Krátký výlet na nedělní odpoledne v Praze

21.1.2019   2 minuty čtení

Po nedělním obědě by měla následovat krátká procházka. V následujícím článku si přečtete o našem tipu na krátký výlet v našem hlavním městě.

Na levém břehu Vltavy nedaleko Dejvic se nachází zřícenina Baba. Původ této zříceniny je poněkud nejasný. Uvádí se, že se jedná o zbytky kaple nebo romantické stavby ze začátku 19. století. První doložené osídlení na tomto ostrohu je doloženo z mladší doby kamenné. Své jméno získalo místo v průběhu 15. století.


Zřícenina Baba, mapa, zdroj fotky: radicestujeme.eu

Něco málo o historii místa

Zdejší prostor byl v roce 1622 upraven na vinice novoměstským měšťanem Jindřichem Žežule. Vinice byly obohaceny o viniční letohrádek s lisem roku 1650. Vinice později koupil děkan Tomáš Pešina z Čechorodu a připojil je k Metropolitní kapitule u sv. Váta v Praze. Ve 40. letech 18. století byl letohrádek pobořen a později byl pozemek připojen k šáreckému hospodářství. Další zmínka je až z roku 1858, kdy státní dráhy nechaly upravit zříceninu do romantické podoby. V současnosti je prostor chráněn jako přírodní památka.

Trasa procházky

Nejkratší cesta vede z Dejvic autobusem číslo 131 až na zastávku U Matěje. Dále se vydáte ke zřícenině po kraji sídliště Baba ulicí nad Paťankou. Vede zde červená turistická značka. Po hřebeni kopce se dostanete až ke zřícenině, odkud se vám nabídne výhled na Bohnice, Troju a samozřejmě zoologickou zahradu.

Pokračovat můžete dále po červené až na rozcestí Dolní Šárka. Odtud máte dvě možnosti cesty. První vede vpravo, ulicí V Šáreckém údolí až k Vltavě. Odtud můžete autobusem číslo 107 dojet zpět na Dejvice. Tuto trasu zvládnete asi za hodinu a ujdete dohromady 4 km.

Druhou možností je dokončit okruh po červené značce, která vás provede krásami Šáreckého údolí. K nim patří Vyhlídka Dívčí skok, koupaliště, Čertům mlýn nebo zámeček Jenerálka. Za Šáreckými soutěskami se můžete vrátit na zastávku tramvaje Divoká Šárka, odkud se snadno dostanete na stanici metra Nádraží Veleslavín. Tento okruh půjde něco přes tři hodiny a ujdete asi 11 km.

Autor: Kateřina Morávková
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky