Krátký výlet na nedělní odpoledne v Praze

Po nedělním obědě by měla následovat krátká procházka. V následujícím článku si přečtete o našem tipu na krátký výlet v našem hlavním městě.

Na levém břehu Vltavy nedaleko Dejvic se nachází zřícenina Baba. Původ této zříceniny je poněkud nejasný. Uvádí se, že se jedná o zbytky kaple nebo romantické stavby ze začátku 19. století. První doložené osídlení na tomto ostrohu je doloženo z mladší doby kamenné. Své jméno získalo místo v průběhu 15. století.


Zřícenina Baba, mapa, zdroj fotky: radicestujeme.eu

Něco málo o historii místa

Zdejší prostor byl v roce 1622 upraven na vinice novoměstským měšťanem Jindřichem Žežule. Vinice byly obohaceny o viniční letohrádek s lisem roku 1650. Vinice později koupil děkan Tomáš Pešina z Čechorodu a připojil je k Metropolitní kapitule u sv. Váta v Praze. Ve 40. letech 18. století byl letohrádek pobořen a později byl pozemek připojen k šáreckému hospodářství. Další zmínka je až z roku 1858, kdy státní dráhy nechaly upravit zříceninu do romantické podoby. V současnosti je prostor chráněn jako přírodní památka.

Trasa procházky 

Nejkratší cesta vede z Dejvic autobusem číslo 131 až na zastávku U Matěje. Dále se vydáte ke zřícenině po kraji sídliště Baba ulicí nad Paťankou. Vede zde červená turistická značka. Po hřebeni kopce se dostanete až ke zřícenině, odkud se vám nabídne výhled na Bohnice, Troju a samozřejmě zoologickou zahradu.

Pokračovat můžete dále po červené až na rozcestí Dolní Šárka. Odtud máte dvě možnosti cesty. První vede vpravo, ulicí V Šáreckém údolí až k Vltavě. Odtud můžete autobusem číslo 107 dojet zpět na Dejvice. Tuto trasu zvládnete asi za hodinu a ujdete dohromady 4 km.

Druhou možností je dokončit okruh po červené značce, která vás provede krásami Šáreckého údolí. K nim patří Vyhlídka Dívčí skok, koupaliště, Čertům mlýn nebo zámeček Jenerálka. Za Šáreckými soutěskami se můžete vrátit na zastávku tramvaje Divoká Šárka, odkud se snadno dostanete na stanici metra Nádraží Veleslavín. Tento okruh půjde něco přes tři hodiny a ujdete asi 11 km.

Autor: Kateřina MorávkováDalší zajímavé články

Poznejte Kvarner a místa, kde pobývala rakouská šlechta
Istrii máme nejblíže a letoviska na Makarské riviéře jsme si oblíbili. Co ale oblast mezi nimi? Město Kvarner!.

Cestovat levně nemusí být jen snem
Několik tipů, jak ušetřit za dovolenou? Kde a jak hledat nejlepší ubytování a zájezdy.

Čertova rokle - Brno, Lesná
V brněnském sídlišti Lesná je velice zajímavý park, který leží v hlubové úzké rokli. Je zde několik cest a dětských hrišť.

Krátký výlet na nedělní odpoledne v Praze
Po nedělním obědě by měla následovat krátká procházka. Přečtete si o našem tipu na krátký výlet v hlavním městě.

Chorvatsko – dobrá volba pro dovolenou
Hodně lidí již dnes hledá místo pro strávení dovolené. Proč navštívit Chorvatsko a čím vás naláká.

Aplikace pro cestovatele
Jaké aplikace v mobilu používám při svých cestách. Proč jsou dobré a v čem mě pomáhají.

To nejlepší z Londýna
Vidět hlavní město britské metropole je opravdovým zážitkem. Které atrakce a místa však navštívit.

Booking.com