěvovanější. Hřeben měří přes 70 km a jeho přechod je opravdu pro zdatné jedince. Pokud nechcete dlouho stoupat lesem pěšky, je možné vyjet po Transfagarašské magistrále nalepené na stěny masivu do výšky 2 000 m n. m. k jezeru Bâlea lac a napojit se přímo na hřeben.

Linka sem nejezdí, využít lze vlastní auto nebo autostop. Na přístup do hor se hodí i silnice Sibiu - Făgăraș - Brašov. Z ní odbočují cesty do chat pod horami, od kterých vedou turistické trasy. Cestou můžete navštívit nádherné město Sibiu, kde v knihkupectvích koupíte i mapy rumunských hor. Na jižní straně Fagaraše leží zase krásné město Curtea de Argeș.

Outdoorové aktivity v Rumunsku

V Rumunsku je možné provozovat vše od horolezectví přes paragliding až po potápění a rybaření. Podmořská rezervace 2 Mai – Vama Veche ve vsi Vama Veche je známá pěknými plážemi a je tu potápěčské centrum. Na pobřeží Černého moře je Dunajská delta, ornitologický ráj a největší přírodní rezervace v Evropě.
Nové články

Nabídky ubytování

Booking.com


Štítky