Krátký výlet na nedělní odpoledne v Praze

Po nedělním obědě by měla následovat krátká procházka. V následujícím článku si přečtete o našem tipu na krátký výlet v našem hlavním městě.

Na levém břehu Vltavy nedaleko Dejvic se nachází zřícenina Baba. Původ této zříceniny je poněkud nejasný. Uvádí se, že se jedná o zbytky kaple nebo romantické stavby ze začátku 19. století. První doložené osídlení na tomto ostrohu je doloženo z mladší doby kamenné. Své jméno získalo místo v průběhu 15. století.


Zřícenina Baba, mapa, zdroj fotky: radicestujeme.eu

Něco málo o historii místa

Zdejší prostor byl v roce 1622 upraven na vinice novoměstským měšťanem Jindřichem Žežule. Vinice byly obohaceny o viniční letohrádek s lisem roku 1650. Vinice později koupil děkan Tomáš Pešina z Čechorodu a připojil je k Metropolitní kapitule u sv. Váta v Praze. Ve 40. letech 18. století byl letohrádek pobořen a později byl pozemek připojen k šáreckému hospodářství. Další zmínka je až z roku 1858, kdy státní dráhy nechaly upravit zříceninu do romantické podoby. V současnosti je prostor chráněn jako přírodní památka.

Trasa procházky

Nejkratší cesta vede z Dejvic autobusem číslo 131 až na zastávku U Matěje. Dále se vydáte ke zřícenině po kraji sídliště Baba ulicí nad Paťankou. Vede zde červená turistická značka. Po hřebeni kopce se dostanete až ke zřícenině, odkud se vám nabídne výhled na Bohnice, Troju a samozřejmě zoologickou zahradu.

Pokračovat můžete dále po červené až na rozcestí Dolní Šárka. Odtud máte dvě možnosti cesty. První vede vpravo, ulicí V Šáreckém údolí až k Vltavě. Odtud můžete autobusem číslo 107 dojet zpět na Dejvice. Tuto trasu zvládnete asi za hodinu a ujdete dohromady 4 km.

Druhou možností je dokončit okruh po červené značce, která vás provede krásami Šáreckého údolí. K nim patří Vyhlídka Dívčí skok, koupaliště, Čertům mlýn nebo zámeček Jenerálka. Za Šáreckými soutěskami se můžete vrátit na zastávku tramvaje Divoká Šárka, odkud se snadno dostanete na stanici metra Nádraží Veleslavín. Tento okruh půjde něco přes tři hodiny a ujdete asi 11 km.

Autor: Kateřina MorávkováDalší zajímavé články

Krásy ČR - tipy na výlet s dětmi
Pokud už zase přemýšlíte, kam vyrazit na výlet s dětmi za hezkého počasí, nebo když venku zrovna prší, máme pro vás pár osvědčených tipů.

Jak zvládnout první let letadlem?
Pár tipů, na co se připravit při cestě letadlem. Jak to chodí na letišti, co nezapomenout, kde sedět a co v případě ztráty kufru?

Norsko v létě: kam jet, abyste se vyhnuli davům?
Norsko je nádherná země, která láká lidi z celého světa. Kam se vydat, abyste se vyhnuli davům turistů a přeplněným místům.

Praha, jak ji neznáte: netradiční prohlídky stojí za to
Prohlídky strašidelným Starým městěm, Neviditelná výstava a nebo prohlídka Prahy s lidmi bez domova? Praha trošku jiným pohledem.

Svět se před Vámi otevírá – nenechte ho čekat
Na cestování jsou prý nejkrásnější návraty. Něco na tom bude. A Češi mezi „světoběžníky“ patří. Jen je škoda, že jsme v tomto ohledu trochu konzervativní.

Itálie: malé a překrásné Caorle
Caorle je malé italské městečko s jedenácti tisíci obyvateli. Řeky Lemene a Livenza vtékající do moře lemují městečko z obou stran.

Vydejte se po stopách Noci na Karlštejně
Máte chuť vyrazit z města na víkend? I v blízkém okolí Prahy naleznete řadu krásných a romantických míst. Jedním z takových je oblast Karlštejna.

Potápění je krásný koníček, ale nezapomeňte na krytí rizik
Jak je to s pojištěním při potápění u moře? Proč byste toto měli řešit, jaké jsou podmínky a pravidla.

Poznejte Kvarner a místa, kde pobývala rakouská šlechta
Istrii máme nejblíže a letoviska na Makarské riviéře jsme si oblíbili. Co ale oblast mezi nimi? Město Kvarner!

Booking.com